Odsłonięty i poświęcony 15 sierpnia 1999 r. przed licheńską bazyliką pomnik przedstawia Jana Pawła II i klęczącego u jego stóp ks. Eugeniusza Makulskiego. Jest on dziełem polskiego artysty, prof. Mariana Koniecznego, autora m.in. pomnika Jana Pawła II w Leżajsku czy zdemontowanego już pomnika Lenina w Nowej Hucie.
Licheń. Pomnik papieża Jana Pawła II, przed którym klęczał ks. Eugeniusz Makulski Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl
Teraz pomnik zamknięty jest w kubistycznej konstrukcji zbudowanej z rusztowań i białej płachty. Nie wiadomo jaka będzie jego przyszłość, ale wydaje się, że podzieli los pomnika z Nowej Huty. - Do końca maja można spodziewać się ostatecznych decyzji odnośnie pomnika - poinformował ksiądz Piotr Kieniewicz MIC, rzecznik prasowy prowincji polskiej Zgromadzenia Księży Marianów.
Licheński pomnik upamiętnia trud ks. Eugeniusza Makulskiego - budowniczego i kustosza słynnej licheńskiej bazyliki, będącej największą świątynią w Polsce. Pomnik został zasłonięty 14 maja po ujawnieniu przypadku molestowania chłopca przez ks. Eugeniusza M w filmie braci Sekielskich.
Finansowe i seksualne nadużycia duchownego znane były jednak już wcześniej. W ostatnim tygodniu zaś, pojawiają się nowe doniesienia: o molestowaniu dorosłego mężczyzny przez licheńskiego kustosza poinformował ks. Adam Boniecki, zaś opublikowana niedawno przez duchowego książka nie pozostawia wiele wątpliwości co do jego podwójnego życia.