Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Donald Tusk poparł Jacka Rostowskiego. "Zadał najgorszą ranę"

Donald Tusk poparł w wyborach do Parlamentu Europejskiego Jacka Rostowskiego. Były minister startuje z brytyjskiej partii Change UK. Wybory na Wyspach odbywają się 23 maja, w Polsce - 26 maja.
Zobacz wideo

O poparciu Donalda Tuska dla Jacka Rostowskiego poinformował businessinsider.com. - Rostowski pracował ze mną jako minister przez sześć lat, następnie był wicepremierem. Był nie tylko najlepszym ministrem finansów w Europie podczas kryzysu finansowego, jest też moim dobrym przyjacielem - cytuje Tuska portal. Szef Rady Europejskiej stwierdził też, że Rostowski będzie "świetnym deputowanym dla londyńczyków".

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Rostowski z poparciem Tuska

Słowa Tuska wywołały kontrowersje na wyspach. Media opisują sprawę jako "bezprecedensową". Sprawę na łamach "The Sun" skomentował Nigel Farage z partii Brexit. Jak powiedział, "ze wszystkich samobójczych ran, które Change UK zadała sobie podczas tej kampanii, oświadczenie Tuska jest najgorsze".

Do sprawy odniósł się sam Rostowski na Twitterze. "To są europejskie wybory, w które każdy obywatel i polityk może się angażować. Jeśli nie lubisz zasad, nie graj w grę". Były minister finansów, odnosząc się do publikacji "The Sun" stwierdził też, że nie ma "protokołu", który nie pozwalałby angażować się europejskiemu politykowi w wybory.

Jacek Rostowski w kwietniu poinformował, że kandyduje do PE z listy brytyjskiego ugrupowania Change UK. "Kandyduję do Parlamentu Europejskiego z Londynu z 2 miejsca na liście pro-europejskiej i anty-brexitowskiej partii Change UK. Jeśli zostanę wybrany będę reprezentował wszystkich obywateli europejskich w Londynie, po pierwsze Brytyjczyków, ale także Polaków, Francuzów, Hiszpanów itd." - informował wówczas na Twitterze.

--

"Jedynka to nie koniec" - pod takim hasłem Gazeta.pl i MamPrawoWiedziec.pl zachęcają wspólnie do dokładnego zapoznania się z życiorysami i planami kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Chcemy pokazać, że głosowanie na "jedynkę" nie jest koniecznością, a możliwością, a każdy kandydat jest wart tego, by przyjrzeć mu się bliżej.

O kampanii wyborczej codziennie możecie przeczytać na Gazeta.pl. Na MamPrawoWiedziec.pl znajdziecie natomiast listę kandydatek i kandydatów z krótkimi informacjami na ich temat. Z kolei pod tym adresem w przedwyborczej porównywarce MamPrawoWiedziec.pl możecie sprawdzić, który z kandydatów najbardziej podziela wasze poglądy.

Zobacz wideo
Więcej o: