Wybory do europarlamentu 2019. PKW podała oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Wybory do europarlamentu wygrało Prawo i Sprawiedliwość z 45,38 proc. głosów - poinformowało PKW. Państwowa Komisja Wyborcza podała właśnie pełne, oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz wideo

W wyborach do europarlamentu 2019 padła rekordowa frekwencja - 45,68 proc. Nigdy wcześniej w wyborach do Parlamentu Europejskiego tylu obywateli Polski nie poszło zagłosować. Głosów nieważnych było natomiast poniżej 1 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.

Wybory do europarlamentu 2019. Oficjalne wyniki PKW

PKW poinformowała oficjalnie, że wybory do europarlamentu wygrało Prawo i Sprawiedliwość z 45,38 proc. wszystkich głosów. Druga Koalicja Europejska zdobyła 38,47 proc. głosów. 

Poza tym do europarlamentu swoich eurodeputowanych wprowadzi jeszcze Wiosna Roberta Biedronia - 6,06 proc.

Pod progiem znalazły się natomiast następujące formacje, które zarejestrowały listy we wszystkich trzynastu okręgach: Konfederacja (4,55 proc.), Kukiz'15 (3,69 proc.), Lewica Razem (1,24 proc.).

Wybory do europarlamentu 2019. Mandaty dla partii

Te wyniki sprawiają, że PKW przekazała też, jak rozdzielą się mandaty między partie i ich kandydatów. Do Parlamentu Europejskiego PiS wprowadzi 27 eurodeputowanych, KE - 22, a Wiosna - trzech.

embed

Rekordowa frekwencja była w okręgu nr 4 (Warszawa) - 60,37 proc. Najniższa - w Olsztynie, 38,93 proc.

Więcej o:
Komentarze (311)
Wybory do europarlamentu 2019. Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego
Zaloguj się
 • goldberg

  Oceniono 76 razy 46

  Ci którzy głosowali na PIS bez mrugnięcia okiem przyprowadzą własne dzieci i wnuki pedofilom na plebanie. I przytrzyma drzwi od zewnątrz, gdyby chciały uciec.

 • robson15

  Oceniono 55 razy 37

  Jednak Polska to dziwny kraj. Normalnie się w głowie nie mieści że tak duża rzesza Polaków głosowała na partię kurdupla z Nowogrodzkiej. Nie mieści się w głowie że nasz kraj będą reprezentowali tacy ludzie jak Kępa, Tarczyński, Szydło, Mazurek czy Zalewska. Oczywiście trzeba się pogodzić z wynikami wyborów, lecz niesmak i wstyd pozostanie. Nie da się ukryć 26 maja 2019 roku to czarny dzień dla kraju. Gdyby nie daj Boże, PIS wygrał jesienią to można powiedzieć ze to już koniec praworządnego, demokratycznego państwa.

 • elenem

  Oceniono 43 razy 29

  Spokojnie .... dajcie PISowi wypić to piwo którego naważyli przez kilka lat. :))
  Powtórzę- nikt w PE w Brukseli nie będzie się liczył z taką Szydło, Kempą czy Mazurek czy Jakim.
  Oni są tam NIKIM.
  Przegrywa na tym Państwo Polskie, bo jest max zadłużone przez politykę PIS a kasy zabraknie.
  Już Tusk nie załatwi kasy dla Polski, bo jego tam nie będzie.
  Polskę czeka mega kryzys.
  Ale skoro Polacy tak chcą, to proszę bardzo !
  Dajcie im ponieść skutki tego wyboru.
  No cóż... jest tyle pięknych miejsc w Europie do zamieszkania. :)

 • maciejwscieklica

  Oceniono 32 razy 22

  I Ty Warszawo !
  na Ryha ponad 100 tysiecy głosów oddałaś
  coraz bardziej to załosne jest

 • siwywaldi

  Oceniono 25 razy 19

  Dla mnie taka przewaga PiS-u nad Koalicją i ponad półmilionowy wynik Szydło, mówią, że w październiku będzie pozamiatane, a Szydło jest 100% faworytem w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

  Ale NIE MA tego złego co by na dobre nie wyszło. Bo jeżeli PiS wygra jesienią wybory parlamentarne, to najpóźniej po 2 latach rozwiąże parlament i wymiksuje się z rządzenia, tak jak w 2007 roku, bo inaczej "suweren" któremu nie będzie już z czego dawać, wyniesie ich na widłach.

  Niestety istnieje całkiem realna obawa, by PiS jesiennych wyborów nie wygrał w proporcji pozwalającej zmieniać Konstytucję, bo wówczas nie tylko będzie pozamiatane, ale ina amen zaorane... :-(

 • pab13

  Oceniono 23 razy 17

  Te wyniki przerażają.
  Nie mam pojęcia, jak można wciąż popierać pis, po tym wszystkim, co wyprawiali. Debilizm.
  Przeraża praktyczny brak lewicy czy liberałów, wciąż..
  Przeraża ograniczanie się ludzi do wyboru pomiędzy władzą z młotkiem a tą z kijem i marchewką. Jakby wciąż nie było innych opcji.
  Przeraża abnegacja młodego pokolenia 18- 26, które wciąż nie głosuje. Ludzie, za chwilę wszystko będzie w waszych rękach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ... i przeraża mnie, co z tym prawem zrobicie.
  Przeraża zacofanie partii politycznych w kwestiach humanistycznych czy społecznych, za wyjątkiem niewielu, wciąż siedzicie na drzewie, całujecie chory kk po rękach i dajecie się klepać po tyłkach.
  Przeraża to, co się będzie działo za chwilę w wyborach krajowych.

 • eler1

  Oceniono 25 razy 17

  No to może czas na porządki ; ściana zachodnia i Warszawa - czas przestać utrzymywać z naszych podatków obietnice dla kupowania głosów ze ściany zza Wisły. Skoro twierdzą, że z Pisem i bez Unii dadzą rade niech sobie radzą ; kościółek niech daje na obietnice PIS i tamtejsi podatnicy . Proponuję referendum odłączeniowe - autonomia dla Zachodniej Polski i Warszawy - wg granicy wygranych żółty UNIA , niebieski PIS. To demokracja w końcu i będą mieli swój POlexit a my normalność.

 • 666belial

  Oceniono 20 razy 16

  Obudzisz się głupi narodzie z ręką w nocniku, bez gaci ale w ostrogach i znowu winni będą wszyscy dookoła. Za obecne rozdawnictwo, za to kupowanie głosów zapłacą nasze dzieci, tak jak my płaciliśmy za kredyty Gierka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX