Wybory do Europarlamentu 2019. Porażka Kukiz'15. Tyszka: "Wiosna wasza, jesień nasza"

Wybory do Europarlamentu 2019 za nami. Z sondażu wyborczego exit poll dla TVN wynika, że Kukiz'15 oraz Lewica Razem to dwa z ogólnopolskich komitetów wyborczych, które nie wprowadzą do PE swoich reprezentantów. "Wiosna wasza, jesień nasza" - powiedział kandydat Kukiz'15 Stanisław Tyszka, podsumowując wyniki sondażowe.
Zobacz wideo

Wybory do Europarlamentu 2019 dobiegły końca. O godzinie 21:00 poznaliśmy wyniki sondażu exit poll. Wynika z nich, że zwycięzcą dzisiejszych wyborów do Parlamentu Europejskiego jest Prawo i Sprawiedliwość. W Unii Europejskiej Polskę będą reprezentować także europosłowie z Koalicji Europejskiej, Wiosny Roberta Biedronia oraz Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy. Kukiz'15 oraz Lewica Razem nie przekroczyły progu wyborczego, który w Polsce wynosi 5 proc. 

Wybory do Europarlamentu 2019. Kukiz'15 poniżej progu wyborczego

Z sondażu exit poll, który na zlecenie TVN realizowała firma Ipsos, wynika, że partia Kukiz'15 otrzymała 4,1 proc. głosów, a więc za mało, żeby wprowadzić swoją reprezentację do Parlamentu Europejskiego. Kilkadziesiąt sekund po ogłoszeniu tego wyniku wicemarszałek Sejmu i „jedynka” na warszawskiej liście Kukiz'15 Stanisław Tyszka zapowiedział oczekiwanie na oficjalne wyniki wyborów.

- Wiemy z doświadczenia w wyborach samorządowych, że te wyniki exit poll z wynikami oficjalnymi mogą się mocno różnić. Jeżeli się okaże, że te wyniki zostaną potwierdzone, to znaczy, że obywatele zdecydowali, że wolą, byśmy zostali w Polsce - powiedział Stanisław Tyszka. Dodał, że Kukiz'15 "się nie poddaje". - Wiosna wasza, jesień nasza - podsumował Tyszka.

Agnieszka Ścigaj dziękowała sympatykom za głosy a wolontariuszom za zaangażowanie podczas kampanii. - Projekt Kukiz'15 to nie jest projekt na jedną kadencję. To jest projekt prowadzący do zmiany, do takiej, aby oddać wreszcie władzę w Polsce obywatelom. Ta zmiana przyjdzie - mówiła Angieszka Ścigaj.

Wieczór wyborczy odbył się bez Pawła Kukiza, który był gościem jednej ze stacji informacyjnych. Przedstawiciele ugrupowania już zapowiedzieli przygotowania do kolejnych, jesiennych wyborów do Sejmu.

Zobacz wideo
Więcej o: