Tusk przed komisją ds. VAT punktował PiS. "Będziecie się ganiać, aż się zagonicie na śmierć"

- I tak będziecie się ganiać nawzajem, aż się zagonicie na śmierć w tej spirali "kto komu bardziej dowali"- mówił przesłuchiwany przez komisję ds. VAT Donald Tusk. Nie zabrakło też utarczek słownych z przedstawicielami komisji, punktowania błędów i rad na przyszłość udzielanych rządzącym.
Zobacz wideo

W poniedziałek 17 czerwca Donald Tusk zeznawał przed sejmową komisją śledczą ds. VAT. Przesłuchanie szefa Rady Europejskiej rozpoczęło się o godzinie 11 i trwało przez pięć godzin. Już w jego trakcie komentatorzy punktowali, że Tusk jest w świetnej formie, nie daje się prowokować i wręcz przejmuje kontrolę nad przesłuchaniem. Oprócz odpowiadania na pytania, przewodniczący RE za każdym razem stanowczo reagował na wszelkie nieścisłości pojawiające się w wypowiedziach członków komisji. Wytykał im też błędy, a czasami też dawał rady. Poniżej zestawienie kilku najciekawszych cytatów i charakterystycznych wymian zdań, które padły podczas przesłuchania.

Donald Tusk przed komisją VAT. "To słabe, mój strzał celniejszy"

Podczas przesłuchania najczęściej dochodziło do spięć między Donaldem Tuskiem, a Marcinem Horałą z PiS. Przewodniczący sejmowej komisji na głos odliczał, ile razy jego zdaniem Tusk mówił nie na temat lub nie odpowiadał na zadane mu pytania. 

Tusk nie pozostawał dłużny Horale i parokrotnie wytykał mu błędy. Było tak między innymi wtedy, gdy Horała mówił, że wśród krajów, które znalazły się w raporcie Komisji Europejskiej dotyczącym luki VAT, były między innymi Liechtenstein i Andora. Tusk natychmiast zauważył: - Liechtenstein nie jest członkiem Unii Europejskiej, Andora także.

Przytyków pod adresem Horały nie zabrakło też w dalszej części przesłuchania. - Spodziewałem się po panu przewodniczącym trochę mniej topornej metody - mówił Tusk, gdy przewodniczący komisji jego zdaniem nie potrafił wyjaśnić, na jaki konkretnie raport o nieszczelnym systemie VAT się powołuje.

Nie obyło się też bez drobnych wycieczek personalnych.

Oj, jakby pan przewodniczący Horała jeszcze sobie przypomniał swoje poglądy na emerytury z czasów, kiedy jeszcze Janusz Korwin-Mikke był pana idolem, a nie Jarosław Kaczyński... Nie będę pana wyręczał, ale jestem przygotowany, jakby co

- mówił Tusk, na co Horała odparł: "Bardzo dziękuję, że jest pan tak wnikliwym badaczem mojego życiorysu". - Ja z Gdańska, pan z Gdyni. Wiem prawie wszystko o pana poglądach i ewolucji tych poglądów, szczególnie na wiek emerytalny - kontynuował Tusk.

- Szanowny panie przewodniczący, vice versa, bo ja też pamiętam pana z czasów kiedy był pan zwolennikiem wolności gospodarczej, a potem nam podwyższał podatki od A do Z, zamiast sięgnąć do kieszeni mafii VAT-owskiej, a nie do kieszeni Polaków - odparł Horała.

Tusk skonstatował wówczas: - To słabe, mój strzał celniejszy

Zdecydowanej riposty ze strony Donalda Tuska nie zabrakło także, gdy Kazimierz Smoliński z PiS zacytował tekst z miesięcznika "Forbes", w którym napisano o "dziurawym jak sito systemie fiskalnym" a Polaków nazwano "najbardziej przebiegłymi naciągaczami w Europie".

Pan powołuje się na tego typu paskudny artykuł jako poważny dokument? Panu odpowiada powoływanie się na tekst, według którego Polacy to najwięksi naciągacze w Europie? Nie będę tego komentował, bo to świństwo

- powiedział przewodniczący Rady Europejskiej. 

Kilka rad i uwagi pod adresem rządu Prawa i Sprawiedliwości

Gdy przesłuchanie komisji dobiegało końca [trwało do 15:30 - red.], Tuska nie opuszczał dobry humor. Podkreślił, że po 15:30 musi się już zająć innymi sprawami, niż odpowiadaniem na pytania członków komisji. - O godzinie 16 prowadzę negocjacje z kilkoma przywódcami europejskimi - powiedział szef Rady Europejskiej.

Tusk od początku przesłuchania podkreślał też, że komisja śledcza ds. VAT, na którą został wezwany, "pracuje na zlecenie PiS". Pod koniec udzielił przedstawicielom Prawa i Sprawiedliwości kilku rad.

I tak będziecie się ganiać nawzajem, aż się zagonicie na śmierć w tej spirali "kto komu bardziej dowali". I dlatego moja rada na koniec tego przesłuchania jest taka: manipulacje i kłamstwa mogą być bardzo użyteczne w kampanii wyborczej, ale mają swoje długie, długie konsekwencje i są tak jak smog w powietrzu, tak w przestrzeni publicznej zatrują umysły na długie lata

- mówił przed komisją Tusk, dodając, że powoływane przez PiS kolejne komisje śledcze wymierzone w opozycje mają jedynie "ukryć prawdziwe problemy, które naprawdę nadawałyby się na komisję".

Prowadzicie kolejne komisje, a na waszych oczach rośnie układ tak chory, że nie śniło się o nim autorom powieści kryminalnych. Te sprawy nie znajdują przy waszej prokuraturze szansy na wyjaśnienie 

- spuentował swoje wystąpienie Tusk. 

Więcej o:
Komentarze (395)
Tusk przed komisją ds. VAT punktował PiS. "Będziecie się ganiać, aż się zagonicie na śmierć"
Zaloguj się
 • baska_w5

  Oceniono 66 razy 56

  Horała i cała ta pseudokomisja to kolejna ustawka PiS, żeby "dowalić" Tuskowi. Ale są za ciency intelektualnie a pod względem prawnym nie mają nic.

 • pysio62

  Oceniono 68 razy 54

  Nie ulega najmniejszej watpliwosci, ze Tusk to wybitny polityk, postac nieporownalnie wiekszego formatu niz Kaczynski, Duda, Morawiecki i wszyscy PIS-owcy i PIS-opodobni razem wzieci. To nie oznacza jednak, ze Tusk nie popelnial bledow, czy zaniechan w przeszlosci. Olbrzymim bledem Tuska w 2007 roku bylo nierozliczenie tej calej samozwanczej IVRP. W niedalekiej przyszlosci ten blad nie moze zostac powtorzony. Nie ulega najmniejszej watpliwosci, ze Kaczynski, Duda i PIS-owcy to wspolczesni pisobolszewicy z ktorymi trzeba walczyc, odsunac od wladzy, osadzic i osadzic w wiezieniu.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 70 razy 54

  "Panu odpowiada powoływanie się na tekst, według którego Polacy to najwięksi naciągacze w Europie?" . Nie panie premierze, oni tak między sobą myślą o suwerenie . Wyrwało mu się.

 • pysio62

  Oceniono 64 razy 52

  A co sie stalo z tymi "250 miliardami zlotych", co niby PIS "odzyskal" z VAT-u? Kaczynski i PIS nie mieli 1 miliarda dla niepelnosprawnych, nie mieli i nie maja pieniedzy dla nauczycieli, a jak widmo odsuniecia od wladzy i wyladowania w wiezieniu stalo sie bardzo realne, to nagle "wyczarowali" 40 miliardow tylko w tym roku, w przyszlych latach to bedzie jeszcze wiecej, a teraz chca rozdac, i to na kredyt, jeszcze wiecej pieniedzy. Prosze tylko nie pisac o Grecji, nam nikt nie pomoze, my po prostu zbankrutujemy, i to bedzie Wenezuela i Zimbabwe.

 • def11

  Oceniono 54 razy 46

  << I tak będziecie się ganiać nawzajem, aż się zagonicie na śmierć w tej spirali "kto komu bardziej dowali" >>

  Kaczyński nigdy nie dbał o państwo, bo to państwo polskie koniec końców najbardziej ucierpi na tym polowaniu na czarownice. Przed kolejnymi komisjami staną, bardziej lub mniej zasłużenie, politycy obecnej władzy, ale dla prezesa liczy się doraźny efekt i zysk dla partii, nie dobro kraju.

 • lew131313

  Oceniono 39 razy 37

  Ja jestem tylko ciekaw co po wyborach zrobią z sobą ci wszyscy orędownicy PiS-u, którzy teraz pełnymi garściami czerpią korzyści z obecnej władzy, będąc zatrudnionymi na państwowych posadkach - czyli wszelkiej maści redaktorzy publicznej telewizji, służalczy dziennikarze, "pociotki", "znajomi królika", itd., itp.
  No przecież jak się zaczną czystki, to ich przeszłość zapomniana nie będzie - trudności z otrzymaniem pracy lub z jej utrzymaniem będą mieli nawet ci "obecnie słuszni" nauczyciele akademiccy, adwokaci, prokuratorzy, sędziowie, itd., którzy zemsty tych, którym w latach 2015-2019 w jakiś sposób zaszkodzili na pewno nie unikną. Gdzie się zatem podzieje ta cała armia dzisiejszych beneficjentów PiS-u, której to partii czołowi działacze będą myśleć już tylko o sobie?
  Kto będzie chciał zatrudniać skompromitowanych dzisiejszymi kłamstwami dziennikarzy na przykład..? Własne gazetki sobie pozakładają? Własne telewizje?
  Oj czekajcie.... Wtedy dopiero w pełni zrozumiecie życiową mądrość, że CZŁOWIEKIEM PRZYZWOITYM TRZEBA BYĆ ZAWSZE!

 • jxl82

  Oceniono 51 razy 37

  Horała to były wyznawca JKM, który teraz zmienił Boga na Jarosława? Nie przeszkadza mu ten rozkrok? Chyba nie skoro pośrodku ma pisiora przy korycie.

 • pysio62

  Oceniono 42 razy 30

  Ktos napisal na Internecie: Wybrane afery PiS w zaledwie 3 lata ich rządów. 1 ) Afera Rydzyka z samochodami 2) Afera bilbordowa 19 milionów ukradzionych Polakom przez PiS 3) Afera zerwania przetargu Carracali, podejrzenie łapówki od Boeinga 4) Afera GETBACK 2,1 mld 5) Afera SKOK 5 mld 6) Afera zakupu samolotów dla VIP 2,5 miliarda bez żadnego przetargu i nie zgodnie z prawem od Boeinga 7) Afera nagród milionowych wypłacanych sobie prze PiS od dwóch lat jako druga pensja 8) Afera KŁAMSTWA SMOLEŃSKIEGO i oszukiwanie ludzi przez 8 lat i branie pieniędzy za podkomisje 9 ) Afera obrazu Dama z łasiczką i wyprowadzenie 500 milionów ze skarbu państwa przez Glińskiego 10) Afera Morawieckiego który nie pozbył się akcji Banku Zachodniego i sterował finansami żeby zarobić 6 milionów na tych akcjach 11 ) Afera z kupnem patriotów których nawet nie ma i zapłacono 3,5 razy więcej jak np. Rumunia 12) Afera wycinki puszczy przez Szyszko i stworzenie prawa do wycinania drzewa w zamieszaniu podczas głosowań w sali kolumnowej , drzewa sprzedano Niemcom a pieniądze 800 milionów oddano Rydzykowi 13 ) AFERA zniszczenia państwa Polskiego zmiana bezprawna ustroju państwa Polskiego poprzez złamanie kilkunastu zapisów konstytucji. 14 ) Afera Trybunału konstytucyjnego za nie zaprzysiężenie 3 legalnie wybranych sędziów i wstawienie swoich na ich miejsce plus nie konstytucyjne wybraną prezes sądu konstytucyjnego 15) Afera Spowodowania kar i restrykcji nałożonych przez UE za nie przestrzeganie praworządności w Polsce przez PiS i wprowadzenie Stalinowskiego sądownictwa 16 ) Afera Misiewiczów , zmiana ustawy o służbie cywilnej pozwalającej obsadzanie rodzin działaczy PiSowskich w całej Polsce na stanowiska kierownicze w bez żadnych umiejętności i kompetencji wymaganych wcześniej ustawowo. 17) Afera Rozkradzenie przez PiS funduszu 600 milionów na niepełnosprawnych które PO zostawiło na ten cel zgodnie z orzeczeniem Trybunału konstytucyjnego 18) Afera w Janowie poprzez wymianę wieloletniego dyrektora na Pisiewicza renomowana na całym świecie stadnina koni zalicza straty wizerunkowe i milionowe skarbu państwa. 19 ) Afera Misiewicza który brał milionowe pensje w zarządzie PGZ a był tylko pomocnikiem aptekarza i protegowanym Macierewicza 20 ) Kłamstwa Macierewicza na temat Smoleńska oraz stanu wojska i zakupów. itd itp . można długo pisać o aferach skandalach PiSu a to dopiero 3 lat ich rządzenia. Teraz dochodzi jeszcze sprawa Srebrnej, Kuchcinskiego, PCK itd.itp. Najważniejsze jednak że zniszczyli Polską renomę na świecie z lidera Europejskiego staliśmy się zacofanym rasistowskim krajem oraz wprowadzili Dyktaturę w Polsce na wzór komunistyczny!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX