Rekonstrukcja rządu. Nowi ministrowie już z nominacjami. Jest Witek, Borys-Szopa i Piontkowski

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Potwierdziły się wcześniejsze nieoficjalne informacje. Elżbieta Witek stanęła na czele MSWiA, natomiast Teresę Czerwińską zastąpił Dariusz Piontkowski. Jacek Sasin został wicepremierem.
Zobacz wideo

Nowi ministrowie zostali mianowani przez Andrzeja Dudę. Potwierdziły się wcześniejsze przewidywania na temat rekonstrukcji rządu. Z rządem pożegnało się ośmiu ministrów i wiceministrów, którzy uzyskali mandaty do Parlamentu Europejskiego. Joachima Brudzińskiego na czele MSWiA zastąpiła Elżbieta Witek, dawna rzeczniczka rządu PiS oraz szefowa gabinetu politycznego premiera w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. 

Rekonstrukcja rządu. Witek, Borys-Szopa, Piontkowski

Na czele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stanęła Bożena Borys-Szopa, która zastąpiła Elżbietę Rafalską. Borys-Szopa w latach 2006-2008 była główną inspektor pracy, pełniła tez funkcję ministra w Kancelarii Prezydenta.

Wcześniej media nieoficjalnie informowały, że zwiększone zostaną kompetencje Jacka Sasina. To również się potwierdziło, Sasin obecnie jest wicepremierem i przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów. Michał Dworczyk został mianowany członkiem Rady Ministrów. Również Michał Woś został ministrem bez teki, wcześniej mówiło się nieoficjalnie, że zamiast Beaty Kempy będzie pełnił funkcję pełnomocnika ds. pomocy humanitarnej.  Woś był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i doradcą Zbigniewa Ziobry. Stracił stanowisko w marcu 2018 r. w związku z ograniczeniem liczby wiceministrów w rządzie.

Nowi ministrowie. Marian Banaś ma resort finansów

Annę Zalewską w resorcie edukacji zastąpił Dariusz Piontkowski, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży i były marszałek województwa podlaskiego.

Zgodnie z przewidywaniami zmiany są też w Ministerstwie Finansów. Choć szefowa resortu Teresa Czerwińska do europarlamentu się nie wybiera, na stanowisku zastąpił ją Marian Banaś, dotychczas szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Andrzej Duda po rekonstrukcji: Fortuna kołem się toczy

Po ogłoszeniu wszystkich zmian w rządzie głos zabrali Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki. - To moja, osobista dygresja. Rozmawiałem wczoraj z wicepremierem Jackiem Sasinem, wspominaliśmy, że prawie 9 lat temu, odbieraliśmy nasze dymisje z rąk ministra Michałowskiego, na Wiejskiej w salach prezydialnych Kancelarii Prezydenta. Odwoływano nas z urzędów po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego - powiedział prezydent. - Dzisiaj spotkał mnie zaszczyt, wręczenia wicepremierowi Jackowi Sasinowi i minister Borys-Szopie, tych nominacji. Powiem tak: służmy Rzeczypospolitej nieprzerwanie, a fortuna kołem się toczy - dodał.

- Ważna refleksja podczas oceny pracy ministrów dotyczy międzyresortowej pracy. I ta zmora III RP jeszcze nie została wyeliminowana, ale widać postęp na tym polu. Ta współpraca między resortami, wraz z wejściem nowych ministrów, będzie jeszcze bardziej efektywna - stwierdził z kolei Mateusz Morawiecki.

Więcej o: