Są nowe oświadczenia posłów. Kaczyński pisze o Srebrnej, Schetyna ma mniej oszczędności

Grzegorz Schetyna ma o pół miliona mniej oszczędności, niż rok temu. Jarosław Kaczyński spłaca kredyt, a w swoim oświadczeniu wspomina o spółce Srebrna. Przejrzeliśmy nowe oświadczenia majątkowe liderów ugrupowań w Sejmie.
Zobacz wideo

Na stronie Sejmu pojawiły się ostatnie w tej kadencji oświadczenia majątkowe posłów. Wymieniają oni przychody za 2018 rok i swój obecny majątek. Przejrzeliśmy dokumenty wysłane przez liderów największych ugrupowań parlamentarnych:

Jarosław Kaczyński pisze o spółce Srebrna

Lider PiS zarobił w zeszłym roku 140 tys. zł jako poseł (w tym 30 tys. to nieopodatkowana dieta), otrzymał też prawie 80 tys. zł emerytury. W oświadczeniu wymienił oszczędności wysokości 63 tys. zł (w złotówkach). To ok. 44 tys. więcej, niż rok temu. Nie zmienił się stan posiadania nieruchomości Kaczyńskiego - pisze on o 1/3 własności domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych i wartości 1,5 mln zł. Wymienia także kredyt na 118 tys. zł w SKOK-u Stefczyka w trakcie spłaty. Rok temu było to 127 tys. zł.

Najciekawszym nowym punktem w oświadczeniu prezesa PiS jest wzmianka nt. spółki Srebrna, której nie było w poprzednim dokumencie. W miejscu na wymienienie informacji o zarządzaniu działalnością gospodarczą lub byciu pełnomocnikiem takiej działalności pisze: "Posiadałem jednorazowo pełnomocnictwo do reprezentowania Fundacji Instytut Lecha Kaczyńskiego oraz pozostałych wspólników na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników Srebrna Sp. z o.o. oraz wykonywania prawa głosu z wszystkich przysługujących wspólnikom udziałów w kapitale zakładowym Spółki. Posiedzenie to nie odbyło się, pełnomocnictwo zostało odwołane".

Grzegorz Schetyna ma pół miliona oszczędności mniej

Przewodniczący PO zarobił w ubiegłym roku 160 tys. zł jako poseł, a także 12 tys. zł za wynajem nieruchomości przez kilka miesięcy. Ma dużo mniej oszczędności - w poprzednim oświadczeniu wymienił 755 tys. zł, w najnowszym - 240 tys. Posiada (jako współwłasność małżeńską) dom o powierzchni 240 mkw warty 1,2 mln zł oraz 54-metrowe mieszkanie warta 350 tys. zł, a także trzy mniejsze mieszkania (każde po ponad 30 mkw i warte 240 - 275 tys. zł).

Polityk wśród innego mienia o wartości powyżej 10 tys. zł wymienia tylko (tak, jak rok temu) dwa samochody BMW z 2008 i 2017 roku. 

Paweł Kukiz ma dom i pół hektara łąki

Paweł Kukiz poza uposażeniem poselskim zarobił w 2018 roku 278 tys. zł z tytułu praw autorskich. Wymienił w oświadczeniu także dochód żony: 58 tys. zł. Lider Kukiz'15 ma odłożone 43 tys. zł (o kilka tysięcy więcej, niż rok temu). Posiada dom o powierzchni 450 mkw i wartości 1,5 mln zł, 36-metrowe mieszkanie (350 tys. zł) oraz ponad pół hektara łąki o wartości 15 tys. zł. Kukiz ma audi Q7 z 2009 roku.

Od ubiegłego roku spłacił kredyt gotówkowy, a do spłaty pozostało mu 330 tys. zł kredytu hipotetycznego. 

Władysław Kosiniak-Kamysz posiada działki rolne

Lider PSL w ubiegłym roku poza dochodem tytułu uposażenia i diety poselskiej wymienia 1500 zł ze sprzedaży "udziału wynoszącego 1/3 części w samochodzie osobowym". Zaoszczędzone ma prawie 18 tys. zł, z czego część w funduszu inwestycyjnym.

Jako swoje nieruchomości wymienia mieszkanie o powierzchni 86 mkw (600 tys. zł) i działki rolne - 0,2 ha - warte 26 tys. zł, a także: udział w działce rolnej, udział w działce budowlanej (200 tys. zł) i garaż wart 50 tys. zł. Kosiniak-Kamysz na także volkswagena passata z 2012 roku. W zobowiązaniach pisze o dwóch kredytach na w sumie 50 tys. zł. 

Katarzyna Lubnauer

Szefowa Nowoczesnej w oświadczeniu nie wymienia innego przychodu poza dietą i uposażeniem poselskim. Ma za to prawie 190 tys. zł oszczędności i papiery wartościowe: Fundusze inwestycyjne Skarbiec (205 tys. zł), obligacje skarbowe (1,3 mln zł) i certyfikaty inwestycyjne DB (50 tys. zł). Wśród nieruchomości wymienia współwłasność w 180-metrowym domu (830 tys. zł) i 32-metrowym mieszkaniu (190 tys. zł).

Lubnauer ma do spłacenia kredyt we frankach szwajcarskich - pozostało jej 162 tys. franków, równowartość ponad 600 tys. zł. Posłanka posiada także 1/4 udziału w spadku po rodzicach (nie dokonano podziału spadku) - to m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania, działka o powierzchni 5 ha, dom letniskowy i akcje PKO BP. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (87)
Są nowe oświadczenia majątkowe posłów. Kaczyński pisze o Srebrnej
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 49 razy 31

  Biorąc udział w biznesowych spotkaniach pan prezes łamał prawo nie informując o nich i o ewentualnym posiadaniu pełnomocnictwa. Kryształ..coś porysowany jest.

 • kaktus-2

  Oceniono 31 razy 23

  Wytłumaczcie mi jedno... Mały deweloper zarobił w zeszłym roku 140+80= 220 tys pln (minus podatek). Koleś nie ma w zasadzie żadnych wydatków (100 tys kredytu, przy tych zarobkach to pestka, 1/4 polaków przy 25% jego dochodów ma 2 razy większe pożyczki)...
  Co on robi z tą kasą że przez rok uskładał 44 tys pln??? Wszędzie go wożą za free, nie jeździ na wakacje za granicę (jeszcze by mu kazali mówić w, tfu....., OBCYM języku).
  Przegrywa to na zakładach i ruletkach??? W jego wieku panienki chyba odpadają...

 • polakadam

  Oceniono 32 razy 22

  A po co kaczorowi te oszczędności? Jego nakarmią, zakupy zrobią, ochronę ma że środków partyjnych. Nawet pieluchy zmienią gdy jest przemówienie Tuska. On nic nie wydaje. Kotu chce spadek przekazać?

 • polakadam

  Oceniono 28 razy 20

  Czy ktoś kto nie jest posłem też może pobierać emeryturę i pensję jednocześnie?
  Jakim prawem posłowie korzystają z takiego przywileju?

 • kale_kai_agathe

  Oceniono 21 razy 19

  jedna lubnauer uczciwie się przyznaje do akcji, własności i oszczędności. reszta tych oświadczeń to jawna kpina

 • extrafresh

  Oceniono 27 razy 19

  Za rok się dowiemy czy Mateo M. nie kupił jakichś działeczek po taniości.

  Ale może kupił na żonę, ew. tatusia.

 • pdppdp

  Oceniono 18 razy 18

  Jeśli oświadczenie Kaczafiego miałoby być prawdziwe, brzmiałoby mniej więcej tak: "Aktualnie mam w posiadaniu Polskę i możecie mi naskoczyć".

 • 74polska

  Oceniono 27 razy 17

  Zwykły obywatel ma emerytury 1000-2000 a mały kacz ok 6500 miesięcznie, ciekawe gdzie on się tak w życiu na robił.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX