Całe Podkarpacie dla PiS? Nie, jest jeden mały punkcik na mapie, gdzie obóz rządzący przegrał

Bastion PiS, jakim jest Podkarpacie, ma jedną "zbuntowaną" gminę - Cisna. Jak podkarpackie długie i szerokie obóz rządzący wygrywał, ale w liczącej niewiele ponad 1,5 tys. mieszkańców gminie musiał uznać wyższość KE.
Zobacz wideo

To historia przywołująca na myśl słynne już wstępy do komiksów o Galu Asterixie. Parafrazując rozpoczęcie pierwszego tomu komiksów Gosciennego i Uderzo po wyborach do europarlamentu na Podkarpaciu można żartobliwie napisać:

Jest rok 2019 naszej ery. Całe Podkarpacie zostało podbite przez PiS... Całe? Nie! Jedna, jedyna gmina, zamieszkała przez nieugiętych wyborców KE, wciąż stawia opór i uprzykrza życie kandydatom z obozu rządzącego.

Wybory do europarlamentu 2019. PiS wygrywa na Podkarpaciu, ale nie w gminie Cisna

Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do PE potrafiło wziąć np. wszystkie gminy na Lubelszczyźnie, a w innych województwach i okręgach zostawić Koalicji Europejskiej zaledwie po kilka miejsc na mapie, w których wygrywał wspólny front opozycji. Jednak żadne z nich miejsc nie wyróżnia się tak bardzo, jak gmina Cisna na Podkarpaciu.

Podkarpacie - wszak bastion PiS - to trudny teren dla wszystkich, którzy nie są członkami tej partii. Okazuje się jednak, że jest jedna, niewielka gmina, gdzie górą była KE. Choć w powiecie leskim, gdzie leży Cisna, PiS miało dwukrotnie wyższe poparcie od PO, to właśnie tam musiało uznać wyższość KE.

Spośród 1590 wyborców uprawnionych do głosowania na wybory do europarlamentu w gminie Cisna, swój głos oddało 798 osób.

Z czego 375 na KE, a 286 na PiS. To sprawiło, że patrząc na powyborczą mapę Polski, opracowaną przez WB Data, na Podkarpaciu jest jeden, mały punkcik, który od razu zwraca uwagę:

embed

Na mapie widać też jedną gminę w woj. świetokrzyskim, w której dominowali wybory KE. Świętokrzyskie jednak wchodzi - razem z Małopolską - w skład jednego okręgu.

Więcej o:
Komentarze (412)
Wybory do europarlamentu 2019. Całe Podkarpacie dla PiS? Nie, jest jedna gmina, gdzie wygrała KE
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 137 razy 111

  Jozbieszczad, marnie się starałeś ;-))))

  Brawo Cisna, piękne miejsce i jak widać oaza normalności… ;-)

 • 11lech

  Oceniono 83 razy 69

  "Kaczyński wycelował w bezmyślny elektorat, który ma w nosie demokrację, ekonomię... nawet ma w nosie uczciwość i prawdomówność (Morawiecki), ma w nosie wszystko, co go bezpośrednio nie dotyczy, poza 500+ i innymi plusami wypłacanymi do ręki. Skąd? Nieważne. To już ten elektorat nie interesuje. Ważne, że jest piwo i kiełbasa na grilla. Zainteresują się tym dopiero wtedy, kiedy zacznie już boleć, a zacznie. Tylko wtedy będzie już za późno" - przewiduje Wadim Tyszkiewicz –prezydent Nowej Soli.

 • Haka De

  Oceniono 81 razy 61

  Połowa Polaków to ludzie, którzy akceptują złodziejstwo, kłamstwa, gwałty prdofili w koloratkach i krętactwa - wystarczy im tylko zapłacić.
  Za pieniądze zrobi? absolutnie wszystko.
  Nie mam najmniejszych wątpliwości kto za pieniądze wydawał Żydów Gestapo.Między innymi takie Podkarpacie z wyjątkiem Cisnej.

 • miniorek

  Oceniono 71 razy 57

  Jedyne miejsce gdzie zostawię kasę na urlopie. Noclegi i wyżywienie. ;)

 • g.lem

  Oceniono 57 razy 41

  Szacunek!

 • 11lech

  Oceniono 47 razy 37

  Prezydent Nowej Soli nie szczędzi w rozmowie z natemat.pl ostrych słów pod adresem Jarosława Kaczyńskiego i PiS. Jego zdaniem Polska zmierza w kierunku dyktatury. - Jarosław Kaczyński próbował ją wprowadzić nie mając większości konstytucyjnej, więc co mu stanie na przeszkodzie, żeby nie zrobić tego drugi raz? A jeśli zdobędzie większość, nawet nie konstytucyjną a zdecydowaną większość, to co wtedy? - pyta Tyszkiewicz. - Trzeba nazywać sprawy po imieniu, partia Kaczyńskiego to współcześni bolszewicy, a ja nie zamierzam mieszkać w kraju, który jest rządzony przez takich ludzi. Ludzie boją się takich sformułowań jak "faszysta", "bolszewik". Trzeba używać takich sformułowań, bo skutki działań takich doktryn politycznych mogą być tragiczne, co pokazała historia - dodał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX