Wybory do europarlamentu 2019. Sondażowa frekwencja wyborcza wyniosła 43 procent

Frekwencja w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 43 procent - wynika z sondażu exit poll Ipsos dla TVN. Frekwencja w poprzednich wyborach do PE dotychczas nigdy nie przekroczyła 25 procent.

Sondażowa frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 43 procent - wynika z sondażu exit poll Ipsos, przeprowadzonego na zlecenie TVN. Rzeczywista frekwencja zostanie podana przez Państwową Komisję Wyborczą w przyszłym tygodniu.

Liczba osób uprawnionych do głosowania to ok. 29 mln Polaków.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2004 r.

Mimo tego, że wybory do PE w 2004 roku były pierwszymi tego typu w Polsce, to frekwencja wyniosła zaledwie 20,87 proc. Jak dotąd to najniższa frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego, głosowało wówczas niewiele ponad 6,26 mln Polaków, najwięcej głosów zdobyła Platforma Obywatelska - ponad 1,4 mln (około 24 proc. wszystkich).

Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2009 r.

Kolejne, w 2009 roku, były rekordowe. Na wybory do Parlamentu Europejskiego poszło wtedy 24,53 proc. uprawnionych do głosowania Polaków (blisko 7,5 miliona). Wygrała wówczas Platforma Obywatelska - 44,43 proc. głosów, a drugie Prawo i Sprawiedliwość zyskało 27,40 proc.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2014 r.

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku była niewiele mniejsza. W 2014 roku na wybory do PE poszło 23,83 proc. uprawnionych, czyli 7,3 miliona Polaków. Wtedy też dwa bardzo zbliżone do siebie wyniki odnotowały Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość. PO miała 32,13 głosów (2,7 mln), z kolei PiS - 31,78 proc.

Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego mamy poznać najpóźniej we wtorek.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (24)
Wybory do europarlamentu 2019. Sondażowa frekwencja wyborcza wyniosła 43 procent
Zaloguj się
 • Ja Krol

  Oceniono 23 razy 17

  Czyli prawie 60 % społeczeństwa ma wszystko w d..
  .. prawie połowa głosujących głosowała na partie antyeuropejskie a 6% na brunatnych. I to jest smutne
  .

 • niktwazny126

  Oceniono 20 razy 16

  Jeżeli Polakom nie przeszkadza rozdawnictwo, demolka oświaty, słuzby zdrowia, sposób traktowania niepełnosprawnych.... to nie ma o czym mówić. Dramat.

 • burn74

  Oceniono 13 razy 11

  I znowu 15 milionów ma w doopie wybory i renomę Polski w świecie - tak,"wybraliście" Szydło,"coś-tam-coś tam",a nade wszystko Zalewską,co to zgotowała waszym dzieciom reformę szkolnictwa i innych tuzów z PiS typu Jaki,czy Legutko z Tarczyńskim. Ciemnota przeraża w Polsce....

 • maj.basia

  Oceniono 11 razy 7

  No i ? Zagłosowali i niech ich szlag ! Na durniów i małpy. Fuj !

 • Orry Main

  Oceniono 9 razy 7

  Czylimnawet połowa Polaków nie zagłosowała. Ale teraz co się prsez 5 lat nasłuchamy wycia tych ponad 50% to nawet wilki w bieszczadach się schowają.
  Same wyborynnie tyle co wygrał pis tylko przegrał je Schetyna swoim durnym kabaretem jaki zafundował nam w ostatnich dniach wyborów

 • zdanie

  Oceniono 9 razy 5

  Czyli ponad 15 milionów Polaków ma zlewkę. Taką wiadomość podawać.

 • mietekkowalski

  Oceniono 11 razy 3

  Abstrahujac od sympatii politycznych, prosze zwolennikow opozycji, zeby jednak zrobili powazną, dogłębną analizę sukcesu PiSu, a nie tylko: "nie wierzę", "sondaz robiony w niedziele pod kosciolem", bo podczas kolejnego wieczoru wyborczego tez bedzie bolało...

 • ax-les-thermes

  Oceniono 5 razy 1

  Oby wolska, oby wolska na zawsze byla wolska. Fuck you ""ojczyzno"".

 • titta

  Oceniono 4 razy -2

  Zastanawia mnie tylko jaka jest prawdziwa frekwencja: czyli ile z tych nieglosujacych glosowalo w krajach zamieszkania. Jak liczone sa osoby z podwojnym obywatelstwem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX