Wybory do Europarlamentu w Wielkiej Brytanii. Brexit na prowadzeniu, Jacek Rostowski za burtą

Wstępne wyniki wyborów do Europarlamentu w Wielkiej Brytanii pokazują, że zwycięzcą w Zjednoczonym Królestwie została partia Brexit Nigela Farage'a. Partia ta otrzymała 33,3 proc. głosów. Drugi wynik należy do Liberalnych Demokratów - zagłosowało na nich 20,9 proc. wyborców.
Zobacz wideo

Ostatnie miejsce na podium w wyborach do Europarlamentu w Wielkiej Brytanii otrzymała Partia Pracy, zdobywając 14,6 proc. poparcia. Oprócz tych trzech ugrupowań do Parlamentu Europejskiego wejdą także reprezentanci Zielonych (12,5 proc.) oraz Konserwatystów (8,8 proc.). Jeżeli przeliczymy powyższe wyniki na mandaty, okaże się, że partia Brexit otrzyma ich 28, Liberalni Demokraci - 15, Partia Pracy - 10, Zieloni - 7, a Konserwatyści - 3.  Częściowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego pokazują, że partia Change UK, z list której startował m.in. Jacek Rostowski, nie przekroczyła progu wyborczego - podobnie jak Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) oraz Szkocka Partia Narodowa (SNP). 

Wyniki wyborów do Europarlamentu w Wielkiej Brytanii. Partia Brexit z największą liczbą mandatów

Każdy region Anglii i Walii wybrał co najmniej jednego kandydata partii Brexit. Partia Nigela Farage'a przyciągnęła bardzo wielu wyborców w niemal każdym z okręgów. Na północnym wschodzie otrzymali 39 procent głosów, a na wschodzie Anglii - 38 procent. Liberalni Demokraci otrzymali największe poparcie w południowych regionach Wielkiej Brytanii, Partię Pracy poparli mieszkańcy północnego zachodu, z kolei Konserwatystów osoby mieszkające na południowym wschodzie Zjednoczonego Królestwa. 

Liberalni Demokraci, Zieloni, Partia Walii oraz Change UK - wszyscy popierający powtórne referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - otrzymali łącznie 40,3 proc. głosów wyborów z Anglii i Walii. Zdecydowani zwolennicy brexitu, czyli partia Brexit oraz UKIP zyskali łącznie 36,7 proc. głosów. Partie, które nie opowiedziały się ani za powtórnym referendum, ani za wyjściem z UE - Partia Pracy i Konserwatyści - otrzymali łącznie 23,4 proc. głosów - informuje The Telegraph

Jacek Rostowski zdemaskowany przez wyborców

Jacek Rostowski w polskiej polityce funkcjonuje jako zapiekły krytyk PiS oraz umiarkowany liberał. Jednak po ogłoszeniu startu do Parlamentu Europejskiego z list brytyjskiej partii Change UK, jego poglądom przyjrzeli się brytyjscy publicyści i komentatorzy. Jak się okazało, w warunkach brytyjskich Rostowski bardziej pasuje do skrajnej prawicy. Zauważono m.in., że przeredagowano stronę Rostowskiego na Wikipedii, żeby usunąć jego homofobiczne i antyaborcyjne przekonania, co miało sprawić, że będzie sprawiał wrażenie liberała. 

Więcej o:
Komentarze (85)
Wybory do Europarlamentu w Wielkiej Brytanii. Brexit na prowadzeniu, Jacek Rostowski za burtą
Zaloguj się
 • soap2

  Oceniono 34 razy 28

  Na Kremlu zabraknie szampana i kawioru...

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 22 razy 14

  WYGRALIŚMY ... STOP ... GRATULACJE BREXIT ... STOP ... TERAZ POKONAMY EUROPĘ ... STOP ...
  POZDRAWIAM WAS CIULE ... STOP ... WŁADYMIR

 • wujekdolf

  Oceniono 26 razy 14

  brytolska prowincja uradowana :) tak jak u nas - wymyślili prosty sposób na "inteligencję" wystarczy głosować - jak my -małomiasteczkowe ciule - będziemy chodzić na wybory to będziemy wygrywać.

 • fezuj

  Oceniono 10 razy 10

  Skoro UK chce tak bardzo wyjść z UE, to dlaczego jeszcze w niej są???

 • lenny102

  Oceniono 14 razy 10

  Ale jaja gosc, ktory jest na utrzymaniu....rosyjskiego barona/choc imie wskazuje na pewne niejasnosci w tej kwestii:)/ wygrywa wybory...Slabe to.

 • oko2009

  Oceniono 26 razy 10

  Nie dali się nabrać na tego gościa, który poglądy ma zbliżone do Kai Godek.

 • wojto51

  Oceniono 17 razy 9

  Nic dziwnego, że ten Farage (ruski utrzymanek) dostał tyle głosów. Z drugiej strony, jak policzyć wszystkie głosy, to tych przeciwko brexitowi jest więcej

 • biesczad1

  Oceniono 11 razy 7

  Nigel Farage - wot maładiec!!!

 • strach_sie_bac

  Oceniono 13 razy 7

  Najśmieszniejsze jest to, że tych brexitowców wyierali również imigranci przebywający dłużej u angoli i z prawem głosu, mieli już dość konkurencji :D :D :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX