Sondaż: Polacy nie czekają na powrót Donalda Tuska

Jacek Gądek
Zdaniem 35 proc. wyborców przejęcie przez Donalda Tuska przywództwa w Koalicji Europejskiej zwiększy szanse opozycji na wygraną w wyborach do Sejmu. 36 proc. uważa, że powrót Tuska nic nie zmieni. To wyniki sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej", portalu Gazeta.pl i Tok FM.

W sondażu zapytaliśmy czy "ewentualne przejęcie przez Donalda Tuska przywództwa opozycji, skupionej dzisiaj w Koalicji Europejskiej...". Ankietowani mieli do wyboru: zwiększy lub zmniejszy szanse opozycji w jesiennych wyborach parlamentarnych lub na nie zupełnie nie wpłynie.

35 proc. upatruje szansy opozycji, jeśli Tusk weźmie ją w garść. 36 proc. nie widzi w przywództwie Tuska żadnej wartości dodanej, a zdaniem 17 proc. Tusk w roli lidera opozycji wręcz jej zaszkodzi.

Czy Polacy czekają na powrót Donalda Tuska?Czy Polacy czekają na powrót Donalda Tuska? Marta Kondrusik / Gazeta.pl

Jak na próbę wsadzenia Tuska na białego konia patrzą wyborcy chcący głosować w wyborach europejskich 26 maja? Wyborcy PiS deklarują, że nie obawiają się powrotu Tuska - tylko 18 proc. jest zdania, że opozycja z Tuskiem będzie silniejsza na jesieni.

Jednak wyborcy PiS są ostatnimi, którzy by wyczekiwali powrotu Tuska. Ważniejsze jest pytanie, jak ten powrót szefa Rady Europejskiej widzą wyborcy opozycji. Elektorat Koalicji Europejskiej w 67 proc. jest zdania, że Tusk wzmocniłby opozycję, 19 proc. mówi, że przejęcie KE przez niego nie będzie miało znaczenia, a zdaniem 8 proc. powrót szefa Rady Europejskiej wręcz zaszkodziłby opozycji. Połowa wyborców Wiosny Roberta Biedronia widzi w Tusku wzmocnienie opozycji, a jedna trzecia osłabienie.

Sondaż Kantar dla "Gazety Wyborczej", portalu Gazeta.pl i Tok FM w dniach 16-19 maja 2019 (CATI, próba 1006 osób, reprezentatywna dla populacji 18+).

Zobacz wideo
Więcej o: