Marian Banaś nowym ministrem finansów [Rekonstrukcja rządu]

Dziś w Pałacu Prezydenckim odbyło się uroczyste mianowanie nowych członków Rady Ministrów. Na stanowisko ministra finansów powołany został Marian Banaś.
Zobacz wideo

Dotychczas szefową Ministerstwa Finansów była Teresa Czerwińska, która na to stanowisko mianowana została 9 stycznia 2018 roku. Wcześniej pracowała jako podsekretarz stanu w ministerstwie oraz odpowiadała za wykonanie budżetu państwa i obsługę środków finansowych pochodzących z Unii Europejskiej. 

Rekonstrukcja rządu. Marian Banaś nowym ministrem finansów

Dziś na stanowisko ministra finansów mianowany został dotychczasowy wiceminister resortu Marian Banaś. Dotychczas pełnił on także dwukrotnie funkcję szefa Służby Celnej. Od 2017 roku był szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Marian Banaś w okresie rządu Jana Olszewskiego był doradcą ministra spraw wewnętrznych Antoniego Maciereiwcza. Ponadto od 1992 do 2005 roku pracował też w Najwyższej Izbie Kontroli. W latach 1981-1983 został skazany na karę pozbawienia wolności za działalność w "Solidarności". 

Rekonstrukcja rządu objęła m.in. ministerstwa finansów, rodziny, pracy i polityki społecznej czy edukacji narodowej. Związana jest z wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w maju. Wtedy część ministrów wchodzących w skład rządu Mateusza Morawieckiego otrzymało mandaty do europarlamentu.