Dulkiewicz po spotkaniu z premierem Morawieckim: Czy pamięcią można dzisiaj handlować?

Na spotkaniu premiera z prezydent Gdańska pojawiła się m.in. sprawa Westerplatte, a rozmowy miały przebiegać w dobrej atmosferze. Aleksandra Dulkiewicz zapowiada, że będzie dalej walczyć o to, by Westerplatte pozostało w rękach miasta. - Temat dotyczy tego, czy pamięcią można dzisiaj handlować? - mówiła na konferencji prasowej.
Zobacz wideo

Po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz na krótkiej konferencji prasowej podsumował je rzecznik rządu Piotr Mueller. Jak mówił, głównymi tematami rozmów były kwestie związane z Westerplatte i Europejskim Centrum Solidarności.

Premier i rząd uważają, że są takie daty w historii Polski, które powinny być przedmiotem wspólnej troski, całej społeczności, całego narodu. Premier podczas spotkania podkreślił, że ważne jest, aby te miejsca pamięci były zaopiekowane na bardzo wysokim poziomie

- powiedział rzecznik rządu, podkreślając przy tym, że władza centralna miała "takie wrażenie", że nie do końca dobrze dbano o te tereny. Sama rozmowa - według jego relacji - przebiegła w bardzo dobrej atmosferze.

Brak powitania w Gdańsku. Rzecznik: Myślę, że możemy zapomnieć

Padło pytanie, czy sprawa sytuacji z Gdańska, gdy Dulkiewicz chciała przywitać premiera, a nie dostała się do niego, wpłynęła na rozmowę.

To wydarzenie, które miało miejsce w Gdańsku, no, było takim nieporozumieniem ze strony pani prezydent, Myślę, że możemy zapomnieć o tym, co się stało w Gdańsku, dzisiaj naprawdę dobra rozmowa, w rzetelnej, dobrej atmosferze

- stwierdził Piotr Mueller.

Gdańscy radni przeciwko projektowi PiS ws. Westerplatte. "Kolejna odsłona walki z samorządem"

Dulkiewicz: Myślę, że 1 września o 4.45 spotkamy się u stóp pomnika

Potem po spotkaniu zabrała głos Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Gdańska podczas spotkania z mediami zaczęła od tego, że nakreśliła Mateuszowi Morawieckiemu potrzebę rozbudowy gdańskiego portu, która może kosztować od 100 do 150 milionów złotych.

Drugi ważny temat to Westerplatte. Dzisiaj leży na stole projekt specustawy mający przekazać ten teren w ręce państwa polskiego. Ja apelowałam o to, żebyśmy jednak usiedli do stołu i porozmawiali w ogóle o tym, jak upamiętniamy miejsce tej historycznej bitwy, ale też elementu ważnego dla tożsamości gdańszczan

- mówiła Dulkiewicz. Dodała, że ponownie zaprosiła, tym razem osobiście, premiera do współorganizacji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Czy Mateusz Morawieckipropozycję przyjął? Dulkiewicz stwierdziła tak: - Wniosek, który mogę z tej rozmowy wyciągnąć jest taki, że 1 września o 4.45 spotkamy się wspólnie u stóp pomnika.

PiS chce odebrać samorządowi Westerplatte. Dulkiewicz: Kolejna próba przejęcia dla celów politycznych

Prezydent Gdańska: Czy pamięcią można dzisiaj handlować?

- Trzeci ważny temat, też w kontekście Westerplatte, to kwestia temperatury, atmosfery, debaty publicznej, także z wykorzystaniem mediów publicznych. Pan premier też czuje, że potrzebujemy budowy wspólnoty w Polsce - przekazała prezydent Gdańska.

Aleksandra Dulkiewicz zaanonsowała również, że po spotkaniu z premierem jedzie do Sejmu, gdzie pracować ma komisja infrastruktury zajmująca się specustawą dot. Westerplatte.

Pan premier zapowiedział rozmowę z ministrem Sellinem, który pilotuje ten projekt w Sejmie, ja po rozmowie z państwem wybieram się do Sejmu na komisję infrastruktury, która się tą sprawą zajmuje. Temat dotyczy tego, czy pamięcią można dzisiaj handlować, tego dotyczy ten projekt. Czy budowa muzeum to jest temat do specustawy?

- pytała retorycznie na konferencji Dulkiewicz.

Zobacz wideo
Więcej o: