Prawie połowa Polaków chce delegalizacji ONR. Duże różnice między wyborcami PiS i PO

Postulat zdelegalizowania ONR-u regularnie powraca w polskim życiu politycznym, nigdy jednak nie został zrealizowany. Tymczasem chce tego prawie połowa Polaków - pokazuje badanie opinii publicznej, przeprowadzone przez KANTAR dla "Gazety Wyborczej", portalu Gazeta.pl i TOK FM.

Wniosek o delegalizację ONR w ostatnich latach składali m.in. ówczesna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, jej następca - Rafał Trzaskowski, nieżyjący już prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i grupy aktywistów. Jak wynika z sondażu KANTAR, z tym postulatem zgadza się niemal połowa Polaków. 44 proc. badanych odpowiedziało, że ich zdaniem "Obóz Narodowo-Radykalny powinien zostać zdelegalizowany". Znacznie mniej, bo tylko 25 proc., uważa, że ONR powinien móc legalnie działać. Niemal co trzeci badany nie ma zdania na ten temat.

embed

Płeć

Dwa razy więcej mężczyzn (34 proc.) niż kobiet (17 proc.) jest zdania, że ONR powinien móc działać legalnie. Jednocześnie dokładnie taki sam odsetek respondentów obu płci (44 proc.) uważa, że ONR należy zdelegalizować. Sytuację tę wyjaśnia to, że aż 39 proc. kobiet deklaruje, że "nie wie" czy ONR powinien być zdelegalizowany, podczas gdy jedynie 22 proc. mężczyzn nie ma w tej kwestii zdania.

Wiek

Jak pokazuje sondaż KANTAR niechęć do ONR-u rośnie wraz z wiekiem, jest to szczególnie zauważalne w najstarszych grupach wiekowych. Wśród osób powyżej 59. roku życia tylko 16 proc. uważa, że ONR powinien działać legalnie, podczas gdy w najmłodszej grupie wiekowej (18-24 lata) odsetek ten wynosi 35 proc.

Wykształcenie

Stosunek wobec ONR jest również skorelowany z poziomem wykształcenia. 61 proc. osób z wyższym wykształceniem jest zdania, że ONR powinien zostać zdelegalizowany. Dla osób z wykształceniem średnim i podstawowym wynosi odpowiednio 45 proc. i 23 proc. Co ciekawe aż 38 proc. osób z wykształceniem zawodowym optuje za delegalizacją ONR-u.

Preferencje polityczne

W świetle wyników badania KANTAR można stwierdzić, że stosunek do ONR jest w znaczącym stopniu powiązany z preferencjami politycznymi. Wśród osób, które w 2015 r. głosowały na PiS, jedynie do 30 proc. osób uważa, że należy zdelegalizować ONR. Wśród wyborców PO odsetek ten wynosi 80 proc.

* Sondaż KANTAR dla "Gazety Wyborczej", portalu Gazeta.pl i TOK FM przeprowadzony w dniach 16-19 maja 2019 (CATI, próba 1006 osób, reprezentatywna dla populacji 18+).

Więcej o: