Mateusz Morawiecki mówi o "pośmiertnym zwycięstwie Hitlera". Reakcja Światowego Kongresu Żydów

Mateusz Morawiecki mówił w piątek o "pośmiertnym zwycięstwie Hitlera", jeśli dojdzie do tego, że Polska będzie musiała wypłacić powojenne rekompensaty. Wypowiedź premiera skrytykował Światowy Kongres Żydów. Jej przewodniczący Ronald S. Lauder uznał stwierdzenie za obraźliwe i wezwał premiera Morawieckiego do wycofania się z niego.

Premier Mateusz Morawiecki pojawił się w piątek na konwencji PiS w Łodzi. Podczas przemówienia mówił m.in. o ewentualnej wypłacie przez Polskę odszkodowań za mienie utracone przez Żydów w czasie II wojny światowej. Premier Morawiecki zapewniał, że "tak długo, jak będzie rządziło Prawo i Sprawiedliwość", do tego nie dojdzie. 

Światowy Kongres Żydów krytykuje słowa Mateusza Morawieckiego

Jeśli kiedykolwiek by do tego doszło, że zamieniony zostałby kat i ofiara, to urągałoby to jakimkolwiek zasadom prawa międzynarodowego, ale byłoby to również pośmiertnym zwycięstwem Hitlera. I dlatego nigdy na to nie pozwolimy

- powiedział Morawiecki.

Wypowiedz odbiła się szerokim echem w mediach izraelskich, teraz odniósł się do niej również Światowy Kongres Żydów (WJC). Jej przewodniczący Ronald S. Lauder w oficjalnym oświadczeniu Kongresu określił słowa polskiego premiera jako "naganne". Dalej Lauder pisze, że Polska sama ucierpiała z powodu wieloletniej okupacji hitlerowskiej, więc to, że nadal nie potrafi się skonfrontować z tragedią milionów żydowskich obywateli Polski jest niepokojące. Dodaje, że niechęć do uznania tego, że ofiary holocaustu i ich potomkowie mają prawo do choćby niewielkiej rekompensaty jest niefortunna.  

Mam nadzieję, że premier Morawiecki został niewłaściwie cytowany i może to wytłumaczyć

- pisze w oświadczeniu Ronald S. Lauder. Jeśli tak się nie stanie słowa o "pośmiertnym zwycięstwie Hitlera" trzeba potępić i całkowicie odrzucić. Lauder liczy na to, że Mateusz Morawiecki "zaprzeczy lub całkowicie wycofa się z tego obraźliwego i całkowicie niezrozumiałego stwierdzenia". 

Więcej o:
Komentarze (443)
Mateusz Morawiecki mówi o "pośmiertnym zwycięstwie Hitlera". Reakcja Światowego Kongresu Żydów
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 56 razy 34

  Trzeba było zrobić w Polsce porządną reprywatyzację i wypłacić wszystkim"po równo", po 10-20% roszczeń. Tymczasem ubogacono tylko klechy, odzyskali o wiele więcej niż im zabrano.
  Na marginesie
  Nie mogę zrozumieć dlaczego przebiegłe i sprytne klechy pozbyły się działki we Wrocławiu za ułamek kwoty. Chyba, że ta działka dalej jest ich

 • tomasz_5_2010

  Oceniono 67 razy 31

  Morawiecki to hochsztapler! Został prezesem banku w wyniku niejasnego "układu" biznesowo-kościelno-politycznemu. Nie ma żadnej wiedzy . A jego poziom intelektualny to dno! Co wypowiedź to Polska ma większe kłopoty. Otwiera paszczę w tedy , gdy powinien milczeć!

 • kemor234

  Oceniono 38 razy 28

  "tak długo, jak będzie rządziło Prawo i Sprawiedliwość"
  Fajnie brzmi. Przed wyborami.
  A PROBLEM NARASTA ...

 • richard_s1

  Oceniono 32 razy 18

  Jedna podstawowa rzecz. Jakie mienie pożydowskie? Przeciez to byli obywatele polscy wyznania mojżeszowego. To byli polacy! Co ma do tego jakiś Izrael albo jakies miedzynarodowe żydowskie organizacje??

 • 2fat

  Oceniono 20 razy 16

  Apel do popiedrolonych PiSowców: po prostu opisujcie problem wyraźnym tekstem! To wystarczy! Spadkobiercy zawsze mają prawo do pozostawionego majątku! Ludzie obcy - NIE!

 • fakiba

  Oceniono 38 razy 16

  Mateusz to burak powinien dostać "zakaz wypowiadania się" tak jak w KK

 • antypiss

  Oceniono 34 razy 14

  Rząd Izraela co chwilę rozjeżdża naszą pożal się Boże "dyplomację", a tu Pan deweloper drugi Morawiecki wymachuje swoją małą szabelką?

 • timbwolf3

  Oceniono 21 razy 13

  Wypowiedź Mazurek "nie popieram lecz rozumiem" zła interpretacja, Duda w Leżajsku o wyimaginowanej wspólnocie-manipulacja, teraz Pinokio o Żydach zły odbiór. Skoro tak to niech najlepiej pislamscy krasomówcy głosy nie zabierają, będą mieli mniej kłopotów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX