Marosz Szefczovicz kandydatem na szefa KE? Są do niego wątpliwości, m.in. studia w Moskwie

Czeskie i węgierskie media informują, że Grupa Wyszehradzka zgłosi kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Ma nim być obecny wiceszef Komisji, Słowak Marosz Szefczovicz. Pojawiają się jednak wątpliwości wobec niego, chodzi m.in. o ukończoną przez niego moskiewską szkołę dyplomacji.
Zobacz wideo

We wtorek po 18.00 w Brukseli rozpoczyna się nieformalny unijny szczyt na którym europejscy przywódcy mają po raz pierwszy oficjalnie rozmawiać o obsadzie najwyższych stanowisk w Unii. Unijni dyplomaci powiedzieli korespondentce Polskiego Radia, że to nie jest jeszcze moment na zgłaszanie konkretnych kandydatur. - Nie będzie nazwisk w sensie pozytywnym, ale wyłącznie negatywnym - powiedział Beacie Płomeckiej jeden z dyplomatów. I dodał - Dzisiaj chcemy skreślić wiodących kandydatów europejskich partii.

Chadecy zgłosili Manfreda Webera jako swojego kandydata na szefa Komisji, a socjaliści Fransa Timmermansa. Ten pomysł z wiodącymi kandydatami nie podoba się wielu unijnym przywódcom, którzy nie zgadzają się, by to grupy w Europarlamencie dyktowały im kogo mają wyznaczyć na stanowisko przewodniczącego Komisji.

Zresztą na spotkaniu liderów europejskich grup w Parlamencie Europejskim nie było jednomyślnej obrony tego systemu. Jak ustaliła brukselska korespondentka przeciwko byli europejscy konserwatyści i liberałowie. A jeśli pogrzebany zostanie sam pomysł, wtedy na giełdzie nazwisk zaczną pojawiać się kolejne.

Polsce nie do końca po drodze z Szefczoviczem

Jak informowała już brukselska korespondentka Polskiego Radia Marosz Szefczovicz był wcześniej wymieniany w kuluarowych rozmowach zarówno na stanowisko przewodniczącego Komisji jak i szefa unijnej dyplomacji, ale bardziej w kontekście sondowania nastrojów. I pojawiały się wątpliwości. Chodziło między innymi o ukończoną przez niego moskiewską szkołę dyplomacji, czy zbyt łagodny stosunek do Rosji. W przeszłości właśnie między innymi Polska zwracała na to uwagę, choć teraz Warszawa docenia jego decyzje dotyczące wspierania inwestycji w sektorze energetycznym w naszym kraju i propozycję znowelizowania dyrektywy gazowej dotyczącej Nord Stream 2.

Ale grupa europejskich polityków wskazywanych do objęcia najwyższych stanowisk w Unii już jest dość obszerna. To między innymi Francuz, unijny negocjator do spraw brexitu, premierzy Belgii i Holandii, duńska komisarz do spraw konkurencji, litewska prezydent, czy Bułgarka, dyrektor z Banku Światowego i była komisarz do spraw pomocy humanitarnej.

Więcej o:
Komentarze (59)
Marosz Szefczovicz kandydatem na szefa KE? Są do niego wątpliwości, m.in. studia w Moskwie
Zaloguj się
 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 27 razy 13

  Żadnego wybitnego przedstawiciela Wolskiej Rzeczypospolitej Ludowo-Pedofilskiej? Żadnej pisowskiej tuzy? Może Oborową zgłosić? 1:27!

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 13 razy 11

  PiSiory już się ślinią na Nowogrodzkiej, licząc ile zarobią w UE - i jak tu oszukać, żeby dostać wysokie stanowiska za jeszcze większa kasę. Wolskie kundle Putina

 • krynolinka

  Oceniono 17 razy 11

  Niedospany nie wystartował do PE, a mógł, i by wszystkich pozamiatał! Pierzynką..

 • 600ps

  Oceniono 9 razy 9

  "Polsce nie do końca po drodze z Szefczoviczem" bardzo przepraszam ale to nie Polsce tylko parti PiS jest nie po drodze. Proponuje wystawic Szydlo to taka zdolna osoba. Ha. Ha.

 • rokko

  Oceniono 9 razy 9

  LOL. PiS zaczyna od kolejnej ofensywy na najwyższe stanowiska skazanej na porażkę? :-D
  Jak na razie to dyskusja jest czy kandydata ma zgłosić Parlament EU, czy Rada oraz czy w Parlamencie kandydata wystawi jak zwykle największe ugrupowanie czyli EPL, czy też większościowa koalicja SD, ALDE i Zielonych. Stanowisko grupy wyszehradzkiej niespecjalnie kogokolwiek interesuje. :-D

 • gj61

  Oceniono 8 razy 8

  No to niech wybiorą Szczydło czy Kempe. Nie zaznały znaczącej edukacji: trącą "nieskażonymi pomysłami".

 • wkoz1

  Oceniono 12 razy 8

  tepa brocha nie chodzila do szkoly w moskwie.. edukcje i kulture wyniosla z bazaru.. ale za to nasza jest.. wolska., gruba i brzydka.. czyli sie nadaje

 • ks-t

  Oceniono 9 razy 7

  PIS musi udawać że ich ROsja boli. CO komu przeszkadza oskiewska szkołą dyplomacji. Jedyna w tej części Europy. Druga jest we Francji, ale w zasadzie dla Francuzów. Dyplomaci po szkole Rydzyka nie zrozumieją po co absolwentom MGIMO 4 języki, w tym co najmniej jeden język rzadki jak np. Suahili, czy Hindi, po co obowiązkowy chiński i angielski. A także taki drobiazg,że 500 absolwentów tej uczelni jest gdzieś ambasadorami czy sekretarzami a więc prakrtycznie wszędzie sie można dogadac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX