Zbigniew Ziobro i Kodeks karny po nowelizacji - do poprawki. Zniósł karę za jedno z przestępstw wobec dzieci. "Cynizm, brak szacunku"

Kodeks karny, którego nowelizacja jak burza przeszła przez Sejm, ma liczne błędy. Najpoważniejszy z nich dotyczy depenalizacji jednego z przestępstw przeciwko nieletnim. Zbigniew Ziobro broni się, ale przyznaje, że Senat mógłby nanieść poprawki. - Czegoś takiego jeszcze nie widziałam - powiedziała "DGP" prof. Ewa Łętowska.
Zobacz wideo

Błyskawicznie przyjęta przez Sejm nowelizacja Kodeksu karnego jeszcze przez jakiś czas będzie analizowana przez prawników. Co rusz pojawiają się zarzuty o jej niekonstytucyjności, ale teraz - gdy w końcu dostali czas na dokładne przyjrzenie się zapisom z rządowej ustawy - wychodzą na jaw zaniedbania i luki.

Krakowski Instytut Prawa Karnego (KIPK) opublikował nawet obszerną ekspertyzę na temat zmian przyjętych przez Sejm. Eksperci oceniają wprost: "Liczba i rodzaj zawartych w uchwalonej ustawie błędów doprowadzi do destabilizacji systemu prawnego". Łącznie wskazali 45 zastrzeżeń bądź po prostu błędów w nowelizacji.

Jeden z najpoważniejszych, od których KIPK zaczyna podsumowanie, dotyczy tego, że w Kodeksie karnym w zasadzie zniesiono karalność (dekryminalizacja) i złagodzono odpowiedzialność karną za "doprowadzenie małoletniego do lat 15 do obcowania płciowego".

Uchwalona ustawa znosi karalność czynu polegającego na doprowadzeniu małoletniego do lat 15 do obcowania płciowego (obecny art. 200 § 1 k.k., znowelizowany art. 200 § 1-4 k.k.), a więc zawęża odpowiedzialność za przestępstwa pedofilskie względem aktualnego stanu prawnego.

- czytamy.

Ziobro o błędzie w ustawie: W naszej ocenie zachowania są dalej penalizowane

"Dziennik Gazeta Prawna" w kontekście tego uchybienia przytacza słowa ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry z ostatniej konferencji prasowej, który tak bronił się przed zarzutami o depenalizacji tych zapisów:

Można toczyć spór, czy rzeczywiście doszło do depenalizacji, bo w naszej ocenie tego typu zachowania są dalej penalizowane na podstawie przepisów o pomocnictwie.

Jednocześnie Ziobro zapewnił, że... specjalnie przy tej interpretacji (swojej) przepisów upierać się nie będzie. Dlatego też zasugerował, że wiele z zapisów ustawy może zmienić się w Senacie.

Zoll i Łętowska o nowelizacji Kodeksu Karnego: "Ewidentny błąd", "brak szacunku"

Z kolei prof. Andrzej Zoll, twórca Kodeksu karnego z 1997 r., czy prof. Ewa Łętowska, nie zostawiają suchej nitki na zmianach, które uchwalono w niecałe dwa dni. Zoll w rozmowie z "DGP" podkreśla, ze to "ewidentny błąd", wbrew temu, to mówił minister sprawiedliwości.

Czegoś takiego jeszcze nie widziałam. (...) Ta nowelizacja jest dowodem albo cynizmu, albo kompletnego braku szacunku już nawet nie do sprawowanej funkcji, ale choćby zachowywania pozorów. W PRL (pamiętam!) jednak dbano przynajmniej o decorum

- oświadczyła "DGP" Łętowska.

Nowelizacja Kodeksu karnego. Kolejne błędy, zniesiona kara za przekręcanie liczników

Depenalizacja nie obejmuje wyłącznie kwestii przestępstw pedofilskich. Ustawa uchwalona przez Sejm... znosi karalność za przekręcanie liczników, a dopiero co 15 marca specjalnie nowelizowano prawo, by takie kary mogły być egzekwowane.

Jak wskazuje KIPK, przeoczono, że w art. 306a KK opisano kary za tzw oszustwo licznikowe, a "nałożono" na niego nowy przepis:

Co istotne - treść, która obecnie znajduje się w obowiązującym art. 306a k.k., w znowelizowanej ustawie nie została oznaczona innym numerem artykułu. Powoduje to, że wejście w życie omawianego aktu normatywnego uchyli karalność czynu, który jest obecnie stypizowany w art. 306a k.k.
Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (245)
Nowelizacja Kodeksu karnego. Eksperci mówią o poważnym błędzie dotyczącym przestępstw wobec dzieci
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 81 razy 63

  Widać jakie z nich eksperty. Błędy legislacyjne to przecież według pisiorów to drobiazgi. Ważne żeby suweren przed wyborami dostał papkę, że pedofil będzie siedział!! Trzydzieści lat. Jasne, jak go kościółek wyda..

 • antropoid

  Oceniono 74 razy 58

  SPOKOJNIE - teraz najważniejszą sprawą w kraju i tak stały się psy Joanny Scheuring-Wielgus :)

 • lj59

  Oceniono 45 razy 43

  Przypadek, nie sadzę. Przecież Legutko zdefiniował współżycie z dwunastolatkiem, jako legalne i uzasadnione wiekami cywilizacji chrześcijańskiej.

 • konigin

  Oceniono 34 razy 34

  Prawne Zero i jego kodeks, czyli chronimy koscielnych pedofili za wszelka cene mamiac ciemnote rzekoma skutecznoscia i sprawiedliwoscia.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 34 razy 32

  Czy to znaczy, że dzięki PiS pedofilia stała się w sumie legalna choć jak mówi minister Ziobro:

  "Można toczyć spór, czy rzeczywiście doszło do depenalizacji"?

  WTF?!?!?!??!

 • precz_z_komunia

  Oceniono 30 razy 30

  Pedofile i Sympatycy :-)
  PiS legalizuje sakrament pedofilii bo tak zażądali jego zwierzchnicy pedoskupi!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX