Spór o Westerplatte. Jarosław Sellin stawia warunki Aleksandrze Dulkiewicz

Na 25 czerwca zaplanowane jest spotkanie wiceministra kultury Jarosława Sellina z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz, które zakończyć ma spór trwający wokół przyszłości Westerplatte. Z zamieszczonego w środę na stronie resortu kultury oświadczenia wynika jednak, że może do niego nie dojść. Wszystko z powodu przyjętego we wtorek przez PiS projektu specustawy, na mocy której teren Westerplatte ma przejść na własność państwa.
Zobacz wideo

"Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest zaskoczone, że po wielokrotnych prośbach wiceministra Jarosława Sellina o spotkanie z prezydent Gdańska i rozmowę na temat przyszłości Muzeum Westerplatte, oraz po ustaleniu terminu takiego spotkania w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pani prezydent Gdańska stawia dodatkowe warunki. Stawianie warunków metodą post factum rodzi pytanie o rzeczywiste intencje pani prezydent, dotyczące przyszłości Westerplatte. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie będzie uczestniczyło w prywatnym projekcie politycznym prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Wszelkie rozmowy z Panią Prezydent będą możliwe po wycofaniu się z decyzji sprzed 3 dni o wyrzuceniu archeologów z półwyspu. W przeciwnym razie spotkanie zaplanowane na wtorek 25 czerwca nie odbędzie się" - napisano w komunikacie MKiDN.

Ministerstwo przypomina, że dzięki prowadzonym od 2016 roku największym od końca wojny pracom archeologicznym na Westerplatte udało się pozyskać 50 tys. nowych artefaktów, z których część nadaje się do ekspozycji muzealnej. Spośród tysięcy wydobytych pamiątek wymienić można m.in. fragmenty umundurowania, w tym dziewięć par skórzanych butów tzw. saperek, bardzo dobrze zachowaną rogatywkę oraz przedwojenne orzełki z czapek garnizonowych. "Jak dotąd przebadano zaledwie 2-3 proc. terenu półwyspu. Badania te zostały brutalnie przerwane przez prezydent Gdańska, co jednoznacznie świadczy o braku dobrej woli w dążeniu do wspólnego upamiętnienia tego świętego miejsca" - napisało MKiDN.

Czytaj więcej: Kolejne starcie o Westerplatte. Dulkiewicz odpowiedziała na zdjęcia kolportowane przez PiS

PiS chce zbudować muzeum

Politycy PiS chcą jak najszybciej zbudować muzeum upamiętniające obronę Westerplatte. Problemem jest to, że miałoby ono powstać na terenach należących do Gdańska. W związku z tym we wtorek sejmowa Komisja Infrastruktury poparła projekt przygotowanej przez posłów PiS specustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku".

W trakcie obrad komisji Aleksandra Dulkiewicz wypowiedziała słowa, które podgrzały temperaturę i tak już gorącego sporu. - 1 stycznia 1950 roku, kiedy szalały ciemne czasy stalinizmu, o których chyba mało kto chce pamiętać, zostały znacjonalizowane zbiory muzealne publiczne i wszelkie inne prywatne. Czy dzisiaj chcecie doprowadzić do tego samego? Czy naprawdę te czasy stalinowskie są wzorem dla kilku posłów? - pytała retorycznie prezydent Gdańska.

- To są bardzo obraźliwe słowa. Nigdy nie powinny paść. Porównywanie władzy wybranej w demokratycznych wyborach do najczarniejszego okresu, jakim był stalinizm, jest wyrazem albo braku wiedzy historycznej pani Aleksandry Dulkiewicz, albo próbą bardzo poważnego obrażenia polskich władz - powiedział Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, które prawdopodobnie przejmie teren Westerplatte po wejściu w życie specustawy.

Prezydent Gdańska w TVN 24 tłumaczyła, że przejęcie gruntu w celu budowy muzeum na mocy specustawy "to pierwszy taki przypadek od 1950 roku". - W tym sensie to porównanie do wzorców z czasów stalinowskich - powiedziała Dulkiewicz.

Więcej o:
Komentarze (369)
Spór o Westerplatte. Jarosław Sellin stawia warunki Aleksandrze Dulkiewicz
Zaloguj się
 • titus_fox

  Oceniono 100 razy 84

  Dulkiewicz nie pomyliła się. Metody kaczystów jak metody głębokiego PRLu.

 • krynolinka

  Oceniono 99 razy 79

  W Sopocie uważajcie. Molo też się pisiorom może za bardzo spodobać. Jak czegoś nie zaanektują na partyjne imprezy to chorzy są.

 • zd46

  Oceniono 89 razy 73

  Wiceminister Kołtuństwa i Dziadostwa Narodowego zachowuje sie, jak pancernik XXI wieczny z opancerzoną kiepełą „Szlezwik Sellin” ostrzeliwujacy fekaliami i gnojem Westerplatte oraz Gdańsk a tym ostrzałem z lądu kieruje Kacperek Płażyński, który poszedł na „współpracę z agresorem”. Dwaj gdańscy negatywni bohaterowie, dla których lokalny patriotyzm, to tylko ich miłość własna i narcyzowatość pospolita ociekajaca wazeliną i lokajstwem.

 • baska_w5

  Oceniono 81 razy 63

  Niech budują na terenie należącym do skarbu państwa. To dążenie do zawłaszczania miejsc ważnych dla Polaków zakrawa już na jakąś obsesję u pisowców.

 • nutka7.17

  Oceniono 63 razy 55

  To coś z PiSu kojarzy mi się wyłącznie z SS Sturmbannführerem. Tragiczne jest to, że Polacy nie chcą widzieć czym tak na prawdę jest PiS i co nam wszystkim grozi, jeśli ta zorganizowana grupa przestępcza utrzyma władzę.

 • stef0909

  Oceniono 52 razy 50

  Selin gadzie dostałeś po ryju w europejskich wyborach i słusznie! jesteś zerem

 • urian

  Oceniono 58 razy 48

  Selinowi wydaje się że coś znaczy, że jest ważny, że coś może. Za parę lat nieliczni będą pamiętali to nazwisko, na ulicy ludzie nie będą go rozpoznawali, będzie starcem, któremu pozostanie wstyd za swoje życie, oczywiście jeśli uchowa w sobie resztki przyzwoitości. Będzie też się bał, że może ktoś jednak go na ulicy rozpozna, głośno powie co o nim sądzi, a może plunie mu pod nogi. Marna przyszłość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX