W USA Polonia wybierała PiS. W okręgu chicagowskim mieli ponad 70 proc. głosów

Wśród Polaków głosujących w USA w wyborach do parlamentu europejskiego wyraźne zwycięstwo odniosło Prawo i Sprawiedliwość. PiS zdobyło prawie 58 procent głosów - podał Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Europejska, a na trzecim - Konfederacja.

Największy sukces PiS odniosło w okręgu chicagowskim, uzyskując tam 70,4 proc. głosów. Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło także w Nowym Jorku z wynikiem 51,2 procent - przekazał Marek Wałkuski z Polskiego Radia. Koalicja Europejska wygrała w Waszyngtonie i Los Angeles, jednak w tych okręgach USA w wyborach do europarlamentu głosowało tylko po kilkaset osób.

Wybory do europarlamentu. Wśród Polaków w USA Konfederacja z lepszym wynikiem niż w Polsce

W całych Stanach Zjednoczonych Koalicja Europejska uzyskała 21 procent głosów, czyli znacznie mniej niż w Polsce. Lepszy wynik niż w kraju zanotowała Konfederacja z wynikiem 13 proc. Stało się to dzięki wyborcom z Nowego Jorku i Chicago. Wiosna Roberta Biedronia uzyskała w USA niespełna pięcioprocentowe poparcie.

W USA do udziału w wyborach zarejestrowało się około 12 tysięcy 300 osób. W głosowaniu wzięło udział 10 i pół tysiąca - najwięcej w okręgu chicagowskim- 5 tysięcy i nowojorskim - ponad 4 tysiące osób.

Więcej o:
Komentarze (170)
W USA Polonia wybierała PiS. W okręgu chicagowskim mieli ponad 70 proc. głosów
Zaloguj się
 • jahodovy

  Oceniono 45 razy 41

  To czemu Polonia nie wraca do Polski, skoro tak bardzo popiera PiS, który aktualnie rządzi w Polsce.

 • agpagp

  Oceniono 42 razy 34

  W wyborach europejskich powinni głosować tylko ci którzy w tej Europie mieszkają. I na co dzień borykają się z europejskimi problemami. Nie przeszkadza mi że głosują we Francji czy Anglii. Ale USA? Przy jesiennych wyborach każdy na stałe mieszkający poza granicami kraju powinien być wyłączony z głosowania...bo co on może wiedzieć jak nam się tu żyje .

 • christomoltisanti

  Oceniono 42 razy 32

  Jakieś ćwoki od azbestu będą mi układać życie ! To ja tu płacę podatki na tą tępą pisowską hołotę , a nie zrywacze azbestu !

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 32 razy 26

  Ludzie, którzy w ciągu ostatnich 10 lat nie mieszkali w kraju (w domyśle przez kolejne 5 mieszkać w nim nie będą) nie powinni móc głosować. Nie oni będą ponosić konsekwencje swoich wyborów. A i ich wiedza na temat tego co dzieje się w kraju może być nieco ograniczona bo czego mogą dowiedzieć się z TVP?

 • litecode

  Oceniono 29 razy 25

  oni się chyba mszczą... ani to Polska, ani Europa, a wybierają nam matołów, chyba po to, by mieć satysfakcję, że ci co zostali, mają gorzej...

 • pensylwania2

  Oceniono 21 razy 21

  Ja nie rozumiem, że ktoś kto od lat mieszka w USA i nie zamierza stamtąd wracać ma wpływ na moje życie!

 • aleksandrowicz23

  Oceniono 25 razy 17

  to ze jakas zasrana polonia wybiera Polakow k... w Polsce jakis pis do rzadzenia to jest jakis k... skandal i czekam az ktos to w koncu skasuje... GLOSOWAC POWINNI MIEC PRAWO JEDYNIE POLACY MIESZKAJACY W POLSCE NA STALE A NIE POLOAMERYKANIE KTORZY WYROBILI NAM W USA OPINIE GLUPKOW Z POLISH JOKES

 • bmc3i

  Oceniono 16 razy 16

  Głosowałem w Nowym Jorku. Pod lokalem, zostałem napadnięty przez smutne Panie, które zażądały ode mnie podpisania jakiejś listy i podania na niej wszystkich swoich danych osobowych
  - Ale pod czym mam się podpisać?
  - żeby Żydzi nie zabrali nam majątku!
  - Spokojnie, to nie prawda, Żydzi wcale nie chcą nam nic zabrać
  - Jak podpiszesz, to będzie prawda
  - Hm, dobrze, chwileczkę, ale pod czym konkretnie mam się podpisać?
  - Pod petycją do Białego Domu
  - Mogę zobaczyć tekst tej petycji? (bo miała przy sobie tylko kartki papieru z wydrukowanymi pozycjami do wpisania danych osobowych)
  - Yyy, a, eee, podpisz Pan
  - niczego nie podpisze dopóki nie wiem co podpisuje.
  - To nie.

  To było naprawdę żenujące. Było mi wstyd że jestem jej rodakiem. Polacy w Stanach dzielą się na Polaków, i na Polaczków. W Stanach głosowaliśmy dzień wcześniej, w sobotę 25-go. O godzinie 3pm ( po południu) bardzo duża szklana urna była już w 3/4 zapełniona.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX