Myśliwi chcą, żeby dzieci brały udział w polowaniach. Poseł PO: Mój ojciec mnie do tego zmuszał

mk, WBG

Polski Związek Łowiecki domaga się zmian w prawie, które ponownie umożliwiłyby dzieciom udział w polowaniach. Prezes Naczelnej Rady Łowieckiej tłumaczy, że to "szansa na wyprowadzenia młodego człowieka ze świata wirtualnego w realny". - Jeśli ktoś chce obcować z przyrodą, polecam fotografię - komentuje w rozmowie z Gazeta.pl poseł PO Paweł Suski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.
Zobacz wideo

W marcu 2018 roku w wyniku nowelizacji prawa łowieckiego posłowie zakazali udziału osób poniżej 18. roku życia w polowaniach. Myśliwi głośno protestowali przeciwko tym zmianom. Teraz Polski Związek Łowiecki postanowił zaapelować o przywrócenie zgody na udział dzieci w polowaniach .

"To my w imieniu państwa chronimy uprawy polne i leśne oraz dbamy o utrzymywanie populacji zwierzyny na poziomie gwarantującym bezpieczeństwo na drogach (...) Regulujemy populacje zgodnie z ustaleniami naukowymi oraz potrzebami zmieniającego się otoczenia i tego chcemy nauczyć nasze dzieci" - czytamy w oświadczeniu Rafała Malca, prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej.

Malec podkreśla, że myśliwi nie uczą nieletnich zabijania dla przyjemności, zaś polowanie jest "nauką świadomego podejmowania wyborów".

,, To szansa na wyprowadzenia młodego człowieka ze świata wirtualnego w realny. To także rozwijanie tężyzny fizycznej u młodych ludzi w naturalnych warunkach. Każde polowanie to również wiedza dotycząca otaczającego nas świata i praw przyrody, przyswajana w praktyce, a wiec trwała

- stwierdza. Zdaniem PZŁ myśliwi poprzez zmianę prawa zostali pozbawieni "prawa do wychowania dzieci w umiłowaniu natury".

Poseł PO: Dziś nie musimy zabijać, żeby przeżyć

- Hipokryzją można określić porównywanie całej sytuacji do przeniesienia młodego człowieka do świata realnego. Nie rozumiem, jak można nazwać uśmiercanie zwierzęcia urealnianiem lub wchodzeniem młodej osoby w starszy wiek - komentuje w rozmowie z Gazeta.pl poseł PO Paweł Suski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.

,, Myśliwi patrzą na to przez pryzmat podejścia: "jak to, mężczyzna nie będzie strzelał, nie będzie zabijał?".  Kiedyś człowiek musiał zabijać, żeby przeżyć, dziś młodemu człowiekowi jest to całkowicie zbędne

- dodaje.

- Jeśli ktoś chce obcować z przyrodą, polecam fotografię. Sam mam profesjonalny sprzęt, zdarza mi się podchodzić do zwierząt z bliska. To bezpieczny sposób, nie wymaga nadszarpywania psychiki dzieci - mówi polityk.

Parlamentarzysta w marcu 2018 r. na mównicy sejmowej stwierdził, że "sam jest ofiarą apodyktycznego ojca, który ciągnął go w wieku 8, 9, 10 lat na polowania". "Wiem, jaką traumę przeżywa dziecko, widząc dożynanie sarny, która płacze" - opowiadał w Sejmie poseł.

- Zawsze przywołuję przykład swojego ojca, który zmuszał mnie do uczestniczenia w polowaniach. Takie metody kończą się stresem, dzieciaki z tego powodu cierpią - stwierdza dziś poseł Paweł Suski.

Zobacz wideo

WIĘCEJ O:

polski związek łowiecki
GAZETA.PL
Weź udział w dyskusji (138)
POLECAMY
"Myśliwi chcą znieść zakaz udziału dzieci w polowaniach. "Nie uczymy zabijania dla przyjemności""
"Przedszkolaki w Częstochowie bawiły się amunicją i wypchanymi zwierzętami. Jest oświadczenie"
"Na Podlasiu zastrzelono rysia. Ciało drapieżnego kota zostało znalezione na posesji myśliwego"
"Myśliwi z Włoch zestrzelili tysiąc ptaków nad Zalewem Wiślanym. Twierdzą, że nie złamali prawa"
"Podkarpacie. Grzybiarki z koła "Rydz" wygrały starcie i przegoniły z lasu myśliwych"
"Włochy. Rośnie liczba zakażeń wśród medyków zaszczepionych zimą. Potrzebna trzecia dawka"
"Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach wchodzi w życie. Zakaz wjazdu do Schengen, nierozpoznanie wniosków o azyl"
"Horoskop dzienny - wtorek 26 października [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]"
NAJNOWSZE
08:00 Świętokrzyskie. Pożar drewnianego domu w Błotnicy. Zginęły dwie osoby
07:58 Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy przesuniemy wskazówki po raz ostatni?
07:54 Szczecin. Karetka z pacjentem utknęła przed bramą szpitala, bo dozorca zasnął. "Panie, otwórz pan"
07:27 Włochy. Rośnie liczba zakażeń wśród medyków zaszczepionych zimą. Potrzebna trzecia dawka
06:53 Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach wchodzi w życie. Zakaz wjazdu do Schengen, nierozpoznanie wniosków o azyl
05:30 Pogoda na dziś - wtorek 26 października. Na zachodzie kraju może popadać
05:30 Horoskop dzienny - wtorek 26 października [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]