Niepełnosprawni mieli instrukcję, na kogo głosować? Karski: PiS nie ma z tym nic wspólnego

Karol Karski odniósł się do sprawy z Tykocina, gdzie podopieczni domu pomocy społecznej mieli być nakłaniani, do głosowania na kandydatów PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - PiS nie ma z tym nic wspólnego. Przykro mi, że podopieczni DPS-u zostali wciągnięci w tę sprawę i narażeni na przesłuchiwania - powiedział Onetowi Karski.

- PiS nie ma z tym nic wspólnego. Policja stwierdziła, że kartki zostały sporządzone dla siebie przez podopiecznych DPS-u. Przykro mi, że zostali oni wciągnięci w tę sprawę i narażeni na przesłuchiwania. PO powinna się jednak ograniczać w tego typu działaniach - mówi w rozmowie z portalem Onet Karol Karski, europoseł PiS, który w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego kandydował z Olsztyna.

Tykocin. Niepełnosprawni nakłaniani do głosowania na PiS? Komentarz Karskiego

Nieprawidłowości, do których mogło dojść w lokalu wyborczym w Tykocinie na Podlasiu, opisywaliśmy wczoraj. Wiceprzewodniczący tamtejszej komisji wyborczej opisał, że był świadkiem, jak osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi, podopieczni domu pomocy społecznej byli nakłaniani do głosowania na dwóch kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa została nagłośniona na portalu Wykop i na Facebooku.

Mężczyzna poinformował, że osoby, które przywieziono do lokalu wyborczego z domu pomocy społecznej, były wyposażone w kartki z odręcznie zapisanym numerem listy PiS i instrukcją, by zaznaczyć na kartach do głosowania nazwisko Karola Karskiego lub Krzysztofa Jurgiela (obaj dostali się do europarlamentu). Jak dodał, podopieczni ośrodka byli zwożeni do lokalu wyborczego busami w kilku turach. Po zabezpieczeniu kartek z instrukcją głosowania, którą otrzymali, mężczyzna poinformował o sprawie policję oraz Państwową Komisję Wyborczą. Dziennikarze Onetu próbowali uzyskać także komentarz od Krzysztofa Jurgiela, ten jednak odmówił twierdząc, że "nic na ten temat nie wie".

Policja sprawdza zdarzenie w Tykocinie

Rzecznik podlaskiej policji potwierdził, że funkcjonariusze prowadzą w tej sprawie postępowanie. W rozmowie z TOK FM powiedział, że "nic nie wskazuje na to, by kartki sporządził ktoś spoza grupy pensjonariuszy".

W sprawie interpelował do szefa MSWiA Robert Tyszkiewicz. ""Dziś złożyłem interpelację do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego i interwencję do Państwowej Komisji Wyborczej ws. nieprawidłowości w wyborach do PE poprzez wykorzystanie podopiecznych DPS w Tykocinie do głosowania na wskazanych kandydatów. Ta sprawa nie może zostać zamieciona pod dywan!" - napisał na Twitterze poseł PO. Polityk zamieścił także zdjęcia kartek, z którymi podopieczni DPS mieli przyjść na głosowanie.

Więcej o:
Komentarze (144)
Niepełnosprawni mieli instrukcję, na kogo głosować? Karski: PiS nie ma z tym nic wspólnego
Zaloguj się
 • damtek

  Oceniono 48 razy 42

  Ośrodek, z którego przyjechali podopieczni ze wskazówkami, jak mają głosować, to Dom Pomocy Społecznej pw. św. Franciszka z Asyżu, prowadzony przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej, a więc...

  Kaczyński: "Kto podnosi rękę na Kościół, ten podnosi rękę na Polskę"

  #kurtyna
  Mikołaj Wróbelek/twitter

 • c.t.k

  Oceniono 40 razy 36

  Tak czy siak, jakiegoś kozła ofiarnego będzie trzeba odstrzelić.
  Najgorsze zaś jest to, że wszelkie draństwa uchodzą płazem ustanawiając, na przyszłość, bardzo niebezpieczne precedensy.

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 43 razy 35

  A niby kto nakłaniał do głosowania na PiS? .. KE? .. Wiosna? .. A może ruskie krasnoludki?

 • evident

  Oceniono 34 razy 28

  Jak widać pisała je ta sama osoba dla wszystkich

 • wolak007

  Oceniono 35 razy 27

  Trzeba być niezłym sku....em żeby nakłaniać osoby niepełnosprawne do głosowania na kogoś?...

 • 600ps

  Oceniono 28 razy 24

  Prosze nie plakac chcieliscie pis to macie. Nastepne wybory powinniscie tez olac i znowu bedziecie mogli plakac ze pis wygral. Dla mnie jestescie po prostu smieszni.

 • grzegorz_jurkiewicz

  Oceniono 28 razy 24

  następny ćwierćinteligent z pisó i taki cieć wszedł do PE, masakra, wstyd!!!

 • Jan Kos

  Oceniono 27 razy 21

  A czego można się spodziewać po państwie mafijnym PiS?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX