Schetyna przedstawił projekt ustawy "Czyste ręce". "Niech premier powie co ukrywa przed Polakami"

Lider Platformy Obywatelskiej przedstawił projekt ustawy "Czyste ręce". Grzegorz Schetyna chce, aby współmałżonkowie najważniejszych osób w państwie musiały składać oświadczenia majątkowe. To reakcja na ostatnie doniesienia "Gazety Wyborczej" dotyczące premiera Mateusza Morawieckiego.
Zobacz wideo

Przypomnijmy, że w poniedziałek 20 maja "Gazeta Wyborcza" opublikowała artykuł, z którego wynika, że Mateusz Morawiecki i jego żona kupili w 2002 roku 15 hektarów ziemi za 700 tysięcy złotych. Sprzedawcą był wrocławski Kościół. Rzeczoznawca ocenił, że już w 1999 roku grunt ten był wart prawie cztery miliony złotych, co oznacza, że Mateusz Morawiecki kupił ziemię po zaniżonej cenie. "Gazeta Wyborcza" poinformowała również, że premier nie wpisał działki do oświadczenia majątkowego, ponieważ dokonał rozdzielności majątkowej ze swoją żoną Iwoną.

Grzegorz Schetyna zaprezentował ustawę "Czyste ręce". Zaapelował do Jarosława Kaczyńskiego

We wtorek Grzegorz Schetyna wystąpił na konferencji prasowej, podczas której skomentował sprawę majątku Mateusza Morawieckiego i przedstawił projekt ustawy "Czyste ręce". Jeżeli ustawa ta wejdzie w życie, oświadczenie majątkowe będą musieli składać nie tylko najważniejsi politycy w Państwie, ale także ich współmałżonkowie. Ustawa dotyczy prezydenta, premiera, ministrów polskiego rządu oraz prezydium Sejmu i Senatu.

- Mówimy: sprawdzam. Apeluję do prezesa Kaczyńskiego, proszę, zwołajmy posiedzenie Sejmu w tym tygodniu, posiedzenie Senatu jest w piątek, zwołajmy rząd, przyjmijmy ten projekt ustawy, żebyśmy byli przekonani i pewni, że wyjaśniamy wszystkie wątpliwości i że już nikt nigdy nie będzie mógł oskarżyć polskiego premiera o niejasności w sprawach majątkowych - powiedział Grzegorz Schetyna, prezentując ustawę "Czyste ręce".

Więcej o: