Michał Dworczyk o Elżbiecie Kruk w kurtce straży: "Obowiązkiem każdej władzy jest być z ludźmi"

- Wydaje mnie się, że obowiązkiem każdej władzy jest być z ludźmi wtedy, gdy ich potrzebują - powiedział Michał Dworczyk, komentując sprawę głośnych fotografii Elżbiety Kruk w strażackiej kurtce. Szef kancelarii premiera tłumaczył, że zdjęcia te nie były ustawiane.
Zobacz wideo

Michał Dworczyk był gościem w programie "Poranna rozmowa RMF FM". Jednym z tematów, o których rozmawiał z gospodarzem programu Robertem Mazurkiem, były fotografie Elżbiety Kruk. Przypomnijmy, że kandydatka Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego w środę 22 maja opublikowała na Facebooku zdjęcia, na których ma na sobie strażacką kurtkę. Zostały one wykonane podczas wizyty Elżbiety Kruk w Stasinie (woj. lubelskie) po przejściu trąby powietrznej. Do miejscowości tej przyjechał także premier Mateusz Morawiecki.

" W takich chwilach jak ta kampania wyborcza schodzi na drugi plan. Niezwykle ważne jest wsparcie jakie możemy udzielić drugiemu człowiekowi, nasza obecność i chęć niesienia pomocy" - napisała na Facebooku Elżbieta Kruk.

Michał Dworczyk o zdjęciu Elżbiety Kruk: "Obowiązkiem każdej władzy jest być z ludźmi"

- Oczywiście możemy wszystko obśmiać, możemy zażartować z każdego wydarzenia, ale wydaje mnie się, że obowiązkiem każdej władzy i polityków tych najważniejszych, związanych z rządem i parlamentarnych, jest być z ludźmi wtedy, gdy ich potrzebują - powiedział Michał Dworczyk, komentując sprawę zdjęć Elżbiety Kruk.

Szef kancelarii premiera powiedział również z przekąsem, że w takich sytuacjach można zachować się jak były wicepremier, a dziś jeden z kandydatów Koalicji Obywatelskiej Włodzimierz Cimoszewicz "i powiedzieć, że trzeba było się ubezpieczyć". 

Robert Mazurek zapytał Michała Dworczyka, czy zdjęcie Elżbiety Kruk w strażackiej kurtce nie jest "nadmierną ustawką" i przypomniał politykowi, że w 2010 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz została obśmiana za sesję fotograficzną na wałach przeciwpowodziowych, którą wykonano dla magazynu "Viva!". 

Szef kancelarii premiera powiedział wówczas, że różnica jest taka, że zdjęcia Elżbiety Kruk nie były ustawiane i są to fotografie lokalnej polityk, która odwiedziła osoby z miejscowości, przez którą przeszła trąba powietrzna. 

- Jakiś strażak pożyczył jej kurtkę, którą zarzuciła sobie na ramiona, bo było chłodno. To jest taka dosyć naturalna sytuacja - skomentował Dworczyk

Czy cywil może nosić strażacki mundur? Jest odpowiedź rzecznika komendanta głównego PSP

O tym, czy cywile mogą nosić strażackie kurtki, mówił dziś rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak, który wypowiedział się w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24. Stwierdził on, że cywile nie mogą nosić takiego ubrania, ale zaznaczył, że w czasie wizyty w Stasinie strażackie kurtki nosili także dziennikarze. 

- Natomiast nie były to kurtki nasze, były to kurtki ochotniczej straży pożarnej. Ochotnikiem może być każdy - wyjaśnił Paweł Frątczak.

Więcej o: