Sondaż CBOS daje bezsporną wygraną PiS. Dziennikarze kpią: "przeprowadzony w TVP albo na Nowogrodzkiej"

Na ostatniej prostej przed wyborami do Europarlamentu CBOS opublikował nowy sondaż, który daje PiS zdecydowane zwycięstwo nad KE - o 15 punktów procentowych. Wyniki badania odbiegają znacząco od opublikowanych w piątek sondaży, więc dziennikarze już kpią z efektów ankiety. "CBOS dał do pieca", "przeprowadzony w siedzibie TVP albo na Nowogrodzkiej" - brzmią niektóre z komentarzy.
Zobacz wideo

Wybory do Europarlamentu 2019 już w niedzielę, więc piątek jest ostatnim dniem na publikację sondaży. Po kilku, które ujrzały światło dzienne, także rządowy CBOS ujawnił wyniki swojego badania. W tym sondażu PiS pokonuje KE o 15 punktów procentowych.

Według sondażu CBOS z 16-23 maja wybory do Europarlamentu zdecydowanie wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość z 43 proc. poparcia. Druga w ankiecie jest Koalicja Europejska z 28 proc. głosów, a podium zamyka Kukiz'15 - 6 proc. 5 proc. próg przekroczyłaby jeszcze Wiosna Roberta Biedronia, notując dokładnie 5 proc.

Z kolei Konfederacja w sondażu CBOS może liczyć zaledwie na 3 proc. poparcia, Lewica Razem na 1 proc. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało natomiast 13 proc. badanych.

Wybory do Europarlamentu 2019. Ostatnie sondaże przed ciszą wyborczą - wyniki

Wyniki sondażu CBOS wyraźnie różnią się od tych opublikowanych w piątek. Pracownia Estymator w sondażu dla portalu dorzeczy.pl oszacowała, że na PiS ma zagłosować 39,2 proc. wyborców, z kolei na KE - 38,3 proc. Nad progiem w tym badaniu znalazły się również Wiosna, Kukiz'15 i Konfederacja (dwie ostatnie formacje mają po 5,7 proc.).

Tymczasem w sondażu IBRiS dla Onetu wolę głosowania na PiS wyraziło 38 proc. badanych, a na KE - 35 proc. Także w tym badaniu ponad 5 proc. poparcia uzyskały: Wiosna, Kukiz'15 i Konfederacja.

Sondaż CBOS przed wyborami do Europarlamentu. "Dał do pieca"

Uwagę na znaczącą rozbieżność badania CBOS zwrócili uwagę dziennikarze na Twitterze. Krzysztof Karnkowski m.in. z "Gazety Polskiej Codziennie" wskazywał:

CBOS dał do pieca, żeby tylko nie wyszło, że trzeba się tym będzie po wyborach pocieszać. Tym i sondami na Twitterze.

Z wyników sondażu kpił Tomasz Lis, redaktor naczelny "Newsweeka":

CBOS daje 15 punktów przewagi PIS- owi. Opozycja powinna już teraz zobowiązać się, że po ewentualnej jesiennej wygranej, tę grandę za pieniądze podatników natychmiast skasuje.

Marcin Dobski, w przeszłości m.in. z "Rzeczpospolitej" i "Sieci", zaznaczył mocno niedoszacowane wyniki KE i Konfederacji. "CBOS przeprowadził sondaż w siedzibie TVP albo na Nowogrodzkiej" - skwitował.

Marcin Palade, zajmujący się polityką i badaniami opinii, nie ukrywał rozbawienia sondażem:

No dobrze. Choć od dawna postuluję likwidację CBOS to nie wyobrażam sobie kolejnych kampanii bez pomiarów tej instytucji. Będzie po prostu smutniej :)

"Jedynka to nie koniec" - pod takim hasłem Gazeta.pl i MamPrawoWiedziec.pl zachęcają wspólnie do dokładnego zapoznania się z życiorysami i planami kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Chcemy pokazać, że głosowanie na "jedynkę" nie jest koniecznością, a możliwością, a każdy kandydat jest wart tego, by przyjrzeć mu się bliżej.

O kampanii wyborczej codziennie możecie przeczytać na Gazeta.pl.Na MamPrawoWiedziec.pl znajdziecie natomiast listę kandydatek i kandydatów z krótkimi informacjami na ich temat. Z kolei pod tym adresem w przedwyborczej porównywarce MamPrawoWiedziec.pl możecie sprawdzić, który z kandydatów najbardziej podziela wasze poglądy.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (249)
Wybory do Europarlamentu 2019. Sondaż CBOS: PiS - 43 proc., KE - 28 proc. Dziennikarze komentują
Zaloguj się
 • psycholog11

  Oceniono 75 razy 55

  O to super. Miałem iść głosować na PiS ale skoro nasi mają taka dużą przewagę to pojadę sobie spokojnie na działkę i bez mojego głosu wygramy.

 • viaac

  Oceniono 53 razy 35

  Premier kłamie, Dworczyk kłamie, prezes kłamie, Zalewska kłamie, TVP kłamie...

  To niby dlaczego rządowy CBOS miałby NIE kłamać?
  Też kłamie.
  I dzięki temu pasuje do tej hałastry jak ulał.

 • notremak

  Oceniono 34 razy 22

  Marnie się postarali w tym piss-cebosie!
  Powinno być 102% dla pissdzielców.

 • plutoniczna

  Oceniono 34 razy 18

  w niedzielę bądźmy jak Holandia!!.
  pogońmy populistów i dyletantów.
  idźmy na wybory! śmieci same się nie wyniosą.

 • tomtg123

  Oceniono 27 razy 15

  CBOS, tak jak TVP, jest w rękach PiS.
  CBOS, tak jak TVP, zajmuje się obecnie propagandą i kampanią wyborczą.
  Wiarygodność CBOS jest taka, jak wiarygodność TVP.

 • majo_rmajor

  Oceniono 21 razy 13

  Po wyborach wyrzucić na zbity ryj tę bandę z CBOS.

 • fakiba

  Oceniono 26 razy 12

  Na nic wszystkie sondaże , pis ma swoje lepsze i tam wychodzi że dostają ...... łupnia

 • falbor

  Oceniono 26 razy 12

  Buhahah.... no tak, p.Jarek to przecież taki zawodnik, co nawet na 100 m potrafi zdublować przeciwnika ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX