Wybory do europarlamentu 2019. Wśród wielkich przegranych Godek, Radziwiłł, Scheuring-Wielgus i Cymański

Znamy już wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego po zliczeniu głosów z 99,3 procent okręgów. Na ich podstawie można wytypować, kto najpewniej nie będzie miał szans dla objęcie mandatu. Wszystko wskazuje na to, że wśród "wielkich przegranych" znajdą się m.in. Tadeusz Cymański, Kaja Godek czy Joanna Scheuring-Wielgus.
Zobacz wideo

W poniedziałek rano Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała o nieoficjalnych wynikach wyborów do europarlamentu po przeliczeniu głosów z 99,3 procent obwodowych komisji wyborczych. PiS ma w nich 45,56 procent poparcia, Koalicja Europejska zgarnia 38,3 procent głosów. Do europarlamentu wchodzi jeszcze Wiosna Roberta Biedronia z wynikiem 6,04 procent, progu nie przekracza natomiast Konfederacja.

Wybory do europarlamentu 2019. Kto nie zgarnie mandatu?

Wyniki z poszczególnych okręgów wciąż są aktualizowane. Już teraz na ich podstawie można z dużym prawdopodobieństwem ocenić, że mandatów nie dostaną kandydaci, których wynik jest znacznie niższy, niż konkurentów z danego okręgu.

Kto znajdzie się na liście "wielkich przegranych" z listy Prawa i Sprawiedliwości? Mandatów do Brukseli nie dostaną najpewniej: Joanna Kopcińska (rzeczniczka rządu), Tadeusz Cymański, wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, Konstanty Radziwiłł, Anita Czerwińska, Zbigniew Girzyński, Joanna Lichocka, Zbigniew Gryglas i Marek Opioła (kandydat, który "wsławił się" spotem z wykorzystaniem helikoptera Black Hawk). 

Z list Koalicji Europejskiej najprawdopodobniej mandatów do europarlamentu nie dostaną: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Dariusz Rosati, Jarosław Wałęsa, Michał Boni, Krzysztof Mieszkowski, Paweł Wojtunik, Jagna Marczułajtis, Joanna Mucha, Krzysztof Brejza i Czesław Siekierski.

Z list Wiosny do Brukseli nie pojadą najprawdopodobniej Joanna Scheuring-Wielgus, Krzysztof Śmiszek, Wanda Nowicka i Zbigniew Bujak.

Gdyby Konfederacja przekroczyła próg, szans na otrzymanie mandatów nie mieliby z pewnością: Kaja Godek, Grzegorz Braun, Krzysztof Bosak ani Robert Winnicki (najwięcej głosów otrzymali Konrad Berkowicz, Jacek Wilk i Janusz Korwin-Mikke).

Więcej o: