Komisja śledcza do spraw Amber Gold przyjęła raport końcowy. 700 stron zarzutów wobec rządu Tuska

Komisja śledcza do spraw Amber Gold przyjęła raport końcowy. Został on przedstawiony w połowie maja przez jej przewodnicząca Małgorzatę Wassermann i liczy blisko 700 stron.
Zobacz wideo

W czwartek w Sejmie odbyło się posiedzenie komisji śledczej do spraw Amber Gold. Rozpatrzyła ona poprawki zgłoszone do projektu raportu końcowego, który w połowie maja został przedstawiony przez przewodniczącą Małgorzatę Wassermann, oraz przyjęła jego ostateczną treść.

Członkowie komisji podczas czwartkowego posiedzenia rozpatrzyli poprawki, następnie głosowali nad całością dokumentu. Za przyjęciem raportu z niemal trzyletnich prac komisji śledczej głosowało sześciu posłów, przeciwko było trzech. "Przeciwko" głosowali posłowie Brejza, Zambaczyński i Paszyk. Politycy zapowiedzieli zgłoszenie zdań odrębnych do raportu. Szefowa komisji wyznaczyła na to tydzień.

Komisja: afera Amber Gold była wynikiem słabości państwa

- Powstanie i ekspansja Grupy Amber Gold były wynikiem słabości państwa, dysfunkcjonalnością organów stojących na straży praworządności i wymiaru sprawiedliwości, systemowych luk prawnych, bierności i pobłażliwości aparatu urzędniczego, a także braku stosowania przepisów prawa przez organy władzy publicznej - czytamy w ostatecznym stanowisku komisji śledczej.

Projekt raportu z prac komisji śledczej do spraw Amber Gold, przedstawiony w połowie maja przez jej przewodnicząca Małgorzatę Wassermann, liczy blisko 700 stron. W ocenie Wassermann, wynika z niego druzgocąca ocena modelu państwa, jaki preferował Donald Tusk.

Zdaniem przewodniczącej komisji, na skrajnie negatywną ocenę w sprawie działań podejmowanych wobec Amber Gold zasługują trzy ówczesne ministerstwa: finansów, spraw wewnętrznych oraz budownictwa. Raport krytycznie ocenia także postawę Urzędu Lotnictwa Cywilnego, policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuratury. Jedynymi instytucjami, których działalność według Małgorzaty Wassermann można ocenić pozytywnie, choć z pewnymi uwagami, są: ministerstwo gospodarki i Komisja Nadzoru Finansowego.

Więcej o:
Komentarze (49)
Komisja śledcza do spraw Amber Gold przyjęła raport końcowy. 700 stron zarzutów wobec rządu Tuska
Zaloguj się
 • norbertrabarbar

  Oceniono 27 razy 21

  Ja jednak jestem przekonany, że Amber Gold jest winą frajerów, którzy uwierzyli w złote góry
  w świecie, w którym złotych gór nie ma.

  No ale ludzie dzielą się na tych co wiedzą i tych co wierzą.

 • justas32

  Oceniono 23 razy 19

  A to dziwne - przecież Prezes KNF apelował w mediach że ten podmiot jest niepewny - ale ludzie i tak walili drzwiami i oknami. To gdzie ta słabość państwa ? Przecież nie można aresztować przestępcy ZANIM popełni przestępstwo ...

 • yaspiman

  Oceniono 18 razy 14

  na jakim to papierze jest drukowane? cza aby można sie nim podetrzeć? bo tylko do tego ten raport sie nadaje

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 15 razy 13

  Komisja Wasserwanny straciła rację bytu po przegranych przez jej szefową wyborach w Krakowie i zakończyła żywot. A co z osieroconą komisją Hatakumby?

 • alabard

  Oceniono 14 razy 12

  Afera AmberGold świadczy o slabości państwa?
  Za to afera Getback świadczy o sile państwa PiS w nabijaniu obywateli w butelkę. Państwo PiS silniejsze i skuteczniejsze - straty poniesione przez obywateli czterokrotnie wyższe.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 16 razy 12

  Udowodnili że Sejmu też nie potrzeba. Wystarczy prezes.

 • crowley_666

  Oceniono 15 razy 11

  A co robił wtedy kłamca Matołusz ?
  Czemu nie reagował, nie ostrzegał?
  A Wanna Wassermannna ile wtopiła?

 • plastikpiokio

  Oceniono 14 razy 10

  afera A-G swiadczy tylko o pazernosci i głupocie narodu a panstwo nie miało w tym żadnego interesu by zamykąc tę pralnie z wyżymaczką ---paru ludzi dorobiło się fortunki / z urzędu skarbowego / i nie tylko a reszta kasę straciła tylko przez własną głupotę ---gdyż w przyrodzie nic nie ginie i ci co zarobili przejęli kasę tych co stracili .

 • 99venus

  Oceniono 13 razy 9

  I okazało sie,że ten raport jest g.. wart.Ile kosztowałą ta zabawa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX