Donald Tusk przed komisją śledczą ds. VAT. Trwa przesłuchanie byłego premiera

W poniedziałek o godzinie 11 Donald Tusk stanął przed komisją śledczą ds. VAT. Były premier odpowiada na pytania posłów, która bada prawidłowość działań organów oraz instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego.
Zobacz wideo

Trwa przesłuchanie Donalda Tuska przed sejmową komisją śledczą ds. podatku VAT. To drugi termin, który posłowie wyznaczyli na zeznania byłego premiera

Czytaj więcej: Relacja na żywo z przesłuchania 

Donald Tusk przed komisją ds. podatku VAT

Pierwotnie przesłuchanie Donalda Tuska miało odbyć się 29 maja, ale były premier nie stawił się przed komisją. Już dzień wcześniej poinformował, że nie będzie mógł być w Polsce, ponieważ zatrzymały go obowiązki związane z funkcją  przewodniczącego Rady Europejskiej. Donald Tusk tłumaczył, że musi reprezentować Unię Europejską podczas delegacji w kilku państwach azjatyckich. Komisja weryfikacyjna uznała, że Donald Tusk nie uprzedził o tym wystarczająco wcześnie. 

Długość dzisiejszego przesłuchania będzie zależeć od samego świadka, mówi wiceprzewodniczący komisji i poseł Kukiz’15 Błażej Parda. - Jak będzie chciał robić jakąś szopkę polityczną wtedy może być to przedłużone, bo nie będzie odpowiadał na konkretne pytania, albo będzie się rozwijać w jakiś innych wątkach, ale mam nadzieję, że podejdzie tutaj jak mąż stanu i będzie odpowiadał na nasze pytania normalnie - mówił Błażej Parda.

Donald Tusk to nie jedyna osoba, która w tym tygodniu stanie przed komisją weryfikacyjną ds. VAT-u. Na wtorek zaplanowane jest przesłuchanie byłego ministra spraw wewnętrznych, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacka Cichockiego, a także byłego wiceprzewodniczącego tego ostatniego organu Adama Jassera.

Komisja bada prawidłowość działań oraz zaniedbania i zaniechania organów oraz instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Zakres jej działań obejmuje lata 2007 - 2015. Posłowie rozpoczęli prace w lipcu 2018 roku. Według szacunków Ministerstwa Finansów, luka w podatku VAT w badanym przez komisję okresie mogła wynieść ponad 250 miliardów złotych.

Więcej o: