Wybory do europarlamentu 2019. Wyniki sondażu exit poll: zwycięzcą Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondażu exit poll Ipsos przeprowadzonego dla TVN. Na PiS zagłosowało 42,4 proc. wyborców. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Europejska z wynikiem 39,1 procent.

Wybory do Europarlamentu wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 42,4 procent - wynika z sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Europejska z poparciem na poziomie 39,1 procent.

Wyniki wyborów do europarlamentu 2019. Wyniki sondażu exit poll Ipsos

Sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu EuropejskiegoSondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego Ipsos dla TVN

  • Prawo i Sprawiedliwość - 42,4 proc.
  • Koalicja Europejska - 39,1 proc.
  • Wiosna - 6,6 proc.
  • Konfederacja - 6,1 proc.
  • Kukiz'15 - 4,1 proc.
  • Lewica Razem - 1,3 proc.

Sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu EuropejskiegoSondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego Ipsos dla TVN

Według sondażu, frekwencja wyniosła 43 proc. W poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. frekwencja wyniosła 23,83 proc. Uprawnionych do głosowania było ok. 30 mln Polaków.

O mandat europosła ubiegało się 866 kandydatów. W Polsce wybieraliśmy 52 europosłów, ale na razie mandat obejmie 51. 52-gi europarlamentarzysta zacznie pełnić swoją funkcję dopiero wtedy, gdy Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej. 

Ankieterzy firmy Ipsos zbierali dane przed 845 losowo wybranymi lokalami wyborczymi w całej Polsce. Ostateczne wyniki zostaną ogłoszone przez Państwową Komisję Wyborczą najprawdopodobniej we wtorek.

Zobacz wideo
Więcej o: