Rekonstrukcja rządu. Nowi ministrowie już z nominacjami. Jest Witek, Borys-Szopa i Piontkowski

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Potwierdziły się wcześniejsze nieoficjalne informacje. Elżbieta Witek stanęła na czele MSWiA, natomiast Teresę Czerwińską zastąpił Dariusz Piontkowski. Jacek Sasin został wicepremierem.
Zobacz wideo

Nowi ministrowie zostali mianowani przez Andrzeja Dudę. Potwierdziły się wcześniejsze przewidywania na temat rekonstrukcji rządu. Z rządem pożegnało się ośmiu ministrów i wiceministrów, którzy uzyskali mandaty do Parlamentu Europejskiego. Joachima Brudzińskiego na czele MSWiA zastąpiła Elżbieta Witek, dawna rzeczniczka rządu PiS oraz szefowa gabinetu politycznego premiera w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. 

Rekonstrukcja rządu. Witek, Borys-Szopa, Piontkowski

Na czele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stanęła Bożena Borys-Szopa, która zastąpiła Elżbietę Rafalską. Borys-Szopa w latach 2006-2008 była główną inspektor pracy, pełniła tez funkcję ministra w Kancelarii Prezydenta.

Wcześniej media nieoficjalnie informowały, że zwiększone zostaną kompetencje Jacka Sasina. To również się potwierdziło, Sasin obecnie jest wicepremierem i przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów. Michał Dworczyk został mianowany członkiem Rady Ministrów. Również Michał Woś został ministrem bez teki, wcześniej mówiło się nieoficjalnie, że zamiast Beaty Kempy będzie pełnił funkcję pełnomocnika ds. pomocy humanitarnej.  Woś był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i doradcą Zbigniewa Ziobry. Stracił stanowisko w marcu 2018 r. w związku z ograniczeniem liczby wiceministrów w rządzie.

Nowi ministrowie. Marian Banaś ma resort finansów

Annę Zalewską w resorcie edukacji zastąpił Dariusz Piontkowski, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży i były marszałek województwa podlaskiego.

Zgodnie z przewidywaniami zmiany są też w Ministerstwie Finansów. Choć szefowa resortu Teresa Czerwińska do europarlamentu się nie wybiera, na stanowisku zastąpił ją Marian Banaś, dotychczas szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Andrzej Duda po rekonstrukcji: Fortuna kołem się toczy

Po ogłoszeniu wszystkich zmian w rządzie głos zabrali Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki. - To moja, osobista dygresja. Rozmawiałem wczoraj z wicepremierem Jackiem Sasinem, wspominaliśmy, że prawie 9 lat temu, odbieraliśmy nasze dymisje z rąk ministra Michałowskiego, na Wiejskiej w salach prezydialnych Kancelarii Prezydenta. Odwoływano nas z urzędów po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego - powiedział prezydent. - Dzisiaj spotkał mnie zaszczyt, wręczenia wicepremierowi Jackowi Sasinowi i minister Borys-Szopie, tych nominacji. Powiem tak: służmy Rzeczypospolitej nieprzerwanie, a fortuna kołem się toczy - dodał.

- Ważna refleksja podczas oceny pracy ministrów dotyczy międzyresortowej pracy. I ta zmora III RP jeszcze nie została wyeliminowana, ale widać postęp na tym polu. Ta współpraca między resortami, wraz z wejściem nowych ministrów, będzie jeszcze bardziej efektywna - stwierdził z kolei Mateusz Morawiecki.

Więcej o:
Komentarze (131)
Rekonstrukcja rządu. Nowi ministrowie już z nominacjami. Jest Witek, Borys-Szopa i Piontkowski
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 36 razy 32

  No dobra a kto zamiast Szydło będzie się spławiał na tratwie na Dunajcu?

 • plutoniczna

  Oceniono 29 razy 29

  Oooooo proszę, miss Witek szefem MSWiA - Witek jako "współczesny człowiek renesansu" do wszystkiego się nadaje na wszystkim się zna, taka kobieta "pracująca" żadnej pracy się nie boi, na każde stanowisko się nadaje, byle blisko koryta i wycieraczki prezesa.
  Teraz to dopiero się będzie konfetti sypać;)

  A ta cała rekonstrukcja rządu kompletnie mnie nie obchodzi.
  Co za różnica kogo na kogo wymienili?
  Totalnie bez znaczenia jest kto stoi na czele jakiego resortu bo i tak wszystkie decyzje zapadają na Nowogrodzkiej.

 • maciej.sm

  Oceniono 25 razy 25

  Ej a Suski nie dostał nominacji na błazna nadwornego?

 • wujekdolf

  Oceniono 24 razy 24

  nie "załapałem" się na odzyskiwanie wolności (byłem w podstawówce), może załapie się na bis :)

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 25 razy 21

  Dariusz Piontkowski - był oskarżony o przywłaszczenie w 2008 funkcji publicznej, co było związane z podpisywaniem dokumentów jako marszałek województwa po głosowaniu nad jego odwołaniem i powołaniem następcy. Polityk nie przyznawał się do sprawstwa. W 2013 sąd prawomocnie uznał go za winnego popełnienia tego czynu, umarzając jednocześnie warunkowo postępowanie na okres próby.

 • tom_aszek

  Oceniono 19 razy 17

  " zwiększone zostaną kompetencje Jacka Sasina. To również się potwierdziło, Sasin obecnie jest wicepremierem i przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów. "

  Z zainteresowaniem oczekujemy nowych, jeszcze bardziej kompetentnych komentarzy pana Sasina.

 • munaciello

  Oceniono 15 razy 15

  Piontkowski kolejny po Zalewskiej "wzór" dla uczniów.
  W 2008 podpisywał dokumenty jako marszałek województwa, gdy już został odwołany z tej funkcji.
  W 2013 sąd prawomocnie uznał go winnym.
  I co będzie robił teraz ten przestępca?
  Będzie niósł kaganek oświaty ciemnemu ludowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX