Nie będzie stałej bazy Amerykanów w Polsce? Dera: To będzie hybryda, bardziej nowoczesna

Jak będzie wyglądał "Fort Trump", czyli amerykańska baza w Polsce? Prezydencki minister przekonywał w Polsat News: - To będzie hybryda, bardziej nowoczesna. Takich baz, jak budowano przed 50 laty, już się nie buduje.
Zobacz wideo

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu sprawia, że tematem numer jeden pozostają ewentualne uzgodnienia na linii Polska-USA. Sporo mówi się o zakupie przez Polskę myśliwców F-35, ale przede wszystkim o "Fort Trump", czyli stałej bazie wojsk amerykańskich w Polsce.

O to, jakie porozumienie może zawrzeć z Donaldem Trumpem Andrzej Duda, był pytany w Polsat News prezydencki minister Andrzej Dera. Jak mówił Dera, porozumienie ma być "znaczące", a wraz z nim poprawić ma się bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO.

Prezydencki minister: To będzie hybryda, bardziej nowoczesna

Jednocześnie prezydencki minister tłumaczył, że "Fort Trump", nie będzie bazą przypominającą np. tę w niemieckim Ramstein. Ta u naszych zachodnich sąsiadów jest jedną z największych baz NATO, jest też największą spośród amerykańskich baz lotniczych.

Na pewno będą inwestycje infrastrukturalne i zwiększenie wojsk amerykańskich. To trzeba w tym kontekście rozpatrywać. (...). To będzie hybryda, bardziej nowoczesna. Takich baz, jak budowano przed 50 laty, już się nie buduje

- mówił Andrzej Dera. Zaznaczył również, że na oficjalne informacje na temat bazy trzeba poczekać. Nie chciał mówić o tym, ilu żołnierzy miałoby stacjonować w Polsce, czy gdzie byliby rozmieszczeni.

Więcej o: