PiS atakuje Cimoszewicza, Jaki przyznaje, że wypowiedź... brzmi inaczej

Włodzimierz Cimoszewicz został zaatakowany przez PiS za ostatnie słowa o restytucji żydowskiego mienia. Politycy obozu władzy grzmią o skandalu, choć np. Patryk Jaki przyznaje, że wypowiedź byłego premiera... brzmiała inaczej. Dziennikarze opisują, że retoryka PiS "rozjeżdża się", ale i sam Cimoszewicz sam sobie zaszkodził.
Zobacz wideo

Kandydat Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego, były premier, Włodzimierz Cimoszewicz w "Kropce nad i" w TVN24 skomentował sprawę tzw. ustawy 447, która dotyczy restytucji mienia żydowskiego.

Jak zapewniają oponenci KE - PiS i Konfederacja - Polska nie zwróci mienia bezspadkowego, które przepadło na rzecz państwa po II wojnie światowej. Cimoszewicz podkreślał, że cała sprawa to problem wykreowany sztucznie przez polityków.

- Nikt nie ma możliwości ściągania tego mienia, włącznie z najpoważniejszymi światowymi organizacjami żydowskimi - zapewniał, podnosząc, że na podstawie komunistycznego dekretu mienie bezspadkowe stało się własnością państwa polskiego.

Cimoszewicz atakuje Konfederację i PiS

Kandydat Koalicji Europejskiej, "jedynka" w okręgu nr 4 (Warszawa), oskarżył też Konfederację oraz Prawo i Sprawiedliwość o "granie antysemityzmem".

Oni grają antysemityzmem. Oni (PiS) grają w taki sposób, a ci bojówkarze łysi z narodowców w inny sposób

- mówił Włodzimierz Cimoszewicz w TVN24, twierdząc, że "Morawiecki i Kaczyński mówią o 'zdecydowanych działaniach' i pogróżka jest w tym zawarta".

Mówią o czynieniu bezprawia jako o cnocie patriotycznej. To jest coś, co kompromituje nasz kraj po raz kolejny. Za cnotę uważa się obronę tego, żeby nie zwrócić tego, co się komuś należy, tylko dlatego, że jest Żydem czy był Żydem, do tego ofiarą holokaustu

- powiedział były premier.

PiS "podłapuje" słowa Cimoszewicza. "Skandal", "przepraszam, że pracowałam dla tego pana..."

Właśnie ostatnie zdania wypowiedzi Włodzimierza Cimoszewicza były szeroko komentowane w sieci. Większość z nich wynikała z tego, że była ona skrócona i trafiła na Twittera "Kropki nad i" w formie nie uwzględniającej jego poprzednich wypowiedzi:

Cimoszewicz o amerykańskiej ustawie 447: W naszym kraju za cnotę uważa się obronę tego, żeby nie zwrócić tego co się komuś należy tylko dlatego, że był Żydem, do tego ofiarą holokaustu.

Marcin Horała, szef komisji śledczej ds. VAT, poseł PiS, od razu zaczął straszyć, co idzie wraz z takimi wypowiedziami:

Wypowiedź Cimoszewicza, jedynki na liście KE w stolicy, daje jasność: zwycięstwo Koalicji Europejskiej oznacza wypłaty roszczeń. Nie możemy do tego dopuścić. Zostało jeszcze kilka dni kampanii, wszystkie ręce na pokład.

Szansę do skrytykowania PO i KE zwietrzył też wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, choć potem sam dla "uczciwości" tweetował z pełniejszą wypowiedzią Cimoszewicza.

Skandal! PO chce płacić za mienie bezspadkowe zgodnie z "Deklaracją Terezińską" zaakceptowaną przez rząd PO w 2009.

Głos zabrała nawet Aleksandra Jakubowska, kiedyś ogłoszona "lwicą lewicy", a obecnie prowadząca jeden z programów w telewizji braci Karnowskich wPolsce.pl.

Przepraszam, że kiedyś pracowałam dla tego osobnika....

- ogłosiła na Twitterze Jakubowska.

Dziennikarze komentują słowa Cimoszewicza i reakcję PiS

Dominika Wielowieyska z "Gazety Wyborczej" i TOK FM wskazywała natomiast na to, że narracja z prawej strony o słowach Cimoszewicza wzajemnie się wyklucza:

Mienie bezspadkowe na podstawie komunistycznego dekretu o nacjonalizacji mienia niemieckiego, stało się własnością państwa polskiego i pozostanie własnością państwa polskiego - powiedział Cimoszewicz. A PiS po tym wywiadzie pyta czy KE będzie zwracać mienie bezspadkowe.

Z kolei Krzysztof Berenda z RMF FM pół żartem pół serio wskazywał, że Włodzimierz Cimoszewicz chyba "niechcący" postanowił o sobie przypomnieć na koniec kampanii:

Premier Cimoszewicz to jednak kandydat niezwykły. Przez całą kampanię niewidoczny. Ale gdy już staje się widoczny, to dlatego że potrącił staruszkę samochodem albo zdobył się na taką wypowiedź...


Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej" także wykazywał, że zupełnie inaczej brzmiała wypowiedź Cimoszewicza:

Brzmi zdecydowanie inaczej niż tweet, ale lawina już i tak ruszyła

"Jedynka to nie koniec" - pod takim hasłem Gazeta.pl i MamPrawoWiedziec.pl zachęcają wspólnie do dokładnego zapoznania się z życiorysami i planami kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Chcemy pokazać, że głosowanie na "jedynkę" nie jest koniecznością, a możliwością, a każdy kandydat jest wart tego, by przyjrzeć mu się bliżej.

O kampanii wyborczej codziennie możecie przeczytać na Gazeta.pl.Na MamPrawoWiedziec.pl znajdziecie natomiast listę kandydatek i kandydatów z krótkimi informacjami na ich temat. Z kolei pod tym adresem w przedwyborczej porównywarce MamPrawoWiedziec.pl możecie sprawdzić, który z kandydatów najbardziej podziela wasze poglądy.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (321)
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Włodzimierz Cimoszewicz pod ostrzałem
Zaloguj się
 • 71tosia

  Oceniono 96 razy 78

  Cimoszewicz powiedział ze jeżeli sa spadkobiercy i udowodnione roszczenia to należy spadek przekazać niezalenie od tego czy jest to spadek po obywatelu pochodzenia żydowskiego, polskiego , jak nie ma spadkobierców to spadek zgodnie z polskim prawem przejmuje Panstwo. I tyle. Z czym tu się nie zgadzać?

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 75 razy 59

  Prawa noga Pis to Morawiecki, lewa to Szydło, a Jarosław "spoczywa" między nimi.

 • antonikarcz

  Oceniono 61 razy 49

  Prawda boli bolszewików z PiS, prawda że własność prywatna jest święta, że Państwo które zabiera własność prywatną jest złodziejem, jak pospolity bandzior kradnący portfel.
  Premier Cimoszewicz powiedział tylko prostą prawdę, że jeśli Państwo ukradło własność prywatną to psim obowiązkiem jest własność oddać właścicielom lub ich spadkobiercom.

 • takaprawda2015

  Oceniono 56 razy 44

  Ale Ziemię od księdza wartą 4 mln to można kupić za 700tys, a Ziemię tą na dolnymślądku Kościół Katolicki to dostał bo pewnie przed wojną to było jego co nie prawicowe sprzedawczyki??

 • andrew-live

  Oceniono 52 razy 42

  BURAKI NAUCZCIE SIĘ CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM ,TEN PAN NIE POWIEDZIAŁ ŻE OBYWATELOM POCHODZENIA ŻYDOWSKIEGO ,TRZEBA COŚ ODDAWAĆ !! TYLKO ŻE MAJĄTEK PRYWATNY NALEŻY KAŻDEMU!!! ODDAWAĆ JEŻELI ZAGARNĘŁO SIĘ GO BEZPRAWNIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • stefanopost

  Oceniono 45 razy 37

  Premier Cimoszewicz wyraźnie powiedział, że majątek, który został znacjonalizowany nie podlega żadnym roszczeniem. DOTARŁO?
  Chodziło mu jedynie o majątek prywatny.Ten, o którego zwrot walczą również Polacy, bo zabrano go z naruszeniem prawa. Tak więc towarzysze czerwonoarmiści i NKWDyści dajcie na wstrzymanie z tym jadem nienawiści.

 • mcguirre

  Oceniono 51 razy 37

  Kiedy zobaczymy panią Aleksandrę Jakubowska w TV Trwam ? Widzę, że zmierza tam prosta drogą i wkrótce powita widzów „Niech będzie pochwalony...” Cóż za przemiana.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 37 razy 31

  Cimoszewicz ma rację hipokryci. Jeżeli zabrano coś bezprawnie obywatelowi Polski, to trzeba jemu to oddać i koniec!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX