Eurowybory 2019. PKW podaje najnowsze wyniki. PiS triumfuje, Konfederacja nie przekracza progu

Państwowa Komisja Wyborcza podała nieoficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego po zliczeniu głosów z 99,31 proc. komisji obwodowych. Zdecydowanym zwycięzcą jest Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 45,56 procent głosów. Koalicja Europejska zdobyła 38,30 procent głosów, a Wiosna Roberta Biedronia - 6,04 procent. Największa zmiana dotyczy Konfederacji - partia nie przekracza progu wyborczego.
Zobacz wideo

W poniedziałek rano Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji prasowej poinformowała o wynikach wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w Polsce 26 maja. Przeliczono głosy z 99,31 procent obwodowych komisji wyborczych. Pierwsze sondażowe wyniki wskazywały na zdecydowanie mniejszą różnicę między KE a PiS-em. Zmienił się też wynik Konfederacji, która według pierwszych sondaży miała dostać trzy mandaty w europarlamencie.

Wybory do europarlamentu. PKW podaje wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza po zliczeniu 99,31 procent głosów poinformowała, że do Parlamentu Europejskiego wchodzą trzy partie. Wyniki ogłoszone przez PKW przedstawiają się następująco: 

Prawo i Sprawiedliwość 45,56 - proc.

Koalicja Europejska - 38,30 proc.

Wiosna Roberta Biedronia - 6,04 proc.

Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy - 4,55  proc.

Kukiz'15 - 3,7 - proc.

Lewica Razem 1,24 - proc.

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego była najwyższa od lat i wyniosła 45,2 procent. 

- Wyjątkowo sprawnie udało się przeliczyć głosy z 95,5 proc. komisji obwodowych, pełny wynik podamy najszybciej jak to będzie możliwe - mówił na konferencji przewodniczący PKW. Jak dodał, podział na mandaty zostanie podany po przeliczeniu 100 procent głosów ze wszystkich okręgów.

W niektórych miastach, na przykład w Gdańsku, zliczono dopiero 70 procent głosów. Z kolei w Krakowie zliczono już wszystkie głosy.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Kto dostanie mandat?

Wiadomo już, jacy posłowie wejdą do europarlamentu z poszczególnych list. Najwięcej głosów w skali kraju otrzymała była premier Beata Szydło, która zdobyła ich blisko pół miliona. Oprócz niej z list PiS do europarlamentu dostaną się także m.in.: Jadwiga Wiśniewska, Joachim Brudziński, Beata Kempa, Anna Zalewska, Ryszard Legutko, Patryk Jaki, Dominik Tarczyński, Beata Mazurek, Elżbieta Kruk, Witold Waszczykowski, Adam Bielan, Jacek Saryusz-Wolski, Anna Fotyga. 

W Koalicji Europejskiej najlepszy wynik zdobył Jerzy Buzek (drugi wynik w skali kraju). Wiadomo już, że do europarlamentu z list KE wejdą też m.in.: Janina Ochojska, Bartosz Arłukowicz, Jan Olbrycht, Róża Thun, Ewa Kopacz, Leszek Miller, Marek Belka, Andrzej Halicki, Danuta Huebner, Włodzimierz Cimoszewicz, Radosław Sikorski, Jarosław Kalinowski, Magdalena Adamowicz i Janusz Lewandowski.

Z partii Wiosna mandaty dostaną prawdopodobnie Robert Biedroń, Łukasz Kohut ("jedynka" z województwa śląskiego) i Sylwia Spurek ("jedynka" z województwa wielkopolskiego).

Więcej o:
Komentarze (569)
Eurowybory 2019. PKW podaje najnowsze wyniki. PiS ostatecznym zwycięzcą, Konfederacja nie przekracza progu
Zaloguj się
 • yaspiman

  Oceniono 103 razy 75

  jedyne co cieszy, to to że faszyści i narodowcy, oraz kukizowcy zostali wyautowani.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 84 razy 60

  Na PiS w każdych wyborach głosuje coś ponad 5 milionów ludzi i to te 5 milionów Edków decyduje o tym jak ma wyglądać 40 milionowy kraj, więc jeżeli ktoś wybiera wyjazd na grilla zamiast udział w wyborach to niech później nie jojczy że rządzi wioska i klechy

 • stachkaz47

  Oceniono 63 razy 47

  Nie ma się z czego cieszyć- przekupstwo WYBORCZE ZROBIŁO SWOJE.
  KUPIŁ sobie głosy stary oszust za nasze pieniądze.

 • jekka123

  Oceniono 47 razy 41

  nie wierzę...no nie wierzę naprawdę...Kruk? która błąkała się po sejmie bełkocząc po pijaku?...Waszczykowski? minister spraw zagranicznych, który wsławił się proklamacją Republiki San Escobar? nie wierzę, jeszcze raz nie wierzę...

 • hankawro

  Oceniono 40 razy 38

  Wyniki pokazują, ze społeczeństwo życzy sobie wodza, pieniędzy i obrzędów. Samodzielne myślenie na cenzurowanym. Pedofila w kościele nie Polakom katolikom nie przeszkadza. Bedą dalej w podkarpackiem dzieci ciumkać.

 • reksio_1967

  Oceniono 39 razy 31

  to teraz PIS będzie załatwiał kasę z Unii, będzie walczył o pozycję naszego kraju we wspólnocie.
  Bo przecież o to chodziło, nie o kasę za bycie europosłem, prawda ?

 • stachkaz47

  Oceniono 39 razy 29

  WIELKA SZTUKA WYGRAĆ jak się kupiło 6 000 000 głosów po 888,25 zł.
  Jest to przestępstwo wyborcze.

 • 1953maz

  Oceniono 38 razy 28

  Brawo polacy za wybór parti pis-dzielców i kopanie grobu polsce. Jesli chodzi o kopanie grobów to robicie to dobrze.

 • estacionmexico

  Oceniono 25 razy 25

  Załamać ręce można jak się widzi te “zasłużone” nazwiska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX