Wybory do PE: PiS z największym poparciem, nad progiem jeszcze trzy komitety [SONDAŻ]

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Na cztery dni przed wyborami do Europarlamentu PiS ma nadal największe poparcie społeczeństwa - wynika z sondażu dla "Faktów" TVN i TVN 24. Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze Koalicja Europejska, Wiosna Roberta Biedronia i Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy.
Zobacz wideo

Według badania telefonicznego przeprowadzonego przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN 24, najwięcej osób planuje w niedzielnych wyborach do Europarlamentu oddać głos na Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Politycy partii rządzącej zdobyliby 36 proc. poparcia.

Wybory do Europarlamentu. KE, Wiosna i Konfederacja w PE

Na drugim miejscu znalazłby się Koalicyjny Komitet Wyborczy PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni. 34 proc. badanych zadeklarowało, że w niedzielę chcą oddać głos właśnie na Koalicję Europejską.

Poparcie równe 8 proc. zdobyłby Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia. Nieco mniej, bo 6 proc. głosów zyskałby Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja - Korwin Braun Liroy Narodowcy. 

Progu wyborczego (5 proc.) nie przekroczyłyby Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15, Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy i Ruch Sprawiedliwości Społecznej, a także Komitet Wyborczy Polska Fair Play. Na pozostałe komitety nie zadeklarowano chęci głosowania.

Sondaż został zrealizowany w dniach 22-23 maja 2019 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie osób w wieku powyżej 18 lat. Wynosiła ona 1002 osoby.

"Jedynka to nie koniec" - pod takim hasłem Gazeta.pl i MamPrawoWiedziec.pl zachęcają wspólnie do dokładnego zapoznania się z życiorysami i planami kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Chcemy pokazać, że głosowanie na "jedynkę" nie jest koniecznością, a możliwością, a każdy kandydat jest wart tego, by przyjrzeć mu się bliżej.

O kampanii wyborczej codziennie możecie przeczytać na Gazeta.pl. Na MamPrawoWiedziec.pl znajdziecie natomiast listę kandydatek i kandydatów z krótkimi informacjami na ich temat. Z kolei pod tym adresem w przedwyborczej porównywarce MamPrawoWiedziec.pl możecie sprawdzić, który z kandydatów najbardziej podziela wasze poglądy.

Zobacz wideo
Więcej o: