Samorządowcy na uroczystościach w Gdańsku. "Nie wygramy tych wyborów, jeśli się okopiemy"

Pomimo sukcesu transformacji niektórzy ludzie są wykluczeni, a "my nie możemy ich odpychać" - przekonywał na obchodach rocznicy 4 czerwca Jacek Jaśkowiak. Ze sceny przemawiali też inni samorządowcy, w tym prezydenci Warszawy i Gdańska.
Zobacz wideo

W Gdańsku na obchodach 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów 4 czerwca przemawiali samorządowcy, w tym prezydenci Warszawy, Wrocławia, Łodzi i Gdańska, a także byli prezydenci - Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa. Swoje wystąpienie miał także szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Jak pierwsza z nich mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydenta Gdańska. Gdy wchodziła na scenę, tłum skandował: Ola, Ola!. - Zobaczcie, jakie dziś radosne święto, dzięki wam - zaczęła i wspomniała, że dzisiejsza rocznica to "Święto Wolności i Solidarności". - 30 lat temu odzyskaliśmy wolność. Czy pamiętacie, że najpierw były wybory w Polsce, a potem upadł mur Berliński? Polska rewolucja bez rozlewu krwi to wielki powód do domy, której nie możemy dać sobie odebrać - mówiła Dulkiewicz. - Musimy też pamiętać, że mogło się to potoczyć inaczej - dodała.

- Z nadzieją patrzę na to, co czeka nas w Polsce, gdy widzę was tutaj z flagami różnych miast. Co zrobić, żeby Polska była lepsza? Bądźmy lepsi, szanujmy się, nie używajmy nienawistnego języka i wyciągajmy rękę jeden do drugiego, zwłaszcza tego słabszego. 30 lat temu zdobyliśmy wielki przywilej, ale też powinność. Wiwat Gdańsk, wiwat wolność, wiwat demokracja, wiwat Polska

- mówiła prezydent Gdańska.  

Jaśkowiak: Nie wygramy tych wyborów, jeśli się okopiemy

Później przemawiał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Wspominał Pawła Adamowicza, którego pomysłem było takie świętowanie 30. rocznicy wyborów 4 czerwca. - To jego testament i świętowanie tych pierwszych wolnych wyborów jest naszą wielką radością - mówił.  

Wspomniał wybory sprzed 30 lat i nawiązał do aktualnej polityki. - Jesteśmy w okresie wielkich zmian - mówił. Skrytykował on zachowanie Mateusza Morawieckiego, który nie porozmawiał z prezydent Dulkiewicz, gdy ta podeszła do niego na ulicy. - Ja jestem przerażony tym, że premier polskiego rządu zasłonięty ochroniarzami nie podaje ręki prezydent Gdańska, która chce go przywitać - stwierdził. 

Mówił, że jego zdaniem opozycja musi być "monolitem" idąc do wyborów parlamentarnych. - Apeluję, żebyśmy byli monolitem, żebyśmy połączyli siły. Samorządowcy, politycy, którym zależy na wolności, demokracji. Ale także ruchu społeczne. Wszyscy, którym leży na przyszłość naszego kraju, wolność, demokracja - powiedział. - Wyciągajmy rękę również do tych, którzy są dziś przeciwko nam. Jesteśmy podzielonym krajem. Za ten sukces, który osiągnęliśmy, zapłaciliśmy pewną cenę i są osoby, które czuł się wykluczone. My ich nie możemy odpychać - powiedział Jaśkowiak. - Nie ma dzisiaj z nami rządzących, ale nie wygramy tych wyborów, jeśli się okopiemy i będziemy taką twierdzą - dodał.
 
Głos zabrał też prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Jeżeli Polska ma być takim krajem, w którym jeżeli ktoś wyciąga rękę na przywitanie, to ta ręka nigdy nie zostanie odrzucona, to musimy zadbać o silny samorząd - mówił. - Pamiętajmy o wolności nie tylko od święta, pamiętajmy każdego dnia - mówił z kolei prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (38)
Samorządowcy w Gdańsku. "Nie wygramy tych wyborów, jeśli się okopiemy"
Zaloguj się
 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 9 razy 5

  Dokładnie trzeba wyjść wszędzie do każdej wioski, miasteczka, politycy ludzie z różnych organizacji każdy z nas. Tłumaczyć nie zacietrzewiac się otwierać oczy. To trudne lecz to jedyna droga.

 • antypiss

  Oceniono 11 razy 3

  Czy WY też czujecie się jak w 89 r. bo to , że pis to PZPR bis nikt chyba nie wątpi ? Sami ich wyhodowaliśmy, trzeba przerwać ten "eksperyment".

 • Andrzej Macierzynski

  Oceniono 8 razy 2

  Jeżeli chociaż połowa tych, którzy nie chodzą na wybory nie zagłosują jesienią to już jest pozamiate. Z pisowcami szkoda się kopać, to nie myśli, nawet jesli ksiądz mu zgwałcił 8 letnią córkę przed komunią i tak zagłosuje na pislam. Trzeba wyjść z ofertą i przekonać młodzież, tą ktora czeka na ukończenie szkół i wyjazd do normalnych krajów UE.

 • benekkub

  Oceniono 1 raz 1

  NAJLEPIEJ ZEBY OD RAZU TYCH SZMALCOWNIKOW PRZYLACZYC DO NIEMIEC

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 9 razy 1

  Dużo troli PiS krzyczy tu o programie. Może przedstawia w końcu ten PiSowdki bo rozdawania pieniędzy których nie ma za program nie uwazam😂

 • adalberto3

  Oceniono 3 razy 1

  Zasieki z drutu kolczastego są skuteczniejsze.

 • bacowa

  Oceniono 13 razy 1

  A Kaczyński, Duda i Morawiecki stoją nadal tam gdzie stało 30 lat temu ZOMO

 • rontametor

  Oceniono 13 razy 1

  Wzmocnienie samorządów to powinien być główny projekt opozycji w kampanii. Przygotować kilka konkretnych propozycji i iść z nimi w Polskę - przede wszystkim tam, gdzie rządzi PiS, czyli na wschód i na wieś. Polacy generalnie dobrze oceniają samorządy, podejrzewam że nawet w elektoracie PiS. Poza tym to naturalna kontra do obecnej wizji rządu, czyli silnie scentralizowanej władzy. I wreszcie byłby to jakiś konkret, jak chcemy widzieć tę demokrację i wolność, o której póki co tylko mówimy - łatwiej przekonywać do konkretów niż do abstrakcji.

 • pikus123

  Oceniono 2 razy 0

  W 1989 roku pokonali komuchów w 2019 przywrócili komuchów bravo Tusk największy patrioto Polski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX