PiS zgłasza 30 poprawek do nowelizacji Kodeksu karnego. Trzeba naprawić błędy w przyjętej już ustawie

Nowelizacja Kodeksu karnego, która miała zaostrzać kary za pedofilię, zostanie poprawiona. Klub senatorów PiS zgłosił w czwartek 30 poprawek do noweli Kodeksu. Oznacza to, że większa część błyskawicznie przyjętej ustawy powinna zostać zmieniona. Wcześniej pojawiły się w niej rażące błędy - np. zapis znoszący karę za obcowanie płciowe z małoletnim poniżej 15. roku życia.
Zobacz wideo

Klub senatorów Prawa i Sprawiedliwości zgłosił 30 poprawek do 46-stronicowej nowelizacji Kodeksu karnego, która w ekspresowym tempie miała zaostrzyć kary za przestępstwa pedofilskie. Pomimo że politycy PiS zapewniali, że rząd pracował nad nią od dawna, to wielu komentatorów uważa, że pośpiech był podyktowany filmem "Tylko nie mów nikomu". Projekt złożono w Sejmie dwa dni po premierze filmu pokazującego skalę ukrywania pedofilii w Kościele. Dwa dni później została przegłosowana w Sejmie.

PiS zgłasza 30 poprawek do nowelizacji Kodeksu karnego

Szybkie tempo pracy nad nowelizacją Kodeksu karnego nie pozwoliło uchronić się przez licznymi i rażącymi błędami. Najpoważniejszym z nich było zniesienie karalności (dekryminalizacja) i złagodzenie odpowiedzialności karnej za "doprowadzenie małoletniego do lat 15 do obcowania płciowego".

Uchwalona ustawa znosi karalność czynu polegającego na doprowadzeniu małoletniego do lat 15 do obcowania płciowego (obecny art. 200 § 1 k.k., znowelizowany art. 200 § 1-4 k.k.), a więc zawęża odpowiedzialność za przestępstwa pedofilskie względem aktualnego stanu prawnego

- można przeczytać w nowelizacji Kk. 

Ten ewidentny błąd w nowelizacji, która miała na celu przede wszystkim zaostrzenie kar za pedofilię, nie uszedł uwadze polityków Platformy Obywatelskiej. Jej szef Grzegorz Schetyna mówił o "największym skandalu legislacyjnym III RP" i "projekcie Pedofilia Plus". 

To nie jedyna wpadka, która pojawiła się w noweli. Zdaje się, że prawnicy, którzy ją przygotowywali, przypadkowo znieśli również karę za tzw. "przekręcanie" liczników w samochodach - karę, która została wprowadzona zaledwie kilka miesięcy temu. Wśród poprawek znalazł się również zapis, który znosi karność za zniesławienie z art. 212.

Zobacz wideo

Nowelizacja Kodeksu karnego w 80 proc. do poprawki

Jak zauważają dziennikarze RMF FM, 30 poprawek, które zgłosił w czwartek klub senatorów PiS, oznacza zmiany w znacznej części całej poprawki do Kodeksu karnego (poprawki mają 38 stron, cała nowelizacja 48). Aby dokładnie je przeanalizować, trzeba na to poświęcić dużo czasu. Kolejne błyskawiczne "przepchnięcie" może oznaczać pojawienie się nowych kuriozalnych błędów. Tomasz Skory, dziennikarz RMF FM ironicznie zwraca uwagę na to, że natłok poprawek pokazuje "skalę doskonałości projektu zmian w Kk autorstwa resortu sprawiedliwości"

Gamonie zgłaszają 38 stron poprawek do zmian w kodeksie i je też chcą uchwalić w kilka godzin. Określ wysokość, z jakiej spadli na głowę, uwzględniając fakt, że "Ustawę o zmianie kodeksu..." Marszałek Sejmu uznał wcześniej za nie-zmianę kodeksu, ew. zmianę, ale nie-kodeksu.

- pisze dziennikarz.

Więcej o:
Komentarze (59)
PiS zgłasza 30 poprawek do nowelizacji Kodeksu karnego. Trzeba naprawić błędy w przyjętej już ustawie
Zaloguj się
 • jackanapes

  Oceniono 29 razy 29

  Niekompetencja podniesiona do rangi cnoty. Ignorancja ustawiona na piedestale. Banda nieudaczników.

 • antypiss

  Oceniono 18 razy 18

  Tylko 30 poprawek? To znaczy, że przepchną to wszystko w jakieś ... 47 min.

 • yaspiman

  Oceniono 13 razy 13

  po jesiennych wyborach "poprawki" zostaną zniesione, a klechy pozamykani razem z pisuarami

 • ochujek

  Oceniono 12 razy 12

  Za Wojtyły w Watykanie seks był dozwolony z dziećmi od lat 12. Pisali prawo pod tego śniętego.

 • macwies

  Oceniono 12 razy 12

  "...zapis znoszący karę za obcowanie płciowe z małoletnim poniżej 15. roku życia." - wiadomo dla kogo to chcieli uchwalić. Dla pedofilów. Oto mentalność pisu.

 • 41janina

  Oceniono 10 razy 10

  Ciekawe - Jaki mowil, ze te zmiany sa opracowywane przez jego resort od trzech lat i ich wprowadzani akurat teraz nie jest zwiazane z emisja filmu braci Sekielskich.

 • damtek

  Oceniono 10 razy 10

  Głódź: To nie była pedofilia.
  Dziennikarz: Jak to? Ola miała 15 lat!
  Głódź: W KOŚCIELE JEST TO, CO KOŚCIÓŁ UWAŻA.

  Kutyna.
  Anonimowy Internauta/twitter

 • damtek

  Oceniono 9 razy 9

  List do Anonima.

  Drogi Anonimie Kochany!

  Widzę mój Anonimie, żeś pięknie to sobie wymyślił i chybcikiem przez Sejm depenalizację pedofilii załatwiłeś. Sprytne, sprytne. Nie powiem. Najlepszy adwokat by tego nie wymyślił. Oskarżali Cię (oczywiście fałszywie!), że dałeś się skusić jakiemuś dziecku, a tutaj myk i czyn sobie może być albo nie, ale przestępstwa nie ma. Genialne!!! Po co masz dowodzić swojej niewinności, wnikać w meandry prawa, najmować adwokatów, gdy możesz tego wszystkiego uniknąć. Tobie przecież mój Anonimie nie wypada należeć do grona śmiertelników, którzy pod jakieś przepisy karne podpadają. Należysz przecież do Panów, którzy są tak ważni i potrzebni dla kraju, że nawet jeżeli (czemu oczywiście zaprzeczamy stanowczo), ale przypuśćmy jednak, że jakieś dziecko się przytulało, przytulało i koniec, końców skusiło, to nie powód, żeby groziła Ci jakaś odpowiedzialność. Ta jest dla tych, którzy podpadną władzy i będą ją krytykować. Dla tych artykuł 212 kk się przyda jak znalazł.
  Zwracam Ci Anonimie uwagę, że depenalizacja pedofilii to jednak krok trochę egoistyczny. Przecież tylu kolegów boryka się z problemami, a jednym ruchem można im pomóc.
  Nasz ukochany Bartuś kolejny miesiąc spędza w celi, gdzie okrzykiem "czołem Panie Ministrze" drwią z niego współosadzeni. Tymczasem drobna zmiana kk i wykluczenie tego artykułu karnego, z którego siedzi (chyba 286 kk) i już. Kwiat naszej młodzieży będzie się mógł rzucić na szyję drogiego naszego Antoniego. Sam prezes z wyrzucenia 286 kk byłby zadowolonym, bo jak go Austriak będzie o oszustwo oskarżał, jak przestępstwa oszustwa nie będzie? Ale się głupio zrobi naiwniakowi, gdy dowie się, że ścigał wuja za rzecz, która już jest legalna. To świetny pomysł, aby się przypodobać Umiłowanemu Przywódcy. Jeszcze tylko dorzuci pan wykreślenie korupcji menadżerskiej i można się do każdej koperty przyznawać, nawet na wizji.
  Pamiętajmy jeszcze o niepublikowaniu wyroków, wypadkach SOP etc. etc. i do końca kadencji Sejmu zabraknie, aby to wszystko uchwalić.
  No i jak się to wszystko uchwali, to można do samolotu i do Rzeszowa. Każdemu reset jest potrzebny!

  Roman Giertych

  Dlaczego piszę do anonima? Bo nie wiadomo kto stoi za uchwaleniem złagodzenia odpowiedzialności za pedofilię, co był łaskaw przyjąć ostatnio Wysoki Sejm. Ale już Rzymianie pisali: qui fecit cui prodest. Ten zrobił, kto zyskał...
  Roman Giertych

 • ochujek

  Oceniono 9 razy 9

  Pewnie w pośpiechu wpisali że klechy też będą karane za pedofilię. Teraz muszą to złagodzić bo Rydzyk zadzwonił.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX