Wiosna Biedronia chyli się ku upadkowi? Newsweek cytuje działaczy. "Jest syf, bardzo źle"

"Jest syf. Bardzo źle" - tymi słowami anonimowi działacze Wiosny Roberta Biedronia komentują sytuację w partii na łamach najnowszego "Newsweeka". W artykule czytamy, że Wiosna może nie przetrwać do kolejnych wyborów, a nastroje w partii po zakończeniu kampanii do europarlamentu są "odwrotnie proporcjonalne do nastroju wodza".
Zobacz wideo

Wiosna może nie przetrwać kolejnych wyborów - to główna teza, która wyłania się z opublikowanego w "Newsweeku" tekstu o partii Roberta Biedronia. Utworzone na początku roku ugrupowanie debiutowało w majowych eurowyborach i zdobyło w nich sześć procent głosów, wprowadzając do Parlamentu Europejskiego trzech posłów jako trzecia siła polityczna. Anonimowi działacze partii podkreślają jednak, że po wyborach do Parlamentu Europejskiego nastroje w partii są "odwrotnie proporcjonalne do nastroju wodza". 

Wiosna Biedronia nie przetrwa kolejnych wyborów? "Jest syf, bardzo źle"

"Jest syf. Bardzo źle. Dla większości z nas pytanie brzmi dziś nie co dalej, ale z kim" -  twierdzą w rozmowie z Newsweekiem, dodając, że w Wiośnie do końca trwania kampanii liczono na dwucyfrowy wynik, a zdobycie tylko 6 procent głosów sprawiło, że zaraz po wyborach w partii zaczął się "syndrom szczurów uciekających z tonącego statku". Taki pogląd podziela też Wanda Nowicka (startowała z list Wiosny do PE), która jest w tekście cytowana pod nazwiskiem. -To prawda, liczyliśmy na więcej. Trzy zdobyte mandaty do europarlamentu to nie pięć, które wydawały się pewne - mówi, podkreślając jednocześnie, że samo przekroczenie progu powinno być dla Wiosny sukcesem.

Politycy Wiosny w rozmowie z "Newsweekiem" formułują też inne zarzuty pod adresem partii. O samym Biedroniu mówią, że jego hurraoptymizm na konwencji powyborczej był sztuczny i przypominał "pajacowanie". Pojawia się m.in. stwierdzenie, że Wiosna "okazała się projektem towarzysko-rodzinnym" [w wyborach dobre wyniki zdobyli Krzysztof Śmiszek, prywatnie partner życiowy Roberta Biedronia, a także Sylwia Spurek, której życiowym partnerem jest Marcin Anaszewicz, długoletni współpracownik Biedronia i kandydat Wiosny z okręgu kujawsko-pomorskiego - red.]. Przypomniano także, że liderzy Wiosny nie zareagowali dostatecznie mocno, gdy w partii pojawiły się oskarżenia o mobbing

W tekście pojawiają się też stwierdzenia działaczy partii, że Robert Biedroń - wbrew wcześniejszym zapewnieniom - nie zrzeknie się mandatu europosła i zostanie w Brukseli na pełną kadencję, czyli najbliższe pięć lat. Ta informacja zdążyła się już zdezaktualizować, bo w weekend lider Wiosny ogłosił, że "to fake news", a mandat przyjmie i zrzeknie się go dopiero wtedy, gdy dostanie się do polskiego parlamentu w wyborach jesiennych. Nieaktualna jest również informacja, że Wiosna nie chce zawiązywać koalicji z innymi ugrupowaniami i chce samodzielnie walczyć o miejsce w polskim parlamencie. W ostatnich dniach Biedroń zwołał briefing, na którym zaprosił do współpracy ewentualnych koalicjantów - m.in. Sojusz Lewicy Demokratycznej, Partię Razem i Zielonych.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (279)
Wiosna Biedronia chyli się ku upadkowi? Newsweek cytuje działaczy. "Jest syf, bardzo źle", "pajacowanie"
Zaloguj się
 • jerpis

  Oceniono 59 razy 31

  "Wiosna" to partia do której nie da się wstąpić. Nie można złożyć deklaracji członkowskiej! Nie ma się wpływu na program, wybór władz, wybór kandydatów w wyborach. Jedyne co możesz zrobić to wpłacić darowiznę i oddać głos w wyborach powszechnych, ale już nie wewnatrzpartyjnych. Jest to więc projekt w 100 % towarzyski. Organizacja ta nie spełnia zatem norm określonych w art. 11 Konstytucji: " Partie polityczne zrzeszają na zasadach dobrowolności i równości obywateli polskich w celu wpływania metodami demokratycznymi na kształtowanie polityki państwa."

 • mo60

  Oceniono 53 razy 27

  Obserwując Biedronia w telewizyjny wieczór wyborczy, przejawy jego wielkiej ekstazy, co gorsza, mało zrozumiałej, już miałem podejrzenie, że coś jest nie tak. Biedroń jeszcze trochę poszumi, urwie koalicji kilka punktów, narozrabia tak, że skorzysta na tym tylko PiS, a potem zniknie... Ot, i cała jego polityka.

 • amen2

  Oceniono 62 razy 18

  Jako "idiotka", która na niego głosowała obserwują, jak wszyscy dziennikarze przeciwni PIS boleją nad upadkiem Wiosny. Po pierwsze: jeszcze nic nie upadło, a po drugie i najważniejsze: może zajęliby sie Państwo rozkładem w PO, ich tchórzostwem,nieudolnością, pogardą dla ludzi, lenistwem itp. Biedroń był cudowny do momentu, kiedy nie powiedział, że nie po drodze mu z PO. W tym momencie trzeba go zgnoić.
  Jako osoba z lewicowym światopoglądem - nigdy nie głosowałam na PO nie będę na nich głosować. I dlatego kibicuję Wiośnie

 • bobdywro

  Oceniono 45 razy 17

  Biedroń nie ma osobistego interesu w tym żeby dostać się do sejmu . Dlatego nawet jeśli Wiosna przetrwa to wystartuje w jesiennych wyborach samodzielnie . Oczywiście nie przekroczy progu . Biedroń roniąc wtedy krokodyle łzy stwierdzi że nie zrzeknie się mandatu europosła bo przecież nie dostał się do sejmu . Proste ?

 • 2fat

  Oceniono 32 razy 14

  Zobaczymy. Biedroń ma jednak mocny core wśród młodzieży miejskiej i ci tak łatwo go nie porzucą. Jest jednak histerykiem i nie potrafi zachować zimnej krwi przy całym entuzjaźmie.

 • 68jacekw

  Oceniono 53 razy 13

  Robert Biedroń to ten,ktory obiecywał,ze odda mandat do PE jeśli go zdobędzie czy ten co obiecuje,ze odda mandat do PE jeśli w jesieni zostanie posłem do Sejmu??

 • talajot

  Oceniono 26 razy 12

  hehe - czyli lokalni działacze czują się wy.dy.mani?
  a na co liczyli?
  czym Biedroń zajmuje się ze Śmiszkiem?
  jak rządził w Słupsku?
  to jest drobny cwaniaczek karierowicz

 • caius1

  Oceniono 23 razy 11

  Przykre ale ani Petru ani Biedroń na przywódców się nie nadają. Porwać za sobą ludzi to jedno ale podstawą jest ciężka praca i zdrowy rozsądek, czyli jak mawiał Żeromski: mniej Te Deum a więcej oleum.
  NiePiS

 • ja5569

  Oceniono 13 razy 9

  Co slychac? - Chichot Palikota.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX