We wtorek przed południem Andrzej Duda powoła nowych ministrów. "Mamy wybraną godną reprezentację"

Prezydent Andrzej Duda mianuje nowych ministrów podczas wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim, która rozpocznie się o godzinie 10.30. Poznamy m.in. następców Beaty Szydło, Joachima Brudzińskiego, Anny Zalewskiej i Elżbiety Rafalskiej. Zmiany w rządzie spowodowane są głównie wynikami eurowyborów, ale z medialnych doniesień wynika, że będą dotyczyć także polityków, którzy nie wyjeżdżają do Brukseli.
Zobacz wideo

Pogłoski o tym, że rekonstrukcja rządu odbędzie się we wtorek 4 czerwca, pojawiały się od kilku dni - teraz mamy ich oficjalne potwierdzenie. Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przyznał, że wniosek premiera Mateusza Morawieckiego o przeprowadzenie zmian w składzie Rady Ministrów wpłynął już do Kancelarii Prezydenta. Uroczystość rozpocznie się o 10.30 w Pałacu Prezydenckim.

Andrzej Duda mianuje nowych ministrów. "Mamy wybraną godną reprezentację"

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowała, że premier Mateusz Morawiecki podczas jutrzejszej uroczystości poda nazwiska nowych ministrów i prawdopodobnie przekaże szczegóły dotyczące zakresu rekonstrukcji.

- Jesteśmy przygotowani, mamy wybraną godną reprezentację nowych ministrów  - zadeklarowała w rozmowie z IAR, dodając, że w Prawie i Sprawiedliwości "nie ma zawodników rezerwowych", a nowi członkowie rządu "płynnie przejmą obowiązki ministrów, którzy z woli wyborców trafili do Parlamentu Europejskiego".

Pewne jest, że z rządu odejdą ministrowie, którzy w ostatnich wyborach zdobyli mandaty do Parlamentu Europejskiego. To wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister edukacji Anna Zalewska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz Beata Kempa, zajmująca się w rządzie pomocą humanitarną. Funkcje w rządzie na mandaty europosłów zamienią też wiceministrowie: Patryk Jaki, Grzegorz Tobiszowski oraz Andżelika Możdżanowska. Mandat eurodeputowanej uzyskała także rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

W ostatnich tygodniach mówiło się m.in. o możliwym odejściu z rządu minister finansów Teresy Czerwińskiej. O tym, że zmiany w rządzie mogą być szersze i objąć nie tylko ministrów, którzy zostaną eurodeputowanymi, mówił także w poniedziałek Stanisław Karczewski z PiS.

Będzie to pewnego rodzaju nowość, nowe otwarcie, choć oczywiście będzie to kontynuacja naszych działań, kontynuacja rządu PiS

- stwierdził w PR1.

Czytaj więcej:

RMF: Kluczem w rekonstrukcji rządu "łagodność i lojalność". Elżbieta Witek za Brudzińskiego