Eurowybory 2019. Jarosław Kaczyński grzmi o "roszczeniach" i słowach Cimoszewicza. "Wielka niechęć do Polski. Mamy płacić!"

Jarosław Kaczyński odniósł się do "kwestii roszczeń" dotyczących żydowskiego mienia bezspadkowego. Prezes PiS, chcąc to zobrazować, posłużył się opowieścią o "domu, w którym została wymordowana rodzina". Skomentował też słowa Włodzimierza Cimoszewicza. - Mamy do czynienia z czymś, co jest moralnie absurdalne - powiedział prezes PiS, powielając przekłamaną interpretację słów byłego premiera.

W krótkim oświadczeniu Jarosław Kaczyński odniósł się do słów Włodzimierza Cimoszewicza, które zostały szeroko skrytykowane przed polityków Prawa i Sprawiedliwości. - Mamy wypowiedź pana Cimoszewicza, z której wynika, że mamy płacić. Ta wypowiedź ma jedną charakterystyczną cechę, jest pełna wielkiej niechęci do Polski i Polaków. To zdumiewające, że nikt z Koalicji Europejskiej się od tego nie odciął, wobec tego trzeba to traktować całej Koalicji Europejskiej - powiedział Kaczyński.

Jarosław Kaczyński komentuje słowa Cimoszewicza

Chodzi o wypowiedź byłego premiera i kandydata Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego z programu "Kropka nad i". - Cimoszewicz o amerykańskiej ustawie 447: W naszym kraju za cnotę uważa się obronę tego, żeby nie zwrócić tego co się komuś należy tylko dlatego, że był Żydem, do tego ofiarą holokaustu - powiedział Cimoszewicz. Słowa te trafiły na oficjalnego Twittera programu, ale nie zacytowano poprzedniej wypowiedzi, w której polityk zapewnił, że "nikt nie ma możliwości ściągania tego mienia, włącznie z najpoważniejszymi światowymi organizacjami żydowskim". 

"My się na te roszczenia nie godzimy"

W trakcie wystąpienia Jarosław Kaczyński posłużył się metaforą domu, by uwypuklić stanowisko PiS ws. restytucji mienia. - Mamy dom, w którym mieszkają dwie rodziny, jedna jest liczniejsza, druga mniejsza. Dom zostaje napadnięty przez bandytów, jedna z tych rodzin zostaje wymordowana niemal w całości, a druga po części, a poza tym skatowana, obrabowana, poniżona. Następnie odszkodowań ktoś się domaga nie od tych, którzy napadli tylko od tej rodziny, która nie została do końca wymordowana. Skądinąd według planów bandytów miała być wymordowana, ale bieg wydarzeń na to nie pozwolił - wywodził prezes PiS.- Mamy do czynienia z czymś, co jest moralnie absurdalne. My się na te roszczenia nie godzimy. To Niemcy napadli na Polskę, wymordowali prawie wszystkich Żydów, ci, którzy przeżyli, przeżyli dzięki Polakom, to musiała być duża grupa ludzi, którzy byli gotowi zaryzykować - stwierdził na końcu. 

Kaczyński zapewnił, że "władza PiS jest jedyną gwarancję tego, że Polska nie będzie płaciła roszczeń".

--

Jedynka to nie koniec" - pod takim hasłem Gazeta.pl i MamPrawoWiedziec.pl zachęcają wspólnie do dokładnego zapoznania się z życiorysami i planami kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Chcemy pokazać, że głosowanie na "jedynkę" nie jest koniecznością, a możliwością, a każdy kandydat jest wart tego, by przyjrzeć mu się bliżej.

O kampanii wyborczej codziennie możecie przeczytać na Gazeta.pl. Na MamPrawoWiedziec.pl znajdziecie natomiast listę kandydatek i kandydatów z krótkimi informacjami na ich temat. Z kolei pod tym adresem w przedwyborczej porównywarce MamPrawoWiedziec.pl możecie sprawdzić, który z kandydatów najbardziej podziela wasze poglądy.

Więcej o:
Komentarze (256)
Jarosław Kaczyński o "roszczeniach" i wypowiedzi Cimoszewicza: Wielka niechęć do Polski
Zaloguj się
 • andrzej2310

  Oceniono 64 razy 38

  Kaczyński, Polska ma płacić za to, co ukradła swoim obywatelom. Kościół dostał gigantyczne zwroty majątków, nawet nie swoich, Morawiecki skorzystał na tym, odkupując w tajemniczych okolicznościach 15 ha.

 • marymania

  Oceniono 43 razy 33

  Cimoszewicz powinien pozwać tego spleśniałego dziada w trybie wyborczym. Niech wejdzie na drabinkę i odszczeka, kacza łajza!

 • zalogujsie00

  Oceniono 57 razy 27

  Kiedyś krążył taki dowcip o Radiu Erewań:
  Słuchacze pytają: Czy to prawda, że na Placu Czerwonym rozdają samochody? Radio Erewań odpowiada: tak, to prawda, ale nie samochody, tylko rowery, nie na Placu Czerwonym, tylko w okolicach Dworca Warszawskiego i nie rozdają, tylko kradną.

  Nie słyszałem, aby Cimoszewicz mówił, że mamy płacić...

 • jxl82

  Oceniono 65 razy 25

  Po kim twój tatuś Rajmund dostał od Ub wille w Warszawie? Tak z ciekawości pytam.

 • takaprawda2015

  Oceniono 50 razy 24

  Kaczyński ty lepiej powiedz czemu zalegalizowaliście seks z dziećmi poniżej 7 roku życia.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 45 razy 23

  niech ktoś temu dziadydze o popsutych zębach raz przeczyta to co powiedział naprawdę Cimoszewicz, może jak po trzech dniach zrozumie to się zamknie...
  PiS, typowo dla swojego stylu uprawiania polityki dla ciemnego luda, zajmuje się "dziadkiem z Wermachtu" zamiast czymkolwiek merytorycznym, bo niech mi jakiś pisior odpowie jak posłowie wybrani do Parlamentu Europejskiego będą legalizować związki homoseksualne w Polsce albo Żydom wpłacać odszkodowania - cokolwiek by to znaczyło????

 • ryslew2061

  Oceniono 21 razy 15

  Oto, co powiedział dokładnie Cimoszewicz: " Są nierozwiązane problemy reprywatyzacji generalnie i zwrotu indywidualnego prywatnego mienia osób narodowości żydowskiej będących mieszkańcami czy po prostu obywatelami naszego kraju, ofiar holokaustu. Nikt, ani Morawiecki, ani Kaczyński, nie odbierze spadkobiercom tych osób prawa do stawania przed sądem i dochodzenia swojej własności, bo prawo własności jest gwarantowane przez konstytucję - tłumaczył na antenie TVN24.

  - Innym problemem jest tak zwana kwestia mienia bezspadkowego, tam gdzie nie ma ludzi, którzy mogą udowodnić swój tytuł do spadkobrania. Otóż takie mienie na podstawie komunistycznego dekretu o nacjonalizacji mienia niemieckiego, stało się własnością państwa polskiego i pozostanie własnością państwa polskiego". I co tu jest nie tak? O co chodzi do ciężkiej cholery?

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 22 razy 14

  W świecie jest niechęć do PiSu - a nie do Polski, DZIADU

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX