Wybory do europarlamentu 2019. PiS nie odebrało wyborców PO i PSL. Za to nokaut wśród emerytów i na wsiach

Wybory do europarlamentu wygrało PiS, ale wyniki sondażowe wskazują na to, że zrobiło to głosami swoich stałych wyborców. Partia rządząca nie podebrała zbyt wielu głosów PO czy PSL, zdeklasowała za to rywali na wsiach i wśród osób starszych oraz emerytów i rencistów.
Zobacz wideo

Wybory do Parlamentu Europejskiego są już w zasadzie rozstrzygnięte, pozostaje tylko czekać na oficjalne wyniki, które poznamy jeszcze w poniedziałek. Wygrało je PiS, które wyprzedza Koalicję Europejską o co najmniej 7 punktów procentowych.

Choć tegoroczna frekwencja będzie rekordowa jak na wybory do europarlamentu, to z sondażu Ipsos dla TVN wynika, że do urn poszło niewielu młodych Polaków. W grupie wiekowej 18-29 z prawa do głosowania skorzystało jedynie 27,6 proc., co jest najsłabszym wynikiem we wszystkich grupach wiekowych.

Tu analiza wyborców KE z wyborów do PE: Największym wrogiem KE jest nie PiS, a Wiosna. Fatalny wynik koalicji na prowincji

embed

Wybory do europarlamentu 2019. 60-latkowie i starsi najczęściej głosowali na PiS

Właśnie wśród młodych dwie największe formacje: PiS i KE notowały najmniej głosów. Jednak o ile KE w grupach wiekowych (w ujęciu procentowym) 30-39 i 40-49 lat przegoniło partię rządzącą, tak już w grupach 50-59 przegrało. Największa różnica jest w grupie 60 i więcej lat. Prawie 40 proc. głosujących z tej grupy na listach zaznaczyło kandydata z PiS, kandydata KE wybrało 32 proc. najstarszych wyborców. 

embed

Prawo i Sprawiedliwość - jak wynika z badania Ipsos dla TVN - lepiej dywersyfikuje wyborców. O ile ci z wykształceniem wyższym stanowią ok. 25 proc. ich wyborców (w przypadku KE ten odsetek to równo 50 proc.), to już ze średnim prawie 40 proc., a zawodowym 27,1 proc. Osoby z podstawowym wykształceniem, które zagłosowały na PiS, to 8,6 proc. wszystkich wyborców tej partii.

Wybory do europarlamentu 2019. Wieś głosuje na PiS

Prawo i Sprawiedliwość zdeklasowało rywali na wsi - aż 47,2 proc. głosów na tę partię w wyborach do PE stanowiły głosy mieszkańców prowincji. W przypadku KE, w skład którego wchodzi przecież PSL, było to zaledwie 25 proc. Lepsze wyniki na wsi od KE odnotowywały za to Kukiz'15 (38,6 proc.) i Konfederacja (33,3 proc.).

embed

Z badania powyborczego wynika też, że PiS, mimo uzyskania takiego poparcia na wsi, raczej nie podebrał wyborców PSL-owi. Respondenci, którzy zadeklarowali, że w wyborach parlamentarnych 2015 roku głosowali na PSL, a w wyborach do PE wybrali PiS, stanowili zaledwie 0,6 proc. Oznacza to, że PSL swoich wyborców straciło w zasadzie już w wyborach parlamentarnych i nie odzyskało po czterech latach.

Większy przepływ wyborców do PiS nastąpił z PO i wyniósł 2,2 proc. ze wszystkich tegorocznych sympatyków PiS, natomiast z Kukiz'15 PiS "uszczknęło" 1,4 proc. głosów. Z kolei 85 proc. tegorocznych wyborców PiS to ci, którzy w 2015 roku także wybrali partię Jarosława Kaczyńskiego.

embed

Wybory do europarlamentu 2019. Emeryci i renciści na czele wyborców PiS

Rozpatrując wynik PiS w wyborach do PE pod kątem tego, jakie grupy reprezentują, uwagę zwraca przede wszystkim 35,4 proc. wśród emerytów i rencistów.

W żadnej innej grupie PiS nie osiągnęło tak dużego poparcia, a tylko w dwóch innych osiągnęło wynik dwucyfrowy: wśród pracowników administracji i usług (14,6 proc.) oraz robotników (12,2 proc.).

Najrzadziej na PiS głosowali natomiast bezrobotni (2,8 proc.), a także uczniowie i studenci (2,9 proc.).

embed
Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (499)
Wybory do europarlamentu 2019. PiS nie odebrało wyborców PO i PSL. Za to nokaut wśród emerytów i na wsiach
Zaloguj się
 • johnny.tomala

  Oceniono 134 razy 112

  Jak całkiem słusznie powiedział Komorowski : PiS wygrało "w tych kręgach wyborczych, które nie płacą podatków".
  Jest to de facto parafraza tego, co powiedziała dużo wcześniej Staniszkis (jak otrzeźwiała z zaczadzenia PiSem) - że PiS kupuje głosy lumpiarni. Ludzi, którzy stworzyli sobie model życia 'zawodowych bezrobotnych', żyjących na cudzy koszt. Takich Ferdków Kiepskich z niegdyś popularnego sitcomu. Francja zaszła na tej ścieżce jeszcze dalej ze swoimi 'żółtymi kamizelkami'. Tam nie tylko wyhodowali sobie liczną lumpiarnię, która wysysa z państwa soki... Tamtejszej lumpiarni apetyt wzrósł w miarę jedzenia, i stąd ich 'protesty' polegające na żądaniu więcej i więcej. U nas jeszcze lumpiarnia nie pali samochodów i nie rabuje masowo sklepów, ale wszystko przed nami.
  Smutne to. PiS niszczy państwo, żeby tylko utrzymać się przy władzy. A po nich choćby potop.

 • gulasz_z_turula

  Oceniono 109 razy 93

  Jak zwykle władze wybrał nam emeryt po zawodówce z podkarpackiej wsi. I to nasza wina, bo tacy emeryci zawsze idą głosować, a ci którzy głosowaliby sensownie mają to wszystko w d...

 • stachkaz47

  Oceniono 63 razy 55

  Stary OSZUST kupił 5 000 000 głosów emerytów po 888,25 za głos,
  a i rodziny przekupionych wdzięczność okazały.
  Jak ma nie wygrać mając:
  -DARMOWE radio i TVP--propaganda rządowa
  -wszystkie urzędy i synekury poobsadzane swoimi./setki tysięcy ludzi/
  -EMERYTÓW ok 5 000 000 kupionych po 888,25zł za głos.
  -Kościół i sektę RYDZYKA za sobą.
  NO JAK MOŻNA W TAKIM UKŁADZIE NIE WYGRAĆ.
  KOALICJA i tak wypadła nieźle.

 • puzonik48

  Oceniono 61 razy 55

  Byłam członkiem komisji wyborczej w mieście powyżej 100 tys..Do urn masowo szli staruszkowie stojący nad grobową deską ,wnoszeni ,wożeni na wózkach ,chodzący ( za dużo powiedziane) o kulach ,ciągnięci przez równie wiekowe żony .Głos na PiS to było podziękowanie za zastrzyk gotówki ,w końcu tam gdzie w domu jest 2 emerytów ,1800 zł do budżetu było pokaźnym zastrzykiem .Nie przypuszczam ,żeby myśleli o tym ,że to pożyczka ,którą będą spłacać ich dzieci i wnuki .Jak się ma dostęp do państwowej kasy i państwowe media ,to nie trudno wygrać wybory finansowane przez wszystkich Polaków .Trudno mi zrozumieć obojętność młodych ludzi na fakt ,kto ich będzie reprezentował na zewnątrz w UE :( Do urn poszło niewielu :(

 • dcag

  Oceniono 60 razy 52

  Wybory w Polsce. Im dalej na wschód , tym bliżej wyborcom do Rosji - dosłownie i w przenośni

 • jo1952

  Oceniono 54 razy 50

  Durne dziadki nie wiedzą,że "trzynasta", to pieniądze,które miały być wyższą rewaloryzacją.Zamiast wyższej emerytury dostali ochłap,który mógłby być wliczony do emerytury.Ale jak słucha się ambony zamiast wysilić komórki mózgowe..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX