Oko.press: szef Kancelarii Premiera złożył fałszywe oświadczenia majątkowe. Teraz je koryguje

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, złożył 12 fałszywych oświadczeń majątkowych - podaje serwis Oko.press. Nie zawarł w nich informacji o udziałach w spółce, która "świadczy usługi dla szkół pod patronatem Opus Dei". Po pytaniach dziennikarzy Dworczyk złożył korekty do czterech oświadczeń.
Zobacz wideo

Serwis Oko.press podaje, że szef Kancelarii Prezesa Rady ministrów posiada warte 18 tys. zł udziały w spółce Rodzice dla Szkoły - jednak nie informował o tym w 12 oświadczeniach majątkowych, choć jest to wymagane prawem. 

Spółka RdS jest związana z Stowarzyszeniem Wspierania Edukacji i Rodziny Sternik (które zakładały m.in. osoby będące członkami Opus Dei). Rodzice kupują udziały spółki zapisując swoje dziecko do jednej ze szkół Sternika. Do takiej szkoły chodzą dzieci Dworczyka. Jest on właścicielem udziałów od 2009 roku - wynika z dokumentów, do których dotarło Oko.press. Jeszcze w 2018 roku widniał na liście wspólników. W tym czasie złożył kilkanaście oświadczeń jako radny, poseł i szef KPRM. W co najmniej 12 nie znalazła się informacja nt. udziałów w spółce.

Michał Dworczyk poprawia oświadczenia majątkowe 

Po pytaniach dziennikarzy "minister ekspresowo dokonał korekty 4 ostatnich oświadczeń złożonych w Sejmie", jednak inne deklaracje pozostają niepoprawione - pisze dziennikarka Bianka Mikołajewska. Za podanie nieprawdy w oświadczeniu grozi odpowiedzialność służbowa, a także karna. 

Oko.press przypomina, że minister transportu w rządzie PO Sławomir Nowak nie zawarł w swoich oświadczeniach majątkowych zegarka wartego ponad 10 tys. zł. Postępowanie sądowe w tej sprawie zostało warunkowo umorzone w II instancji, ale serwis zwraca uwagę, że sprawa kosztowała Nowaka jego karierę polityczną. 

Dworczyk: Nie pamiętał o konieczności wpisanie informacji 

Dworczyk komentował sprawę na swoim Facebooku już 19 maja, po pierwszym tekście Oko.press i już po tym, jak dziennikarze wysłali mu pytania w sprawie. Wyjaśniał, że zapomniał o konieczności wpisania udziałów w deklaracji. 

"W 2008 roku zapisałem moje dziecko do przedszkola prowadzonego przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny Sternik. Dokonując zapisu uiściłem opłatę wpisową, która de facto była nabyciem 0,13% udziałów spółki, będącej organizacją non profit, Rodzice dla Szkoły" - napisał. Stwierdził, że nie uczestniczył w pracach spółki, nie uzyskał z niej przychodów i "w związku z powyższym nie pamiętał o konieczności wpisanie w/w informacji do oświadczeń majątkowych". "Po uzyskaniu wiedzy o tym zaniedbaniu, w kwietniu br., niezwłocznie złożyłem korektę oświadczeń majątkowych" - zapewnił.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (233)
Oko.press: Michał Dworczyk złożył fałszywe oświadczenia majątkowe
Zaloguj się
 • smutas1950

  Oceniono 96 razy 88

  Przecież to taki uczciwy chłopina. Zapomniał tylko 12 razy. Jak można czepiać się tego kryształowo uczciwego człowieka. ba ci z PO to byli oszuści, zegarków nie wpisywali.Boże widzisz i nie grzmisz.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 59 razy 57

  A po co im prawo, jak się nie wpisze a później ktoś przypadkiem odkryje to się poprawi i gra muzyka. Prawo jest dla ciemnego luda a nie dla "elyt" i pasibrzuchów.

 • falbor

  Oceniono 57 razy 51

  A czy to przypadkiem nie ten sam Michał Dworczyk, który został przed laty skazany przez warszawski sąd na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, za nielegalne posiadanie broni czy coś takiego?!

 • sector23

  Oceniono 52 razy 46

  Aaa zapomniał to nie ma sprawy. Zresztą jak mu przypomnieli, to natychmiast złożył korekty i po sprawie...... Pytanie o czym jeszcze Prawy i Sprawiedliwy pan Dworczyk jeszcze "zapomniał"?
  A przy okazji.... Opus Dei, ... to już kolejny reprezentant tej organizacji rządzie Rzeczpospolitej.

 • antekpociecha

  Oceniono 39 razy 35

  KUŻWA JAKIE USŁUGI I DO TEGO PŁATNE DLA SZKÓŁ ŚWIADCZY OPUS DEI?

 • realistas

  Oceniono 36 razy 32

  Gdzie było CBA? Opus Dei to masoni. Rydzyk jeszcze nie wykrył?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX