Dulkiewicz po spotkaniu z premierem Morawieckim: Czy pamięcią można dzisiaj handlować?

Na spotkaniu premiera z prezydent Gdańska pojawiła się m.in. sprawa Westerplatte, a rozmowy miały przebiegać w dobrej atmosferze. Aleksandra Dulkiewicz zapowiada, że będzie dalej walczyć o to, by Westerplatte pozostało w rękach miasta. - Temat dotyczy tego, czy pamięcią można dzisiaj handlować? - mówiła na konferencji prasowej.
Zobacz wideo

Po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz na krótkiej konferencji prasowej podsumował je rzecznik rządu Piotr Mueller. Jak mówił, głównymi tematami rozmów były kwestie związane z Westerplatte i Europejskim Centrum Solidarności.

Premier i rząd uważają, że są takie daty w historii Polski, które powinny być przedmiotem wspólnej troski, całej społeczności, całego narodu. Premier podczas spotkania podkreślił, że ważne jest, aby te miejsca pamięci były zaopiekowane na bardzo wysokim poziomie

- powiedział rzecznik rządu, podkreślając przy tym, że władza centralna miała "takie wrażenie", że nie do końca dobrze dbano o te tereny. Sama rozmowa - według jego relacji - przebiegła w bardzo dobrej atmosferze.

Brak powitania w Gdańsku. Rzecznik: Myślę, że możemy zapomnieć

Padło pytanie, czy sprawa sytuacji z Gdańska, gdy Dulkiewicz chciała przywitać premiera, a nie dostała się do niego, wpłynęła na rozmowę.

To wydarzenie, które miało miejsce w Gdańsku, no, było takim nieporozumieniem ze strony pani prezydent, Myślę, że możemy zapomnieć o tym, co się stało w Gdańsku, dzisiaj naprawdę dobra rozmowa, w rzetelnej, dobrej atmosferze

- stwierdził Piotr Mueller.

Gdańscy radni przeciwko projektowi PiS ws. Westerplatte. "Kolejna odsłona walki z samorządem"

Dulkiewicz: Myślę, że 1 września o 4.45 spotkamy się u stóp pomnika

Potem po spotkaniu zabrała głos Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Gdańska podczas spotkania z mediami zaczęła od tego, że nakreśliła Mateuszowi Morawieckiemu potrzebę rozbudowy gdańskiego portu, która może kosztować od 100 do 150 milionów złotych.

Drugi ważny temat to Westerplatte. Dzisiaj leży na stole projekt specustawy mający przekazać ten teren w ręce państwa polskiego. Ja apelowałam o to, żebyśmy jednak usiedli do stołu i porozmawiali w ogóle o tym, jak upamiętniamy miejsce tej historycznej bitwy, ale też elementu ważnego dla tożsamości gdańszczan

- mówiła Dulkiewicz. Dodała, że ponownie zaprosiła, tym razem osobiście, premiera do współorganizacji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Czy Mateusz Morawieckipropozycję przyjął? Dulkiewicz stwierdziła tak: - Wniosek, który mogę z tej rozmowy wyciągnąć jest taki, że 1 września o 4.45 spotkamy się wspólnie u stóp pomnika.

PiS chce odebrać samorządowi Westerplatte. Dulkiewicz: Kolejna próba przejęcia dla celów politycznych

Prezydent Gdańska: Czy pamięcią można dzisiaj handlować?

- Trzeci ważny temat, też w kontekście Westerplatte, to kwestia temperatury, atmosfery, debaty publicznej, także z wykorzystaniem mediów publicznych. Pan premier też czuje, że potrzebujemy budowy wspólnoty w Polsce - przekazała prezydent Gdańska.

Aleksandra Dulkiewicz zaanonsowała również, że po spotkaniu z premierem jedzie do Sejmu, gdzie pracować ma komisja infrastruktury zajmująca się specustawą dot. Westerplatte.

Pan premier zapowiedział rozmowę z ministrem Sellinem, który pilotuje ten projekt w Sejmie, ja po rozmowie z państwem wybieram się do Sejmu na komisję infrastruktury, która się tą sprawą zajmuje. Temat dotyczy tego, czy pamięcią można dzisiaj handlować, tego dotyczy ten projekt. Czy budowa muzeum to jest temat do specustawy?

- pytała retorycznie na konferencji Dulkiewicz.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (178)
Spotkanie Mateusza Morawieckiego i Aleksandry Dulkiewicz. Prezydent Gdańska: Czy pamięcią można dzisiaj handlować
Zaloguj się
 • evergreen111

  Oceniono 77 razy 59

  Za późno, Pinokio! Pewnie nie tylko w moich oczach pozostaniesz na zawsze nie tylko ŁGARZEM ale i CHAMEM.

 • 2majtek1

  Oceniono 63 razy 47

  Pisiory ręce precz od Polskiego Gdańska .
  Nie damy z tego dumnego, pięknego miasta Gdańsk zrobić zapyziałej wiochy pisowskiej.

 • krzych.korab

  Oceniono 54 razy 46

  Piotr Mueller. "To wydarzenie, które miało miejsce w Gdańsku, no, było takim nieporozumieniem ze strony pani prezydent" co za oszuści. Zaproszenie na obchodzenie z mieszkańcami Gdańska 4 czerwca było nieporozumieniem ale ze strony tego tzw premiera. Olał mieszkańców i przypodobał się swemu wodzowi. Marionetka.

 • freud1

  Oceniono 56 razy 42

  Powiem tak, takie miejsca jak Westerplatte (czyli tzw. miejsca pamieci), powinny byc pod opieka historykow, ewentualnie odpowiedniego muzeum (w Gdansku jest chyba najodpowiedniejsze muzeum II WS). Teren natomiast, powinien byc i pozostac pod jurysdykcja miasta, w ktorym sie znajduje.
  Nie do pomyslenia, zeby Warszawa i rzad zarzadzaly kawalkami gruntow poszczegolnych miast. No chyba, ze przestaniemy sie bawic w samorzady, ktore w wolsce i tak zaczynaja odgrywac role fasadowa i wszyscy oddamy sie pod samodzierzawie stolicy i wodza naczelnego. W sumie w Rosji jakos to funkcjonuje. W bliskiej jej wolsce tez by pewnie zatrybilo.

 • seroo1

  Oceniono 46 razy 36

  Premier rządu zlał publicznie panią Dulkiewicz a rzecznik premiera mowi, że to był pewien nietakt ze strony pani prezydent???
  Co za chamstwo i buractwo!
  Cytuję W.Cimoszewicza:
  " Cham wszedł na salony, zdjął spodnie i wypróżnił się na środku..."

 • rudi46

  Oceniono 41 razy 33

  Obojętnie co by na ten temat nie powiedzieć to zawsze interesy polityczne mają pierwszeństwo
  u Pisiorków. Do mojego domu przychodzą goście obojętnie jakiej rangi to nie wchodzą przez balkon tylko drzwi i witają się z gospodarzem.
  i witają się z gospodarzem

 • staem

  Oceniono 33 razy 29

  Gratuluję Pani Prezydent gestu spotkania z panem premierem. Teraz nie może powiedzieć, że on nie zna Pani zdania na poważne tematy Gdańska, samorządów i Polski.
  Ależ on o niczym sam nie decyduje i należy się spodziewać, że za chwilę zmieni zdanie, to nie jest partner do ustaleń, niech Pani Prezydent o tym pamięta,zatem niech działa wg swojego mądrego scenariusza. Oj widzę atak pistroll na mój komentarz...

 • matylda1001

  Oceniono 37 razy 27

  Nieporozumienie ze strony pani Dulkiewicz? Nie dosyć, że premier okazał się chamem to jeszcze dobrał sobie rzecznika chama. No ale cóż, jaki pan taki kram.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX