Wybory do europarlamentu 2019. Młodzi Polacy nie poszli do urn

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Pomimo że w tym roku frekwencja w wyborach jest wyjątkowo wysoka, tego samego nie można powiedzieć o udziale w wyborach młodych Polaków. Z prawa do głosowania nie skorzystało ponad 70 proc. z nich.
Zobacz wideo

Według sondażu Ipsos dla TVN frekwencja wyborcza w skali kraju wyniosła 43 proc. To rekordowy wynik, bo do tej pory frekwencja nigdy nie przekroczyła 25 proc. Jednak - jak się okazuje - do urn poszło niewielu młodych Polaków.

Wybory do europarlamentu 2019. Ponad 70 proc. młodych nie głosowało

W grupie wiekowej od 18 do 29 lat z prawa wyborczego skorzystało zaledwie 27,6 proc. młodych Polaków. To najsłabszy wynik ze wszystkich grup wyborców. Najlepiej wypadli w tym zestawieniu Polacy w wieku 50-59 lat. Aż 53,9 proc. z nich poszło w niedzielę zagłosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Młodzi Polacy głosowali m.in. na PiS i Konfederację

W wyborach do Parlamentu Europejskiego młodzi Polacy najchętniej głosowali na PiS. Takiego wyboru dokonało 28,4 proc. wyborców z grupy wiekowej 18-29 lat. Wysoko uplasowała się również Koalicja Europejska z poparciem równym 27,3 proc.

Wyjątkowo wysokie poparcie od młodych otrzymała Konfederacja Korwin Liroy Braun Narodowy. Zagłosowało na nią 18,5 proc. z nich. 13,7 proc. Polaków od 18 do 29 roku życia zagłosowało na Wiosnę, a 8,3 proc. - na Kukiz '15. Tylko 2,6 proc. z nich zdecydowało się zagłosować na Lewicę Razem.

W wyborach do europarlamentu PiS zdobyło głosy mieszkańców wsi, KE - miast

Jak wynika z sondażu exit poll wykonanego przez Ipsos dla TVN, PiS uzyskało zdecydowanie większe poparcie mieszkańców wsi niż Koalicja Europejska. Aż 56,3 proc. z nich zagłosowało na partię Jarosława Kaczyńskiego, podczas gdy prawie połowa mniej wybrała Koalicję Europejską (27,5 proc.). 5,5 proc. tej grupy wyborców poparło Konfederację.

W wyborach do europarlamentu Koalicja Europejska zdobyła głosy wyborców mieszkających w miastach powyżej 500 tys. Oddało na nią głos 50,4 proc. z nich. Na PiS zagłosowało zaledwie 27 proc. wyborców z tej grupy. Relatywnie wysokie poparcie otrzymała również Wiosna Roberta Biedronia - 10,2 proc. 

Więcej o:
Komentarze (207)
Wybory do europarlamentu 2019. Młodzi Polacy nie poszli do urn
Zaloguj się
 • zsm-5

  Oceniono 37 razy 29

  Młodzi Polacy - macie przesrane na własne życzenie. Pretensje tylko do siebie. Sieczka we łbie....

 • christomoltisanti

  Oceniono 28 razy 28

  Liczy się "pińcset" , grill , tyskie i Zenek Martyniuk. To smutna prawda o polskim społeczeństwie.

 • Piotr Herman

  Oceniono 21 razy 21

  Bo Ci młodzi nie wiedzą co było przed Unią. Nie pamiętają 20 procentowego bezrobocia, kolejek na granicach.... Pisiory mogą im to przypomnieć. Nic co dobre nie jest dane na zawsze.

 • kontonagazeta001

  Oceniono 18 razy 18

  prawo wyborcze od 18 roku życia to zaszłość, w społeczeństwach dobrobytu i konsumpcji 18-24 latkowie to dzieciaki a nie dorośli.
  Czego oczekiwać od ludzi uzależnionych od snapchata, instagrama, tindera i slefie? Konsumpcyjna, skupiona na kasie, zewnętrznym wyglądzie, infantylna, nieświadoma niczego grupa społeczna. Może prawo wyborcze od np. 25 r.ż.? (pytanie prowokacyjne ;))

 • leziox

  Oceniono 19 razy 11

  Gó...arze olali sprawę. Niech nie narzekają za lat dziesięć że tak im się źle żyje.

 • maklik

  Oceniono 19 razy 11

  Gó...arzerii wydaje się, że zawsze będzie miała wy...bane, a całe te wybory to dla lamusów. Pożyjecie, zobaczycie i obudzicie się w ręką w nocniku. Mnie na szczęście już wtedy nie będzie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX