Elżbieta Rafalska zwolniła mandat poselski. Marek Surmacz z PiS odmówił jego przyjęcia

Marek Surmacz zrezygnował z przyjęcia mandatu poselskiego, który zwalnia odchodząca do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Rafalska. Polityk zdecydował, że pozostanie w samorządzie. Wysłał stosowne oświadczenie do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.
Zobacz wideo

Obowiązujące prawo mówi, że jeżeli w Sejmie zwolni się miejsce, zajmuje je ta osoba, która w ostatnich wyborach uzyskała kolejną po zwycięzcy liczbę głosów. Podczas wyborów parlamentarnych w 2015 roku na liście Prawa i Sprawiedliwości w województwie lubuskim najbliższy wejścia do Sejmu był Marek Surmacz i jemu przypadł mandat poselski po odchodzącej do Parlamentu Europejskiego Elżbiecie Rafalskiej.

Marek Surmacz zrezygnował z objęcia mandatu poselskiego. Pozostanie w samorządzie

Marek Surmacz pełni dziś funkcję radnego w sejmiku województwa lubuskiego i nie może jej łączyć z byciem posłem. Musiał więc wybrać, czy chce zostać w samorządzie, czy woli objąć mandat poselski. Wybrał to pierwsze i zrzekł się posady w Sejmie, wysyłając w tej sprawie oświadczenie do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. O swojej decyzji poinformował także na Twitterze. Napisał, że zostanie posłem, jeżeli wyborcy zadecydują tak w jesiennych wyborach do parlamentu. 

Kto obejmie mandat poselski po Elżbiecie Rafalskiej? Tego wciąż nie wiadomo. Kolejny wynik w wyborach parlamentarnych w 2015 roku z listy PiS w okręgu nr 8 zdobyła Elżbieta Płonka, jednak i ona zasiada dziś w sejmiku wojewódzkim. Wciąż nie jest jasne, jaką decyzję podejmie.

Ślubowanie posłów, którzy zajmą miejsca po odchodzących do Parlamentu Europejskiego politykach ma się odbyć we wtorek 11 czerwca.

Więcej o: