Nieoficjalnie: Szydło nie będzie kandydatką frakcji PiS na wiceszefową europarlamentu

Według nieoficjalnych informacji RMF FM Beata Szydło wcale nie będzie kandydować z ramienia EKR na wiceszefową PE. Zamiast niej o fotel wiceprzewodniczącego ma powalczyć Zdzisław Krasnodębski. Wcześniej padły zapowiedzi, że inna była premier będzie kandydować na to stanowisko, czyli Ewa Kopacz.
Zobacz wideo

Trwa formowanie się nowych układów na europejskiej arenie politycznej. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego wyłaniani są kandydaci na poszczególne stanowiska. W połowie czerwca padły nazwiska tych polskich polityków, którzy mogą zostać wiceszefami europarlamentu (ich wybór odbędzie się na początku lipca, na pierwszym posiedzeniu kolejnej kadencji).

Już wtedy było wiadomo, że była premier Ewa Kopacz z Platformy Obywatelskiej będzie kandydować na wiceszefową PE z ramienia Europejskiej Partii Ludowej, czyli frakcji, w skład której wchodzi właśnie PO, a także PSL.

Nieoficjalnie: Nie Szydło, a Krasnodębski na wiceszefa PE

RMF FM ustaliło nieoficjalnie, kto ma być kandydatem partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy Prawo i Sprawiedliwość, na to stanowisko. Według informacji rozgłośni nie będzie to wcale była premier Beata Szydło, natomiast o tę posadę ma powalczyć europoseł Zdzisław Krasnodębski.

Do obsadzenia są też miejsca w komisjach europarlamentu - eurodeputowani PiS, jak twierdzi RMF FM, mają liczyć, że ich politycy otrzymają szefostwo w dwóch komisjach. PO natomiast ma oczekiwać, że jej europosłowie otrzymają funkcję przewodniczącego w jednej.

Brukselska układanka na tym się nie kończy. We wtorek posiedzenie miała Grupa Socjalistów i Demokratów, któremu przewodniczył były premier Leszek Miller (dostał tę możliwość z racji wieku). Wybrano na nim nową szefową S&D - została nią Iratxe Garcia Perez, hiszpańska socjalistka z PSOE (Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza).

Więcej o: