Mateusz Morawiecki o zapowiadanej rekonstrukcji rządu: Mamy bardzo dobrych kandydatów

Po wygranej w wyborach do europarlamentu wielu polityków PiS, zajmujących dziś wysokie stanowiska w rządzie, musi zrzec się swoich funkcji. Wiadomo, że czeka nas rekonstrukcja rządu, jednak premier Mateusz Morawiecki nadal nie ujawnia jej szczegółów.
Zobacz wideo

PiS w wyborach do europarlamentu uzyskało 45,38 proc. poparcia. Mandaty eurodeputowanych otrzymali m.in. Beata Szydło, Elżbieta Rafalska, Anna Zalewska, Joachim Brudziński czy Patryk Jaki. Dla Mateusza Morawieckiego oznacza to konieczność zbudowania nowego rządu.

Mateusz Morawiecki: Mamy bardzo dobrych kandydatów

Premier pytany przez TVN 24 o termin planowanej rekonstrukcji rządu, powołał się na przepis, zgodnie z którym przyszli europarlamentarzyści muszą w ciągu dwóch tygodni zrzec się mandatów poselskich. - To jest pewna podpowiedź, co do tego, kiedy nastąpi rekonstrukcja rządu - powiedział.

- Mamy bardzo dobrych kandydatów - dodał, choć zaznaczył, że "żal się rozstawać z tymi koleżankami i kolegami, bo to byli znakomici ministrowie, wiceministrowie i po prostu wysokiej klasy profesjonaliści".

Minister Mariusz Błaszczak potwierdził z kolei w radiowych Sygnałach Dnia, że w środę po południu siedzibie PiS odbędzie się spotkanie, którego głównym tematem będą zmiany personalne w rządzie.

Rekonstrukcja rządu. Kto zasiądzie w Radzie Ministrów?

Pomimo że Mateusz Morawiecki nie zdradza żadnych szczegółów dotyczących rekonstrukcji rządu, w spekulacjach stale pojawiają się pewne nazwiska.

Jak pisze "Rzeczpospolita", Joachima Brudzińskiego może zastąpić wiceminister Paweł Szefernaker lub Krzysztof Sobolewski, który jest bliskim współpracownikiem zarówno szefa MSWiA, jak i Jarosława Kaczyńskiego. 

Gra toczy się również o stanowisko minister Elżbiety Rafalskiej, której wejście do europarlamentu miało być zaskoczeniem dla polityków PiS. Jako osoba, która może ją zastąpić, najczęściej wymieniany jest Stanisław Szwed. "Jego atutem mają być dobre relacje z 'Solidarnością' (sam jest jej działaczem)" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Mówi się również, że Patryka Jakiego może zastąpić jego bliski współpracownik Sebastian Kaleta, a Beatę Mazurek - Elżbieta Witek.

Kierownictwo PiS będzie rozmawiać o rekonstrukcji w środę

Dyskusje na temat rekonstrukcji rządu będą się odbywać w środę w siedzibie PiS. Potwierdził to Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce. - Potwierdzam, że w ten sposób będziemy ustalać, kto zasi±dzie w Radzie Ministrów. Najpierw decyzje zostaną podjęte przez władze PiS, także obozu Zjednoczonej Prawicy, (...) a potem pan premier Mateusz Morawiecki przedstawi te propozycje panu prezydentowi" - poinformował.

Więcej o:
Komentarze (68)
Mateusz Morawiecki o zapowiadanej rekonstrukcji rządu: Mamy bardzo dobrych kandydatów
Zaloguj się
 • wolak007

  Oceniono 26 razy 22

  Suski na Ministra "Kóltóry"!

  W końcu specjalista-historyk-biograf Carycy Katarzyny?...

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 22 razy 20

  Z niecierpliwością czekamy na kolejnych tytanów intelektu, czynu i woli

 • fakiba

  Oceniono 21 razy 19

  Misiek już wyszedł że macie takich dobrych ?

 • kar.as

  Oceniono 19 razy 17

  Podkarpackie rządzi! Zasiłki, dodatki, alkohol, papierosy. Dzię-ku-je-my! Wujaszku Jarq!

 • vomitorium1

  Oceniono 19 razy 17

  "Morawiecki: Mamy bardzo dobrych kandydatów"
  to radość wielka
  (pan prezes
  będzie miał
  w czym wybierać)

 • vito60

  Oceniono 17 razy 17

  Jeśli te wszystkie Beaty, Zalewska czy Jurgiel to byli "wysokiej klasy specjaliści ", to ten trzeci rzut, który teraz nastąpi musi prezentować poziom wprost niesamowity. Ciemność widzę.

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 17 razy 17

  Głupszego od siebie raczej nie znajdzie.

 • wolak007

  Oceniono 17 razy 17

  Zgadzam się z numerem 12 w państwie!
  Jest jeszcze Misio, młody, zdolny, obecnie odbywający praktyki w ramach prawa karnego?!...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX