Komentarze po przemówieniu Donalda Tuska w Gdańsku. "Niczym nauczyciel rozdał zadania domowe"

Wtorkowe przemówienie w Gdańsku przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska wywołało falę komentarzy. Dziennikarze i publicyści zwracają uwagę, że Tusk "wyznaczył" opozycji kierunek na nadchodzące jesienne wybory parlamentarne.
Zobacz wideo

- Dzisiaj żadna Magdalenka nie jest potrzebna, mamy demokrację, pewne narzędzia. Nie chodzi o kicz pojednania, że politycy wrogich obozów będą sobie ściskali ręce, chociaż oczywiście lepiej rękę podać niż odwrócić się plecami. To nie jest takie trudne. To jest zadanie dla wszystkich partyjnych liderów: uwierzcie, że Polacy w każdym miejscu są gotowi do dialogu, rozmowy, porozumienia - mówił podczas wtorkowego przemówienia w Gdańsku przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Przemówienie było wygłoszone podczas uroczystości związanych z 30. rocznicą wyborców 4 czerwca.

- Jesteście dzisiaj trochę przygnębieni. Tydzień wystarczy - zażartował, odnosząc się do wyniku wyborów do Parlamentu Europejskiego. - Gdyby tamci w 1988 r. byli przygnębieni, to nie wiadomo, gdzie byśmy byli. Ja też nie byłem szczęśliwy. Smutasy nigdy niczego nie wygrają. Naprawdę sądzicie, że jak będziecie mieli jeszcze bardziej ponure miny niż ci, którzy rządzą, to ktoś spojrzy na was przychylnym okiem? Nie, nie ma mowy - dodał.

Komentarze po przemówieniu Donalda Tuska w Gdańsku

"D.Tusk: "Nikogo nie wykluczać. Zapomnijcie o podziałach". Bardzo dobre przemówienie i ważne przesłanie dla opozycji oraz jej sympatyków" - skomentowała na Twitterze dziennikarka "Newsweeka" Renata Grochal.

"Niczym nauczyciel rozdał zadania domowe do wykonania. Apel do opozycji o połączenie się. Kilka wskazówek jak otrząsnąć się po politycznym kacu z ostatnich wyborów. Zawsze obecne porównania polityki do piłki nożnej" - napisał dr Janusz Sibora, historyk, badacz dziejów dyplomacji oraz protokołu dyplomatycznego.

"Warte podkreślenia słowa Donalda Tuska o lekcjach płynących z wyborów 4 czerwca - Nigdy się nie poddawać i każdego dnia ciężko pracować na zwycięstwo. Z odwagą, determinacją i cierpliwością" - napisała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

"Co za banał postkomunistycznej propagandy - pan Tusk zestawia obóz postkomunistyczny, antyPiS, z Solidarnością z 89 roku. Kolejny raz odwraca znaczenia. Prawda jest taka, że to pan Tusk jest dziś tam gdzie pan Kwaśniewski i Miller, a nie gdzie Sierpień" - stwierdziła posłanka PiS Joanna Lichocka.

Anna Mierzyńska, specjalistka ds. marketingu sektora publicznego, była członkini PO, oceniła, że "Donald Tusk robi to, czego opozycji brakowało przez 4 lata: wyznacza ludziom kierunek".

"Pokazuje pozytywną drogę: "to Wy jesteście za, oni są przeciw". Niby proste, a dopiero on to nazywa" - dodała.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (403)
Komentarze po przemówieniu Donalda Tuska w Gdańsku. "Niczym nauczyciel rozdał zadania domowe"
Zaloguj się
 • pysio62

  Oceniono 101 razy 69

  Tusk to wybitny polityk, nieporownywalnie wiekszego formatu niz Kaczynski, Duda, Morawiecki i inni PIS-owcy razem wzieci. Tusk popelnial tez oczywiscie bledy, jego wielkim bledem bylo nierozliczenie tej tak zwanej IVRP, ale tego bledu juz sie nie powtorzy za kilka miesiecy. Tusk ma mocna pozycje za granica, i w EU. Kaczynski i PIS-owcy nic nie znacza, nie maja nic do powiedzenia za granica i w EU, i w praktyce przez wszystkich sa traktowani jak tredowaci w dawnych czasach.

 • biesczad1

  Oceniono 76 razy 58

  Asia Lichutka: "niepokorna i niezależna dziennikarka" - na usługach PiSowskiego reżimu...

 • stef0909

  Oceniono 66 razy 50

  Joanna Lichocka obraz propagandowej debilnej drewnianej szczujni......

 • polakadam

  Oceniono 59 razy 45

  Prawda jest taka że cokolwiek by Tusk nie powiedzial to bacznie się temu przyslychuja zarówno jego zwolennicy jak i przeciwnicy. Co ten Tusk w sobie ma że jego słowa są takie ważne? Niewątpliwie jest patriotą, największym polskim politykiem, człowiekiem sukcesu ale musi być coś jeszcze. Znowu pisiory będą miały koszmary nocne.

 • lucek10

  Oceniono 43 razy 29

  Joanna Lichocka - niespełniona "dziennikarka", wierna służebnica władzy, która dorwała się do koryta. Kobieta niesympatyczna, arogancka, zarozumiała, zaniedbana, ziejąca nienawiścią. Obraza dla normalnych Polek.

 • an-te

  Oceniono 36 razy 28

  Lichocka tak o TVP? Odważne z jej strony.

 • korkodyl_nilowy

  Oceniono 40 razy 22

  Polityka to nadawanie kierunku sile.
  Kierunek wlasnie zostal nadany.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 37 razy 21

  Licha, nomen omen, lichutka!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX