Eurowybory 2019. PKW podaje najnowsze wyniki. PiS triumfuje, Konfederacja nie przekracza progu

Państwowa Komisja Wyborcza podała nieoficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego po zliczeniu głosów z 99,31 proc. komisji obwodowych. Zdecydowanym zwycięzcą jest Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 45,56 procent głosów. Koalicja Europejska zdobyła 38,30 procent głosów, a Wiosna Roberta Biedronia - 6,04 procent. Największa zmiana dotyczy Konfederacji - partia nie przekracza progu wyborczego.
Zobacz wideo

W poniedziałek rano Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji prasowej poinformowała o wynikach wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w Polsce 26 maja. Przeliczono głosy z 99,31 procent obwodowych komisji wyborczych. Pierwsze sondażowe wyniki wskazywały na zdecydowanie mniejszą różnicę między KE a PiS-em. Zmienił się też wynik Konfederacji, która według pierwszych sondaży miała dostać trzy mandaty w europarlamencie.

Wybory do europarlamentu. PKW podaje wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza po zliczeniu 99,31 procent głosów poinformowała, że do Parlamentu Europejskiego wchodzą trzy partie. Wyniki ogłoszone przez PKW przedstawiają się następująco: 

Prawo i Sprawiedliwość 45,56 - proc.

Koalicja Europejska - 38,30 proc.

Wiosna Roberta Biedronia - 6,04 proc.

Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy - 4,55  proc.

Kukiz'15 - 3,7 - proc.

Lewica Razem 1,24 - proc.

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego była najwyższa od lat i wyniosła 45,2 procent. 

- Wyjątkowo sprawnie udało się przeliczyć głosy z 95,5 proc. komisji obwodowych, pełny wynik podamy najszybciej jak to będzie możliwe - mówił na konferencji przewodniczący PKW. Jak dodał, podział na mandaty zostanie podany po przeliczeniu 100 procent głosów ze wszystkich okręgów.

W niektórych miastach, na przykład w Gdańsku, zliczono dopiero 70 procent głosów. Z kolei w Krakowie zliczono już wszystkie głosy.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Kto dostanie mandat?

Wiadomo już, jacy posłowie wejdą do europarlamentu z poszczególnych list. Najwięcej głosów w skali kraju otrzymała była premier Beata Szydło, która zdobyła ich blisko pół miliona. Oprócz niej z list PiS do europarlamentu dostaną się także m.in.: Jadwiga Wiśniewska, Joachim Brudziński, Beata Kempa, Anna Zalewska, Ryszard Legutko, Patryk Jaki, Dominik Tarczyński, Beata Mazurek, Elżbieta Kruk, Witold Waszczykowski, Adam Bielan, Jacek Saryusz-Wolski, Anna Fotyga. 

W Koalicji Europejskiej najlepszy wynik zdobył Jerzy Buzek (drugi wynik w skali kraju). Wiadomo już, że do europarlamentu z list KE wejdą też m.in.: Janina Ochojska, Bartosz Arłukowicz, Jan Olbrycht, Róża Thun, Ewa Kopacz, Leszek Miller, Marek Belka, Andrzej Halicki, Danuta Huebner, Włodzimierz Cimoszewicz, Radosław Sikorski, Jarosław Kalinowski, Magdalena Adamowicz i Janusz Lewandowski.

Z partii Wiosna mandaty dostaną prawdopodobnie Robert Biedroń, Łukasz Kohut ("jedynka" z województwa śląskiego) i Sylwia Spurek ("jedynka" z województwa wielkopolskiego).

Więcej o: