Wybory do europarlamentu 2019. Szykuje się rekordowa frekwencja. "Polityka europejska przestała być nudna"

Niezależnie od sympatii politycznych można wskazać na pewno jednego wygranego wyborów do europarlamentu - Polaków. Już wiadomo, że padnie rekord frekwencji w wyborach do PE. - Polityka europejska przestała być nudna. Nagle obywatele naprawdę uważają, że trzeba pójść, trzeba zagłosować - mówiła w wieczorze wyborczym w Gazeta.pl politolożka dr Karolina Wigura.
Zobacz wideo

W wyborach do europarlamentu w Polsce na pewno padnie rekord frekwencji. Tylko do godz. 17 wyniosła 32,51 proc. (gdy nigdy nie przekroczyła - całościowo - 25 proc.), a według exit poll IPSOS dla TVN wstępnie osiągnęła poziom 43 proc.

O tym, że w frekwencja w wyborach do PE może niezwykle cieszyć mówiła politolog dr Karolina Wigura podczas wieczoru wyborczego w Gazeta.pl.

Nagle polityka europejska, która się przez całe lata, dziesięciolecia, Bruksela równała się nuda, nagle to przestała być nuda. Nagle obywatele naprawdę uważają, że trzeba pójść, trzeba zagłosować. Dostrzegam pewne pozytywne zjawisko, które napawa pewną nadzieją

- powiedziała Wigura.

Wybory do europarlamentu 2019. Wyniki exit poll

Wyniki wyborówWyniki wyborów Fot. Gazeta.pl

W sondażu IPSOS dla TVN PiS notuje 42,4 proc., a KE - 39,1 proc. Ponad progiem jeszcze dwie formacje: Wiosna Roberta Biedronia (6,6 proc.) i Konfederacja (6,1 proc.). Kukiz'15 ma w exit poll 4,1 proc. poparcia, a Lewica Razem - 1,3 proc. Ostateczne, pełne wyniki poznamy jednak w tym tygodniu.

Więcej o:
Komentarze (12)
Wybory do europarlamentu 2019. Wieczór wyborczy Gazeta.pl. Komentarze do frekwencji na wyborach
Zaloguj się
 • maras63

  Oceniono 5 razy 1

  I było wpuszczać uchodźców do Europy w 2015???? :-)) bez tego byłoby po staremu, a tak? trzeba nowe bajki układać dla obywatelstwa i to w całej Europie.

 • tw52

  0

  z drugiej strony ze względu na straty frakcji EPP we Francji (tylko7) i Niemczech (29) polska reprezentacja w sile 20 może być druga po niemieckiej grupa w największej frakcji PE. (nie ma co prawda wynikow z Hiszpanii i Wloch)

 • estacionmexico

  0

  Czuję, że PiS będzie chciał domknąć temat wyborów jakąś ustawą frankową.

 • kar.as

  Oceniono 4 razy 0

  PiS nie ma się z czego cieszyć. Przy takich wynikach na jesieni tracą większość. KE wraz z Wiosną raczej się dogadają i to oni będą rozdawać karty. Uff... Jest ratunek dla naszego kraju.

 • koenzymq10

  Oceniono 1 raz -1

  Kukiz i konfederacja razem 10% . To jest straszne!!!!

 • wujekdolf

  Oceniono 3 razy -1

  TYLKO mandaty za nie chodzenie na wybory nas uratują od pisiorów!

 • tw52

  Oceniono 1 raz -1

  te wyniki maja tylko znaczenie jako rodzaj sondażu przed wyborami do Sejmu.
  w kontekście faktycznej ich wartości to jest tak, ze Polska co nieco straciła.
  posłowie PiS w PE nie będą mieli wiele do gadania. frakcja do której należą zdobędzie ok 60 mandatów ( te ich 24 mandaty da im silna pozycje w tej frakcji, ale niewielką władzę}.

  z kolei PO będzie w największej frakcji, która ma zdobyć ok 175 mandatów.
  tam przydała by się silna grupa z Polski, ale 20 posłów z KE (2 będzie w innej frakcji) to mniej niż poprzednio i tylko 1/8 sił dla Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX