Rzeszów. Prezydent z SLD zakazał Marszu Równości. Jest komentarz partii: To niedemokratyczne

"Niedemokratyczna decyzja" - tak zakaz dla Marszu Równości w Rzeszowie komentuje jeden z liderów podkarpackiego SLD Wiesław Buż. Organizacji wydarzenia zakazał prezydent Tadeusz Ferenc, tłumacząc to względami bezpieczeństwa.
Zobacz wideo

W sobotę 22 czerwca miał odbyć się drugi rzeszowski marsz równości. Jednak, jak informują organizatorzy, władze miasta zakazały demonstracji. Decyzję miał podjąć prezydent Tadeusz Ferenc.

Tadeusz Ferenc jest od 1999 r. związany z SLD, był posłem tej partii, a w wyborach samorządowych w ubiegłym roku poparła go Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna).

Prezydent w rozmowie z serwisem rzeszow-news.pl uzasadniał swoją decyzję kwestiami bezpieczeństwa. - Wraz z Marszem zostało zgłoszonych 29 kontrdemonstracji. To oznacza, że może dojść do niepotrzebnych zdarzeń, poturbowań i konfliktów słownych - powiedział. 

SLD apeluje do Tadeusza Ferenca o cofnięcie decyzji

Oświadczenie w tej sprawie wydał przewodniczący Podkarpackiej Rady Wojewódzkiej SLD Wiesław Buż.

Ta niedemokratyczna decyzja Prezydenta Ferenca dziwi szczególnie w dniu 4 czerwca, który powszechnie nazywany jest "Świętem Wolności"

- napisał Wiesław Buż. Działacz SLD przypomniał przy tym, że partia od lat bierze udział w Marszach Równości w całym kraju, w tym w Paradzie Równości w Warszawie.

"Nazwa Sojusz Lewicy DEMOKRATYCZNEJ zobowiązuje! Prawo publicznego wyrażania swoich poglądów jest zagwarantowane wszystkim obywatelkom i obywatelom przez Konstytucję RP. Także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar podkreślał niedawno, że decyzja o "prewencyjnym" zakazie demonstracji jest niedopuszczalna w świetle Konstytucji i prawa o zgromadzeniach publicznych" - podkreślił przewodniczący Podkarpackiej Rady Wojewódzkiej SLD.

Dlatego zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą o cofnięcie wydanej decyzji. Uważam, że służby miejskie powinny skupić się na zagwarantowaniu bezpieczeństwa uczestniczkom i uczestnikom demonstracji, a nie ich zakazywaniu. Marsz Równości w Rzeszowie ma nasze, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, pełne poparcie.

- podsumował Wiesław Buż.

Zobacz wideo
Więcej o: