Giełda nazwisk na rekonstrukcję rządu ruszyła. Jedna z faworytek przymierzana do kilku stanowisk

Po eurowyborach puste fotele w rządzie Mateusza Morawieckiego zostawić ma kilku ministrów. Właśnie zaroiło się od doniesień o ewentualnych następcach.
Zobacz wideo

Wybory do europarlamentu już zakończone, a wraz ze zwycięstwem niektórych polityków rząd jest skazany na rekonstrukcję. Warszawę na Brukselę zamieni bowiem pięciu ministrów, trzech wiceministrów oraz rzeczniczka rządu. Na razie oficjalnych deklaracji na temat ich następców brak, ale giełda nazwisk już ruszyła.

Co więcej, z rządu mają zniknąć też ministrowie, którzy wcale do Parlamentu Europejskiego się nie wybierają. Nic nie wyjaśniło wtorkowe spotkanie szefostwa PiS na Nowogrodzkiej, jak przekonywał w TVN24 marszałek Senatu Stanisław Karczewski "ostateczne decyzje" będą podejmowane na "PKP", czyli na prezydium komitetu PiS. Polityk dodał, że nowy skład rządu poznamy "niebawem, albo w tym tygodniu, albo na początku przyszłego".

Wybory do europarlamentu. Kto zastąpi Joachima Brudzińskiego?

Według informacji RMF FM na odejściu do PE szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego mogą skorzystać dwie osoby. Resort mieliby przejąć albo Elżbieta Witek (w przeszłości rzeczniczka rządu i minister bez teki w KPRM) lub obecny wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Na przeszkodzie w przypadku tego ostatniego może stać jego wiek - Szefernaker ma dopiero 32 lata, a miałby kierować jednym z dwóch resortów siłowych, jakim jest MSWiA. Nazwisko Witek pada też w związku z objęciem mandatów eurodeputowanej przez rzeczniczkę PiS i wicemarszałek Sejmu Beatę Mazurek - według nieoficjalnych doniesień miałaby wziąć obydwie jej funkcje.

Z kolei Karczewski pytany w TVN24, czy Witek zajmie stanowisko pełnione przez kogoś z tercetu Mazurek-Rafalska-Brudziński, odparł tylko: - Elżbieta Witek jest na pewno brana pod uwagę w rozmowach, które są toczone między premierem a prezesem. Także inni czołowi politycy PiS, odchodzący do PE, jak wicemarszałek Senatu Adam Bielan czy wicepremier Beata Szydło, chwalili w rozmowach z dziennikarzami właśnie Witek.

18.11.2015 Warszawa , Sejm . Premier Beata Szydło i rzecznik Elżbieta Witek podczas debaty po expose .18.11.2015 Warszawa , Sejm . Premier Beata Szydło i rzecznik Elżbieta Witek podczas debaty po expose . Fot. Sawomir Kamiski / Agencja Wyborcza.pl

Zalewska jedzie do Brukseli. W grze o fotel szefa MEN dwa nazwiska

Także dwa nazwiska przewijają się w kontekście następcy minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej, świeżo upieczonej europosłanki. W przypadku tego resortu to nie przelewki. Rok szkolny 2019/2020 to pierwszy, w ramach którego zadziała pełna reforma edukacji wprowadzona przez Zalewską - znikają gimnazja, a w liceach pojawią się podwójne klasy.

Problemami, jakie mogą w związku z tym się pojawić, mogą zająć się albo szef sejmowej komisji edukacji Dariusz Piontkowski albo wiceminister edukacji Marzena Machałek - wynika z ustaleń RMF FM.

Sprawą otwartą pozostaje natomiast fotel ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Tu atmosferę tajemnicy wokół następcy Elżbiety Rafalskiej rozwiała trochę w Radiu ZET Beata Szydło, mówiąc:

Ja uważam, że zespół w ministerstwie rodziny jest bardzo dobry i tam jest wielu doświadczonych wiceministrów, którzy na pewno poradzą sobie z prowadzeniem tego resortu.

Idąc tym tropem: wraz z rekonstrukcją, tekę ministra po Rafalskiej mógłby przejąć któryś z aktualnych wiceministrów: Stanisław Szwed, Krzysztof Michałkiewicz, Marcin Zieleniecki lub Kazimierz Kuberski.

18.11.2015 Warszawa , Sejm . Premier Beata Szydło i rzecznik Elżbieta Witek podczas debaty po expose .AGNIESZKA SADOWSKA

Kempa i Szydło bez następców. Kaleta mógłby zastąpić Jakiego

Na razie wśród medialnych doniesień nie ma takich, które wskazywałyby, że w rządzie Mateusza Morawieckiego trwają poszukiwania następców dla Beaty Szydło czy minister ds. pomocy humanitarnej Beaty Kempy. Prawdopodobnie ich stanowiska po prostu znikną. Nie wiadomo za to, kto miałby zastąpić Joannę Kopcińską, dotychczasową rzeczniczkę rządu.

Na wygranej Patryka Jakiego w wyborach do PE może - i to nawet podwójnie - skorzystać jeden z jego najbliższych współpracowników, czyli Sebastian Kaleta. To on - według ustaleń RMF FM - miałby nie tylko zastąpić Jakiego na fotelu wiceministra sprawiedliwości, ale też przejąć od niego stanowisko przewodniczącego komisji weryfikacyjnej.

Minister finansów Teresa Czerwińska, Jarosław Kaczyński, Jarosław GowinMinister finansów Teresa Czerwińska, Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Dwaj ministrowie do wymiany. Czerwińska ze stanowiskiem w EBI?

Wielce prawdopodobne jest, że roszady w rządzie nie będą podyktowane wyłącznie tym, że ministrowie obejmą mandaty europosłów. W spekulacjach pojawia się jeszcze dwóch szefów resortów: minister sportu Witold Bańka oraz minister finansów Teresa Czerwińska.

Jak dowiedział się Next.gazeta.pl, Teresa Czerwińska mogłaby objąć funkcję wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, czego chcieć ma główna zainteresowana.

Z tego, co udało nam się ustalić, na razie jeszcze nie ma wypracowanego rozwiązania w sprawie następcy minister Czerwińskiej. Na giełdzie nazwisk najczęściej pojawia się nazwisko Leszka Skiby, czyli obecnego wiceminister finansów

- opisywał redaktor naczelny Next.gazeta.pl, Łukasz Kijek.

W przypadku Witolda Bańki sprawa jest mniej złożona - w połowie maja wybrano go na szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Choć jego kadencja zacznie się w styczniu 2020 roku, to niewykluczone, że także podczas powyborczej rekonstrukcji poznamy jego następcę.

Zobacz wideo
Więcej o: