To ona przymierzana jest do największej liczby resortów i stanowisk. Elżbieta Witek wróci do gry?

Kim jest Elżbieta Witek? Media widzą w niej nawet następczynię Joachima Brudzińskiego w MSWiA, ale od jakiegoś czasu niewiele było o niej słychać. Zwłaszcza że kluczowe funkcje straciła w momencie, gdy kończył się rząd Beaty Szydło. Teraz, wraz z odejściem kilku ministrów, Witek jest przymierzana do kilku ważnych funkcji.
Zobacz wideo

W niedalekiej przyszłości może okazać się, że największym wygranym wyborów do Parlamentu Europejskiego nie jest żaden z 51 (po brexicie 52) przyszłych eurodeputowanych, a zostająca w Polsce polityk PiS Elżbieta Witek.

To właśnie była rzeczniczka rządu Beaty Szydło pojawia się najczęściej na giełdzie nazwisk na rekonstrukcję rządu, wymuszoną w dużej mierze wyborami do PE. Elżbieta Witek miałaby według RMF FM objąć po Joachimie Brudzińskim Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale nie tylko.

Witek wymieniana jest też jako potencjalna następczyni rzeczniczki Prawa i Sprawiedliwości Beaty Mazurek, miałaby też objąć po niej funkcję wicemarszałka Sejmu. Niewykluczone, że mogłaby też zastąpić Elżbietę Rafalską w ministerstwie rodziny. Politycy PiS, jak Beata Szydło, Adam Bielan czy Stanisław Karczewski pytani o nominacje Witek, nie szczędzili posłance pochwał i pochlebstw, co jeszcze bardziej napędza spiralę spekulacji.

Kim jest Elżbieta Witek?

Obecnie być może przyszła szefowa MSWiA pełni "tylko" mandat posła, ale w polskiej polityce na szczeblu ogólnokrajowym jest od 2005 roku - wtedy po raz pierwszy dostała się do Sejmu i nieprzerwanie zasiada na Wiejskiej.

Jednak dopiero 10 lat później, po wygranych przez PiS wyborach w 2015 roku, Elżbieta Witek mogła pełnić wyższe funkcje. Zaczęła z wysokiego C - powołano ją na ministra bez teki w rządzie Beaty Szydło, a dodatkowo została rzeczniczką Rady Ministrów i szefową gabinetu politycznego premiera.

Potem stopniowo traciła poszczególne funkcje. Najpierw rzecznikiem rządu został Rafał Bochenek, później, gdy przyszedł czas na zmianę premiera i rządu, na tydzień utrzymała stanowisko ministra bez teki w rządzie Mateusza Morawieckiego, a następnie została odwołana. Na koniec wraz ze zmianami szefostwo w gabinecie premiera za Witek objął Marek Suski.

Nagrody w rządzie Szydło i konkurs na "Złotą Dojarkę"

Jak widać kariera Witek w rządzie była przede wszystkim związana z postacią ówczesnej premier Beaty Szydło. Gdy tylko Szydło została odwołana, kończyły się też wpływy Witek.

Elżbiecie Witek to opuszczenie rządu trochę się przysłużyło - gdy na początku 2018 roku wybuchła afera z nagrodami dla ministrów Beaty Szydło, ta była już poza głównym obiegiem. Polityk PiS-u przez dwa lata otrzymała blisko 95 tys. zł nagród.

Opozycja próbowała wtedy ostro zaatakować Witek, ale sprawa rozeszła się po kościach. I to mimo takich stwierdzeń jak te Tomasza Siemoniaka z PO: "Minister Witek rzuciła wyzwanie premier Szydło w konkursie o Złotą Dojarkę".

Przez chwilę jedna wypowiedź Witek doprowadziła do tarć na linii Kancelaria Prezydenta-PiS. Poszło o to, że zdaniem ówczesnej szefowej gabinetu premier Szydło za pomysłem referendum konstytucyjnego stało PiS, a nie prezydent.

Bezpośrednio na to odpowiedział jej prezydencki minister Paweł Mucha, który rzucił tylko: - Wydaje się, że pani minister Witek nie zrozumiała ściśle wypowiedzi pana prezydenta.

Więcej o:
Komentarze (49)
Wybory do europarlamentu 2019. Rekonstrukcja rządu. Kim jest Elżbieta Witek? Może objąć kluczowe ministerstwa
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 21 razy 15

  W PiS są same głupie i ciemne baby, zapatrzone w kurdupla jak w chodzącą światłość (niczym kiedyś niemry w hitlera), więc co za różnica, która posadzi kuper na stołku.

 • alejagwiazd

  Oceniono 15 razy 13

  Ja uwazam, ze poslanka Pawlowicz powinna objac resort kultury. Nalezy jej sie to ministerstwo. Jest bardzo kulturalna przeciez

 • sil.m

  Oceniono 17 razy 13

  Co tu komentować - szambo.

 • szwampuch58

  Oceniono 14 razy 12

  to ta"intiligentka" pisia co o zbrodni katynskiej dowiedziala siEm z prasy przedwojennej?

 • pdppdp

  Oceniono 13 razy 11

  Niech bierze wszystko. Jest równie zdolna i kompetentna jak Suski.

 • kingsalami

  Oceniono 12 razy 10

  Czy ta pani dowiedziala sie o zbordni w Katyniu z ksiazek przedwojennych?

 • antropoid

  Oceniono 16 razy 10

  BĘDZIE znowu zabawa :)
  A opozycja (tzw.) niech się dalej rozbija na atomy, na 20 partii, bocząc się na siebie nawzajem - bo każdy chce wzorem kaczystów rządzić niepodzielnie - to nam zafunduje następne kadencje nie-rządów Pedofilów i Szubrawców.

 • schneckenkorn

  Oceniono 11 razy 9

  A może Gosia Wassermann do MSWiA?

 • jerz1444

  Oceniono 13 razy 9

  "Inteligencja" powraca na "salony" !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX