PiS planuje obchody 80-lecia wybuchu II wojny światowej. "Liczymy na to, że Trump będzie w Polsce"

- Możemy potwierdzić, że pan prezydent Andrzej Duda już bezpośrednio przekaże zaproszenie na 1 września panu prezydentowi Donaldowi Trumpowi i liczymy na to, że pan prezydent Donald Trump 1 września będzie w Polsce - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma9". Na początku września Prawo i Sprawiedliwość planuje zorganizowanie w Polsce międzynarodowych obchodów wybuchu drugiej wojny światowej.
Zobacz wideo

W połowie marca Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Duda zaprosił na obchody 80-lecia wybuchu II wojny światowej przywódców wszystkich krajów NATO, Unii Europejskiej, Partnerstwa Wschodniego oraz sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Zaproszenia nie otrzymał prezydent Rosji Władimir Putin.

Spychalski: "nigdy relacje polsko-amerykańskie nie były tak dobre"

W piątek rzecznik Dudy poinformował, że spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych zaplanowano w Waszyngtonie na 12 czerwca. Spychalski zapowiedział, że Duda podczas wizyty w Waszyngtonie oficjalnie zaprosi Trumpa do na wrześniowe uroczystości.

- Mówimy o krajach, które są bliskimi partnerami Polski i o krajach, które w dużej mierze doświadczyły tej gigantycznej gehenny drugiej wojny światowej - zaznaczył Spychalski w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma9".

Podczas czerwcowego spotkania Duda z Trumpem mają rozmawiać o bezpieczeństwem militarnym i energetycznym.

- Jeżeli chodzi o trwałą obecność Amerykanów w Polsce, to jest wiele sygnałów i ona będzie 12 czerwca poruszana - mówił Spychalski. - 12 czerwca padną pewne deklaracje i zostaną podpisane pewne dokumenty. Nie mówimy tylko o bezpieczeństwie militarnym, ale także energetycznym - zadeklarował Spychalski, po czy dodał, że "nigdy relacje polsko-amerykańskie nie były tak dobre jak w ostatnim czasie”.

Będzie to drugie spotkanie Dudy i Trumpa w Białym Domu; poprzednia odbyła się jesienią ubiegłego roku. Między 12 a 17 czerwca odbędzie się - przede wszystkim gospodarcza - wizyta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Prezydent odwiedzi Houston, Reno, Carson City i San Francisco.

Więcej o: