Barbara Nowacka: "Spór wokół Parady Równości jest sztucznie pompowany przez PiS"

- Parada nie jest przeciwko nikomu - powiedziała Barbara Nowacka, komentując kontrowersje wokół nabożeństwa ekumenicznego, które przez Paradą Równości w Warszawie poprowadził Szymon Niemiec.
Zobacz wideo

Barbara Nowacka była gościem programu "Graffiti" w Polsat News. Liderka Inicjatywy Polska wypowiedziała się na temat kontrowersji wokół nabożeństwa ekumenicznego, które zostało odprawione tuż przed sobotnią Paradą Równości w Warszawie.

- Być może w wielotysięcznym tłumie znajdą się osoby, których postulaty uznane zostaną za antyklerykalne, ale nie o tym jest Parada Równości - powiedziała Barbara Nowicka.

Barbara Nowacka: "Cywilizacyjną normą jest danie ludziom prawa do szczęścia"

Mówiąc o nabożeństwie, jakie odprawił działacz LGBT oraz religijny Szymon Niemiec podczas Parady Równości, stwierdziła, że jako osoba świecka "nie widzi potrzeby organizowania przed marszem równości nabożeństwa". Jednocześnie podkreśliła, że spór wokół Parady Równości jest "sztucznie pompowany przez PiS", a "cywilizacyjną normą jest danie ludziom prawa do szczęścia".

Barbara Nowacka przyznała także, że na ostatniej Paradzie Równości nie widziała zbyt wielu polityków z Koalicji Europejskiej. Jak dodałam, spotkała za to na tym wydarzeniu prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego oraz kilka posłanek Nowoczesnej. 

Spór o nabożeństwo na Paradzie Równości

Przypomnijmy, że Szymon Niemiec, działający jako - jak sam mówi - niezależny biskup katolicki, odprawił w sobotę przed Paradą Równości w Warszawie nabożeństwo ekumeniczne. Wywołało to oburzenie wśród środowisk prawicowych, a także w samym Kościele. Po wybuchu sporu o nabożeństwo ekumeniczne, bp Niemiec podkreślił, że odprawia takie nabożeństwo przed każdą Paradą Równości od 2010 roku, a "bycie księdzem nie jest równoznaczne z przynależnością do dominującej w Polsce religii rzymskokatolickiej". Do sprawy odniósł się także Episkopat Polski, który w oświadczeniu potępił "parodię obrzędów religijnych", a nabożeństwo nazwał "obrażaniem Boga i ludzi wierzących". 

Zobacz wideo
Więcej o: